Rastliny

Hruška "Kokinskaya": technológia na pestovanie obľúbenej odrody


Hruška Kokinskaya patrí k skorým jesenným odrodám, ktoré vyvinuli odborníci z Kokinského pevnosti VSTISP, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Bryansk. Pri krížení sa ako kríženec použili „populárne“ odrody a známi záhradníci hrušiek z francúzskeho výberu „Cure“.

Opis odrody naznačuje vlastnosti, ako sú fotofilnosť a odolnosť proti mrazu. Najlepšie je pestovať túto odrodu na relatívne ťažkom zložení, ale dobre odvodnenej a prevzdušnenej pôde. Autorom odrody je známy chovateľ A. A. Vysotsky.

Opis a odrodové charakteristiky

Hruška Kokinskaya tvorí stredne veľkú rastlinu so širokým a pyramidálnym tvarom koruny, ktorá sa vyznačuje priemerným zahustením. Rastlina vstupuje do plodnice vo veku piatich rokov.

Plody sú stredne veľké alebo veľké. Priemerná hmotnosť plodu sa môže pohybovať od 105 do 205 g. Plody majú široký hruškovitý tvar. Stopka je dlhá a hrubá, s miernym zakrivením. Pokožka je zelenkavo-žltá s ružovkastočervenou červenajúcou sa na slnkom zaliatej strane. Celulóza je bielej farby s krémovým odtieňom, mastnou a šťavnatou textúrou. Chuť je dobrá, sladká, bez trpkosti.

Ovocie dozrievajú úplne v prvej dekáde septembra. Pri skladovaní v chladničke sa chuť a prezentácia plodiny zachovávajú do novembra. Môžu sa použiť nielen v čerstvej forme, ale aj na spracovanie. Zberané plodiny sa vyznačujú vysokými ukazovateľmi prenosnosti.

Produktivita je priemerná a s vekom sa rýchlo zvyšuje. Výťažok dospelého ovocného stromu je na úrovni 85 až 95 kg. Odroda sa vyznačuje vysokou zimnou odolnosťou. Podľa skúsených záhradkárov je možné pozorovať podmienky príliš nízkych teplôt značné poškodenie pukov.

Odroda má veľmi dobrú odolnosť proti chrastavitosti a iným chorobám plesňovej povahy. Dospelé ovocné porasty potrebujú spôsob formovania koruny. Odroda patrí do kategórie samooplodnej plodiny, ale veľmi negatívne reaguje na nadmernú vlhkosť pôdy.

Ako prerezávať hrušky

Ochrana chrasty

Napriek skutočnosti, že odroda hrušiek s názvom „Kokinskaya“ je chovateľmi označená ako vysoko odolná proti chrastavitosti, v dôsledku experimentálneho použitia boli odhalené vyššie ukazovatele odolnosti ovocia a nedostatočne vysoká odolnosť listov rastlín voči tejto chorobe.

Pomocou štandardných poľnohospodárskych techník nie je možné hrušku úplne chrániť pred poškodením chrastavitosti. Pri komplexnom vykonávaní ochranných opatrení má dôležitú úlohu použitie chemickej metódy kontroly ovocných plantáží s touto chorobou.

Veľký význam sa pripisuje správnemu výberu pozemku pre ovocné plantáže a včasnému krájaniu korún. Všetky výhonky a konáre postihnuté pôvodcom choroby musia byť včas odstránené.

Na profylaktické účely sa vyžaduje, aby sa uskutočnilo niekoľko účinných ošetrení sadeníc ovocia takýmito liečivami, ako je 3% roztok Bordeauxovej tekutiny, zbor alebo Topaz. Ošetrenia sa uskutočňujú skoro na jar, aj v štádiu pučania a po hromadnom kvitnutí rastlín.

Predchádzanie poškodeniu hniloby

Nie menej ako chrastavitosť, problémy pre záhradníkov sú spôsobené takou chorobou hrušiek, ako je monilióza. Moniliálne popáleniny sú nepochybne jednou z najnebezpečnejších chorôb ovocných stromov. Ovocná hniloba je spôsobená plesňou Moniliafructigena, ktorá označuje bežné nedokonalé hubové huby.

Monilióza alebo hniloba šedého ovocia sú počas príliš daždivých letov obzvlášť postihnuté hruškovými plantážami. Pomerne často sa choroba prenáša z prehnitého ovocia, ktoré sa zimuje na ovocných stromoch.

Medzi najúčinnejšie spôsoby ochrany ovocných porastov pred hnilobou ovocia patria:

  • zber a následné ničenie chorého ovocia;
  • včasné prerezávanie mŕtvych alebo chorých vetiev;
  • uskutočňovanie preventívneho postreku rastlín zmesou Bordeaux alebo s takými prípravkami, ako je chlorid medi, ako aj Topsin-M.

Počas procesu zberu je potrebné zabrániť mechanickému poškodeniu plodov.

Recenzie záhradníkov

Odroda hrušiek „Kokinskaya“ označuje dezert s jemnou a netolerantnou chuťou. Má dobré recenzie od záhradníkov a osvedčil sa v súkromnom záhradníctve v mnohých regiónoch našej krajiny.

Hrdza na hruške: metódy boja

Táto odroda je obľúbená najmä u záhradníkov pri Moskve, kde s výraznou nenáročnosťou produkuje veľmi vysoké a stabilné plodiny. Prítomnosť širokej pyramídovej koruny a svetlých plodov robí z tejto odrody skutočnú ozdobu domácich záhrad.