Nápady

Odroda hrušiek „Moskva“: opis odrody a preventívnych opatrení


Hruška "Moskva" chovaná chovateľom V. A. Efimov. Odroda bola získaná vo Výskumnom ústave záhradníckeho zónu v pásme mimo Černozem, ale najčastejšie sa používa na pozemkoch pre domácnosť a na záhradných pozemkoch v Moskovskom regióne.

Odroda patrí do kategórie populárnej pestovania v podmienkach záhradkárstva na predmestí a bol získaný krížením rodičovského páru Tonkovetka a Cure. Pre mnohých záhradníkov bola odroda známa ako „moskovská jeseň“ alebo „Sh-11-38“.

Odrôdová charakteristika

Ovocné stromy odrody hrušky Moskovskaja sú stredne veľké a majú relatívnu zimnú odolnosť. Koruna je široká, ihlanovitého tvaru.

Úroda sa tvorí ročne. Výťažky sú dosť vysoké.

Opis odrody uvedený autorom naznačuje vysokú odolnosť ovocných plantáží voči poškodeniu chrasty. Ovocie tejto odrody vstupujú do ovocného štádia na šiesty rok po výsadbe na stále miesto.

Plody strednej veľkosti, s hmotnosťou nie väčšou ako 85 - 105 g, vyznačujúce sa predĺženým hruškovým tvarom. Hlavná farba je zelenkavo-žltá a doplnok predstavuje ružovkasté, málo výrazné začervenanie. Buničina je šťavnatá, kyslá, veľmi príjemná.

Úplné zrenie ovocia sa pozoruje v poslednej dekáde augusta alebo začiatkom septembra. Zber nie je predmetom dlhodobého skladovania. V závislosti od teplotných podmienok a optimálnych ukazovateľov vlhkosti plody trvajú najviac dva týždne.

Ako pestovať hrušku v strednom pruhu

Preventívne opatrenia

Pri pestovaní sadeníc hrušiek sa záhradníci snažia zvoliť imunitné odrody, ktoré sú vysoko odolné proti hnilobe ovocia, rakovine čiernej a rôznym druhom špinenia. Hruška Moskovská sa vyznačuje prítomnosťou rezistencie na určité choroby a parazity rastlín, alePre úplnú ochranu pred poškodením patogénnou mikroflórou je potrebné vykonať nasledujúce opatrenia:

  • na ochranu proti chrastavitosti je potrebné včasne a kompetentne prerezávať ovocné porasty na jeseň a na jar;
  • všetky výhonky podozrivé z choroby sú okamžite zničené;
  • na profylaktické účely sa na ošetrenie hruškových korún používajú vysoko účinné a osvedčené prípravky Topaz a Horus;
  • dobrý výkon je tiež preukázaný postrekovaním koruny na jar roztokom Bordeauxovej tekutiny;
  • aby sa zabránilo porážke múčnatky, prijímajú sa opatrenia na zničenie padlých listov a ovocné stromy by sa mali postriekať „Fundazolom“ alebo „Síranom“;
  • aby sa zabránilo šíreniu hniloby ovocia, musia sa zozbierať a ďalej zničiť všetky napadnuté plody.

Včasné používanie moderných a účinných insektofungicídnych liekov môže minimalizovať riziko poškodenia najnebezpečnejších a najbežnejších chorôb a parazitov rastlín.

Základné činnosti starostlivosti

Nasledujúce opatrenia majú okrem preventívnych opatrení priamy vplyv na produktivitu a životnosť ovocných porastov:

  • pri pestovaní hrušiek v pôdach s priemernou úrodnosťou by sa malo ročne aplikovať okolo 3 kg organických hnojív, 30 - 40 g dusičnanu amónneho alebo 10 - 20 g močoviny, ako aj 50 g superfosfátu a 25 g síranu draselného alebo dve poháre drevného popola ročne. každý meter štvorcový. Pri pestovaní ovocných stromov na vyčerpanej pôde by sa dávka týchto hnojív mala zvyšovať o štvrtinu;
  • udržiavanie konštantnej a rovnomernej pôdnej vlhkosti má výrazný vplyv na ukazovatele kvality ovocia a štandardná miera zalievania ovocných rastlín je približne tri vedrá vody na každý rok života hrušiek;

  • Súčasťou balíka opatrení na starostlivosť o hrušky je aj vytvorenie jarnej koruny rastlín a na jeseň sanitárne prerezávanie ovocných porastov;
  • Veľký význam má mulčovanie kmeňov stromov zložkami ako rašelina, piliny alebo seno.

V jesennom období sa prijímajú opatrenia na prípravu rastliny na zimu. Vykonáva sa bielenie, zavlažovanie vodou a zahrievanie mladých, nie celkom pestovaných ovocných rastlín.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Početné recenzie o hruške Moskovskaya potvrdzujú, že odroda má veľmi atraktívnu, zlatožltú farbu a je šťavnatá, jemná a máslová, rovnako ako mierne korenistá a sladká, s dobrou chuťou mäsa. Odroda Moskovskaja je dokonale prispôsobená pôdnym a klimatickým podmienkam väčšiny regiónov stredného pruhu, a ak sa dodržiava technológia pestovania, problémy s pestovaním tejto odrody nevznikajú ani pre začínajúcich záhradníkov.

Ako prerezať hrušku po výsadbe