Inštrukcia

Technológia pestovania cukiet na balkóne

Technológia pestovania cukiet na balkóne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cuketa je jednou z najpopulárnejších a najobľúbenejších rastlinných rastlín v našej krajine. Pestovanie cukety doma na balkóne je veľmi vzrušujúcou záležitosťou, ktorá vám umožní získať dobrú úrodu rastlinných výrobkov pre rodinu bez možnosti použitia osobnej záhrady alebo záhradného pozemku na výsadbu.

Pestovateľská technológia

Cuketa sú kríky, menej často popínavé rastliny. Listy sú dlhosrsté, päťlopaté, pichľavé a dosť drsné. Kvety sú dvojdomé, s charakteristickým krížovým opelením, ktoré veľmi uľahčuje pestovanie rastlín doma. Plodmi sú mäsité falošné bobule podlhovastého alebo valcovitého tvaru.

Pestovanie tejto obľúbenej zeleniny na balkóne nie je ťažké, Je však veľmi dôležité urobiť správny výber odrody a dodržiavať poľnohospodársku technológiu. Starostlivosť o sadenice a dospelé rastliny si nevyžaduje veľa času a špeciálne znalosti. Postačuje na vykonávanie takých základných činností, ako je zavlažovanie a vrchný dresing, ktoré podliehajú osobitným požiadavkám z dôvodu obmedzenej oblasti výživy. Okrem toho, bude potrebné poskytnúť rastlinám optimálne mikroklimatické podmienky.

Funkcie výberu odrôd

Dostatočné množstvo prirodzeného slnečného svetla a čerstvého vzduchu na balkóne alebo lodžii vám umožní získať plné ovocie cukety. Pri pestovaní zeleniny v takýchto neobvyklých podmienkach sa odporúča zvoliť odrody a hybridné formy, ktoré sa vyznačujú kompaktnou veľkosťou a čo najskorším možným dozrievaním plodiny.

Je potrebné, aby odroda alebo hybrid pestovaný doma mali dostatočnú odolnosť proti extrémnym teplotám a mali dobrú úroveň odolnosti voči suchu. V posledných rokoch chovatelia získali veľmi cenné odrody a hybridy, ktoré dokonale kombinujú nenáročnosť s vysokou produktivitou a zvýšenou výdržou. Plody cukety môžu mať zelenú, žltú, takmer čiernu alebo bielu farbu.

Ako pestovať cuketa semená

Najlepšie odrody bieleho ovocia cukety na balkón

Mnoho milovníkov takej rastlinnej kultúry, ako je cuketa, radšej pestuje výlučne odrody bieleho ovocia, ktoré majú vynikajúcu chuť a nie sú zlé skladované dlho.

Názov triedyOpis stupňaVýhody a nevýhodyDátum nosenia ovocia
"Anchor"Krík je kompaktný, plody sú béžové a biele, bez vzoru. Priemerná hmotnosť najviac 0,8-0,9 kgSkladovanie nie dlhšie ako mesiac. Skorá domáca odroda s vysokou chuťou41 až 49 dní
"Beloplodny"Plody sú valcovitého tvaru, na spodnej časti so slabým rebrovaním, s hmotnosťou 0,6 - 0,9 kg. Buničina je biela alebo béžová žltáVyžaduje zvýšenú plodnosť a vlhkosť. Môže byť ovplyvnená šedou hnilobou.36-44 dní
"Roller"Odroda kríkov s nízkou listnatosťou. Plody sú oválne, hladké. Buničina je jemná a uvoľnená. Priemerná hmotnosť plodu je 0,8 - 1,3 kgOdolné voči nízkej teplote, šedej hnilobe a múčnatke36-38 dní

Najlepšie odrody cukety na balkón

V poslednej dobe výrazne vzrástla popularita najbežnejšej odrody cukety - cukety. Tento typ zelenej cukety sa vyznačuje zvýšeným obsahom vitamínu C.

Názov triedyOpis stupňaVýhody a nevýhodyDátum nosenia ovocia
"Zebra"Kompaktný typ je Bush s nízkym kríkom s krátkym hlavným výhonkom. Plody sú valcovitého tvaru, so slabým rebrovaním, svetlozelenej farby. Dužina je béžožltá, mierne sladká a šťavnatá. Hmotnosť 0,4 až 0,6 kgPredčasné zrenie. Nie je náchylný na zarastanie a zdrsnenie pokožky38 dní
"Tsukesha"Plody zelenej farby, s nevýznamnými svetelnými impregnáciami, s hmotnosťou nie väčšou ako 1 kgNeokázalosť, vysoká produktivita, vynikajúci vkus48 dní
"Aeronaut"Kompaktný typ je Bush s nízkym kríkom s krátkym hlavným výhonkom. Plody tmavozelenej farby s tenkou šupkou. Dužina je belavá žltá. Hmotnosť komoditného ovocia je 1,2 - 1,4 kgTenká a veľmi krehká pokožka. Skvelá chuť a vysoký výnos45-46 dní

Získanie sadeníc a dátumov výsadby

Na získanie skorého zberu sa odporúča používať metódu sadenice na pestovanie cukiet. Sejenie sadeníc sa spravidla vykonáva približne dva až tri týždne pred dátumom navrhovanej výsadby zeleniny na stálom mieste.

Ak sa balkón alebo lodžia nachádza na južnej strane, odporúča sa pristáť skoro na jar, približne v poslednej dekáde apríla alebo začiatkom mája. Na balkóne orientovanom na západ sa pristáva koncom mája. Balkón orientovaný na severnú stranu je pre skorú výsadbu menej priaznivý, takže sa cuketa nesmie začínať až v júni.

Semená klíčia pri mikroklimatických podmienkach a technológii výsadby piaty deň pri teplote 15 - 16 ° C. Pri nižších teplotách je čas vzniku výhonkov trochu oneskorený. Takže teplotný režim na úrovni 12 - 13 ° C vám umožní získať sadenice približne za týždeň.

Pravidlá starostlivosti

Pri dostatočnom osvetlení nemusia cukety používať umelé svetlo. Avšak časté oblačno počas vegetačného obdobia alebo studené daždivé obdobia vyžadujú použitie žiariviek s rýchlosťou 200 wattov na meter štvorcový. Veľmi dôležité je tiež zatienenie rastlinnej plodiny z príliš veľkého množstva slnečného žiarenia.

Cuketa potrebuje systematický vrchný dresing s roztokom mulleínu zriedeného v pomere 1: 5 alebo kurací trus s vodou v pomere 1: 10. Takéto vrchné dresingy sa spravidla používajú najviac trikrát mesačne. Zavádzanie organických látok je možné striedať hnojením minerálnymi hnojivami. Voda by mala byť dostatočne hojná a pravidelná, výhradne pod koreňom, aby sa zabránilo tvorbe úpalu na listoch.

Ak je v štádiu hromadného kvitnutia po dlhú dobu chladné a daždivé počasie, ktoré znižuje vek opeľujúcich hmyzov, je potrebné vykonať umelé opeľovanie. Na tento účel je na stigme samičích kvetov potrebný peľ z kvetov samcov.

Načasovanie ovocia

Pri vytváraní optimálnych podmienok sa často stretnete so silným rastom lístia, ktorý negatívne ovplyvňuje načasovanie dozrievania ovocia. Aby sa zvýšila jasnosť vaječníkov a urýchlilo nakladanie ovocia, odporúča sa odstrániť zahusťujúce listy.

Odborníci a skúsení pestovatelia odporúčajú odstrániť najväčšie a najstaršie listy. Listy sa dajú ľahko odstrániť zo stredu rastlín a z ich spodnej časti. Takáto udalosť nie je príliš traumatizujúca pre rastlinné plodiny a zároveň môže výrazne urýchliť úrodu a zvýšiť kvalitatívne vlastnosti ovocia.

Pri pestovaní na balkóne nenechajte tekvicu rásť príliš veľa. Obmedzená oblasť výživy neumožňuje rastlinnej plodine tvoriť počas preťaženia plodinou významný počet plodov, takže včasný zber cukety stimuluje tvorbu nových vaječníkov a v dôsledku toho zvyšuje ukazovatele produktivity.

Ponúkame tiež možnosť zoznámiť sa s technológiou pestovania uhoriek na balkóne.

Tipy a referencie

Pestovanie zelených rastlín a veľa rastlinných rastlín doma sa už dlho považuje za exotické. Šľachtenie moderných odrôd prispôsobených takýmto kultivačným podmienkam nám umožnilo získať pôsobivé výnosy na parapetoch, balkónoch a lodžiách.

Pri pestovaní balkónových cukiet skúsení pestovatelia zeleniny odporúčajú predovšetkým venovať pozornosť príťažlivosti opeľujúceho hmyzu. Za týmto účelom sa vykonáva systematické postrekovanie rastlín sladkou vodou alebo medovým roztokom.

Ako pestovať cuketu na balkóne

Podľa pozorovaní pestovateľov zeleniny je veľmi dobrým výsledkom pestovanie na balkónoch a lodžiách, okrem už uvedených odrôd a hybridov, cukety a cukety, odrôd Belogor, Odessa 32, Gribovsky 37, Kuand a Anna, ktoré kombinujú nenáročnosť s vysokou a stabilnou produktivitou.