Inštrukcia

Hruška "Duhmyanaya": opis odrody a odporúčania na ochranu proti hrdzi

Hruška "Duhmyanaya": opis odrody a odporúčania na ochranu proti hrdzi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška "Dukhmyanaya" sa vzťahuje na odrody koncom leta, ktoré sa osvedčili pri pestovaní v záhradníctve. Odroda bola vyšľachtená v dôsledku prekročenia rodičovskej línie, ktorú predstavujú odrody "Alexandrovka" a "Favorite".

Hruška "Duhmyany", vysoko výnosná a nenáročná, sa stala populárnou vďaka svojej vysokej odolnosti voči nepriaznivým poveternostným faktorom, bakteriálnym chorobám a chrastavitosti.

Opis odrody a jej hlavná charakteristika naznačujú, že ovocné sady sa rodia v štvrtom roku života rastliny.

Opis a vlastnosti odrody

Hruška odrody "Duhmyanaya" je pomerne veľký strom, ktorého výška môže dosiahnuť päť metrov. Rastlina sa vyznačuje prítomnosťou hrubého a pyramidálneho tvaru koruny.

Plody sú zarovnané, hruškovitého tvaru, strednej veľkosti, s hmotnosťou 120 - 140 g. Hlavná farba povrchu plodu je znázornená zelenou farbou s prítomnosťou červenohnedého pruhovaného červenania. Buničina je biela, šťavnatá a máslová. Chuť zrelého ovocia je dobrá. Zrelé plody sa vyznačujú príjemnou, sladkou a kyslou chuťou.

Plody hrušiek odrody „Duhmyanaya“ úplne dozrievajú v druhej dekáde augusta alebo začiatkom septembra kvôli rôznym pôdnym a klimatickým podmienkam pestovateľských oblastí.

Ako pestovať hrušku v strednom pruhu

Ochrana pred koróziou

Hrdza alebo Gymnosporangium sabinae je v záhradníctve celkom bežná a je veľmi škodlivou hubovou chorobou nielen jabloní, ale aj hrušiek. Hruškové plantáže odrody Dukhmyanaya potrebujú včasné a kompetentné preventívne opatrenia na zníženie rizika poškodenia ovocných plantáží hrdzou takmer na nulu. Malo by sa pamätať na to, že vysoká odolnosť hrušiek proti chrastavitosti nie je dôvodom na predpokladanú odolnosť proti poškodeniu hrdze, preto je veľmi dôležité ošetrovať ovocné dreviny modernými vysoko účinnými chemickými prostriedkami ochrany.

Hubová mikroflóra, ktorá spôsobuje hruškovú hrdzu, sa môže v zime borievky a ďalších ihličnanov veľmi dobre zima. Preto, ak sa na osobnom alebo záhradnom pozemku nachádzajú rastliny s pseudo-listami, odporúča sa venovať osobitnú pozornosť ochrane záhradných výsadieb pred hrdzou.

Pri významnom vývoji plesňovej infekcie na hruškách je ovplyvnená nielen listová plocha ovocných porastov, ale aj ovocie a výhonky. Postihnuté hrušky netvoria rast a vytvorené plody sú nedostatočne vyvinuté a spadajú pred štádiom odstrániteľnej zrelosti.

Odborníci a skúsení záhradníci odporúčajú vykonávať preventívne postrek hrušiek 1% roztokom Bordeauxovej tekutiny alebo na spracovanie ovocných porastov použiť 0,5% vápno-sírny vývar. Výrobky na báze síry poskytujú najlepšie výsledky proti poškodeniu hrdze. Na začiatku jari sa odporúča používať systémovú drogu „Chorus“. Koncom júla - postrekovanie ovocných porastov Skor, Topaz, Topsin-M, Bayleton, Delan alebo Fundazol.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Hruška odrody „Duhmyanaya“ je podľa hodnotení a recenzií záhradníkov medzi plodmi, má však relatívne priemernú úroveň zimnej otužilosti. Uvedené údaje o dobrej odolnosti odrody proti chorobám a hubovej mikroflóre podľa záhradníkov a obyvateľov letnej sezóny sú úplne pravdivé.

Odroda sa vyznačuje prítomnosťou zmiešaného typu plodov a úroda sa dá univerzálne používať, Ovocné stromy sú nenáročné, ale uprednostňujú pestovanie na piesočnatých, sladkých alebo hlinitých pôdach. Na kyslých pôdach odporúčajú skúsení záhradníci vápnenie každých šesť rokov.

Hrdza na hruške: metódy boja

Znaky koruny naznačujú vytvorenie pružiny, ktorá spočíva v prerezávaní hlavnej vetvy vo výške jedného metra. Odporúča sa nechať najviac päť alebo šesť najsilnejších obličiek. Centrálny výhonok je teda tvorený kmeňom a postranné výhonky vedú k tvorbe kostrových vetiev.

Starostlivosť o ovocné porasty tejto odrody je jednoduchá. Odroda hrušiek „Duhmyanaya“ veľmi dobre reaguje na uvoľnenie, mulčovanie, hojnú zálievku a zálievku hnojivami obsahujúcimi dusík, fosforečnany a draslík, ako aj organickými látkami.