Inštrukcia

Hruška "Lira": charakteristika odrody a pravidlá pestovania

Hruška "Lira": charakteristika odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška "Lira" sa vzťahuje na odrody skorej zimy z výberu All-Russian Research Institute pre výber ovocných plodín. Autorom odrody sú slávni chovatelia E. N. Sedov, A. V. Parshin, M. V. Mikheeva, N. G. Krasova a N. M. Glazova.

Odroda sa chovala v dôsledku kríženia populárnej odrody Berenaya Michurina, obľúbenej u záhradníkov, s rovnako dobre známou odrodou hrušiek s názvom Forest Beauty. Odroda je v štátnom teste a je určená na kultiváciu v oblasti strednej čiernej Zeme.

Odrôdové odrody

Hruška "Lira" je vysoká a veľká. Opis odrody predpokladá prítomnosť širokého pyramidálneho tvaru korunky s indikátormi priemernej hustoty. Výhonky sú stredne silné, klenuté, hnedasto-hnedé. Kónický tvar obličiek. Listy sú stredne silné, s jemným nervom.

Plody veľkého rozmeru, ktorých priemerná hmotnosť je najmenej 185 - 195 g. Vyznačujú sa vonkajšou príťažlivosťou, jednorozmernosťou, širokou hruškou alebo predĺženou hruškou. Povrch je hladký, so širokým rebrovaním. Pokožka je hladká, suchá, bez lesku. Farba je zelenkavá, s jemným opálením hnedasto-červenej farby. Buničina je belavá smotana hustej konzistencie, s jemným zrnom, veľmi šťavnatá a sladká. Aróma je zanedbateľná.

Spotrebiteľské obdobie zberu úrody trvá od prvej dekády októbra do posledných dní v decembri. Produktivita je vysoká a pravidelná. Vytrvalosť v zime je priemerná. Odroda podľa chovateľov a záhradníkov má dostatočnú odolnosť proti poškodeniu chrasty.

Hruška "Lira": vlastnosti odrody

Požiadavky na vykládku

Pôda v mieste pestovania hrušiek Lira by mala mať vysokú úrodnosť a dobrú štruktúru. Ovocné stromy sa podľa existujúcich odporúčaní odborníkov vysádzajú na jeseň alebo na jar. V južných oblastiach Ruska možno pestovať ovocie od jesene do jari.

V lokalite pripravenej na sadenie hrušiek sa musí nachádzať dobrá drenáž, absolútne nie je povolená stagnácia pôdnej vody a blízkosť podzemnej vody. Kultivované oblasti s piesočnatými hlinito-hlinitými pôdami sú optimálne vhodné na správnu kultiváciu hrušiek. Sadenice tejto odrody veľmi dobre zakorenia na ílovitých pôdach, ale ak je na mieste piesočná pôda, musia sa do výsadbovej jamy zaviesť dve vedrá rašeliny.

Pri nákupe sadeníc hrušiek je potrebné venovať pozornosť nielen zdravotným ukazovateľom rastliny, ale aj druhu podnože, na ktorom bola odroda pestovaná. Druh zásob používaných na pestovanie je jedným z hlavných faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú znášanlivosť ovocnej rastliny v suchu.

Typy semenných osív sa vyznačujú svojou silou a zvýšenou toleranciou k suchu, preto ovocné stromy na takýchto podnosoch budú silnejšie a odolnejšie. Rastlina vrúbľovaná na sadenice hrušiek bude mať lepšiu odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam ako sadenice vrúbľované na zásoby z dule, snežienka, hlohu alebo skalníka.

Orezávanie koruny

Hruška s názvom „Lira“ musí byť správne a včas rozrezaná. Správna tvorba koruny pomáha zvyšovať produktivitu ovocného stromu a zvyšuje kvalitu plodiny. Koruna hrušky môže byť vytvorená nielen orezaním, ale aj ohnutím konárov.

Je veľmi dôležité rozlišovať medzi tvarovaním, podopretím a proti starnutiu druhov prerezávania koruny ovocných porastov. Formovanie prerezávania sa aktívne používa v prvých rokoch rastu rastlín a jeho cieľom je formovanie správnej korunovej základne, ako aj stimulácia rozvoja ovocných plodín.

Pri formovaní sadeníc ovocia pestovaných na dlho rastúcich druhoch zásob sa odporúča používať metódu vytvárania voľne rastúcej palmy s dvojúrovňovým systémom vetiev. Pri pestovaní odrôd so slabým typom vetvenia, ktoré sa vyznačujú výrazným vertikálnym rastom výhonkov, je tvorba ovocných vetiev trochu odlišná. Odporúča sa vychyľovať prudké výhonky vo vodorovnej polohe. Táto metóda zlepšuje nielen vzhľad rastliny, ale aj jej produktivitu.

Recenzie záhradníci a záhradníci

Hruška s názvom „Lira“ si záhradníci a letní obyvatelia veľmi cenia kvôli skorej zrelosti a vysokým výnosom. Odroda sa vyznačuje dlhou skladovateľnosťou plodiny, výraznou dezertnou príjemnou chuťou ovocia a vysokou obchodovateľnosťou.

Hruška: výber odrôd

Podľa hodnotení sú nevýhody tejto odrody zanedbateľné a súvisia s nie príliš vysokou zimnou odolnosťou, ktorá komplikuje pestovanie v rizikových poľnohospodárskych oblastiach, kde záhradníci musia venovať zvýšenú pozornosť príprave ovocných sadov na zimné obdobie.