Dom a záhrada

Hruška "Elena": opis odrody a odporúčania pre výsadbu


Hruška "Elena" vyšla pred viac ako 50 rokmi slávny chovateľ P. G. Karatyan v dôsledku kríženia populárnej odrody "Forest Beauty" a odrody hrušky "Winter Bere". Odroda, pokiaľ ide o dozrievanie, patrí do kategórie skorých zimných odrôd a hlavná úroda pripadá na posledné desaťročie septembra.

Skladovateľnosť úrody je veľmi dlhá. Plody vykazujú pri dodržaní teplotných podmienok vynikajúcu trvanlivosť, zachovávajú si svoju pôvodnú prezentáciu a chuť do januára.

Opis a charakteristika

Opis odrody hrušiek "Elena" znamená miernu alebo slabú silu rastu ovocných porastov. Koruna má stlačený pyramidálny tvar. Plody sú stredne veľké alebo veľké a dosahujú hmotnosť 150 - 210 g. Vyznačuje sa krátkou hruškovitou, zelenožltou farbou povrchu s červenohnedou rozmazanou červenohnedou farbou.

Celulóza je biela, mierne hustá, veľmi šťavnatá, poloolejovitá, s výrazným jemným zrnom. Chuť je kyslá, s mierne svíravosťou a príjemnou, veľmi jemnou vôňou. Chuť zrelej buničiny je vynikajúca.

Táto odroda sa vyznačuje pomerne priemernými výnosmi. Zber úrody je univerzálny. Ovocie sa konzumuje čerstvé a skvelo sa hodí na výrobu ovocných šalátov, občerstvenia a dezertov. Používa sa na varenie kompotov, džemov, konzerv a výrobu štiav.

Výber pristátia

Pestovanie zdravého, produktívneho a pravidelne rodiaceho stromu nestačí na nákup kvalitného sadivového materiálu. Je veľmi dôležité, aby ste si na osobnom alebo záhradnom pozemku urobili správne miesto na pestovanie tejto ovocnej plodiny.

Vybrané miesto na výsadbu by malo byť dobre osvetlené slnkom a čo najviac chránené pred nárazmi vetra. Na pestovanie tejto kultúry je vhodnejšie zobrať južné, juhozápadné alebo juhovýchodné svahy. Na mieste výsadby hrušiek by malo byť zabezpečené dobré odvodnenie a nemalo by sa dovoliť stagnácii pôdy.

Ako zasadiť hrušku

Pôdne prvky

Pôda pre sadenice hrušiek by mala byť voľná, čo zabezpečí vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. Pôda na výsadbe záhradných výsadieb by mala byť oplodnená a musí mať piesok a malé množstvo ílu. Najlepšie pôdy sú hlinka a hlinka.

Výsadbová schéma pre sadenice hrušiek by sa mala vyberať s ohľadom na typ pôdy, podľa biologických odrodových charakteristík kultúry av súlade s klimatickou zónou pestovania. Predsádzka na pestovanie sadeníc hrušiek sa vykonáva podobne ako pri kladení jabloňových sadov a zahŕňa štandardný súbor opatrení.

Uložte hruškovú záhradu medzi záložky, ktoré sa odporúčajú na jeseň po zbere predchádzajúcich obilnín, kríže alebo strukovín.

Užitočné vlastnosti ovocia

Hruška odrody "Elena", spolu s ďalšími odrodami tejto plodiny je obľúbeným ovocím pre mnohých obyvateľov mierneho podnebného pásma. Hruška je vysoko výživná, ktorý v kombinácii s relatívne nízkym obsahom kalórií umožňuje klasifikáciu ako veľmi zdravé ovocie.

Hrušková dužina je bohatá na vitamíny A, C, P a K a tiež obsahuje vitamíny patriace do skupiny B. Prínos je tiež spôsobený prítomnosťou stopových prvkov vrátane kyseliny listovej, pektínu, síry, draslíka, fosforu, zinku, železa, medi, kobaltu. Vlákna a triesloviny obsiahnuté v zrelých plodoch majú priaznivý vplyv na organizmus.

Malo by sa však pamätať na to, že konzumácia čerstvých hrušiek je kontraindikovaná u ľudí, ktorí trpia žalúdočnými vredmi alebo trpia inými ochoreniami gastrointestinálneho traktu v akútnom štádiu.

Recenzie záhradníci a záhradníci

Hruška "Elena" má spomedzi všetkých najpopulárnejších odrôd v záhradníctve veľmi vysoké skóre chuti, vďaka čomu je obľúbená medzi letnými obyvateľmi našej krajiny. Táto odroda, ktorá poskytuje optimálne pôdne a klimatické podmienky na pestovanie, sa už v piatom roku začína aktívne plodiť. Najčastejšie sa však rodiaca fáza vyskytuje v šiestom až siedmom roku po výsadbe.

Ako prerezávať hrušky

V recenziách tejto odrody nie sú prakticky žiadne nedostatky, ale existuje veľa výhod pestovania hrušky Elena na záhradných pozemkoch. Medzi výhody patrí vynikajúca chuť ovocia, dobrý a stabilný výnos, zvýšená odolnosť voči ukazovateľom nízkej teploty, ako aj nízke riziko poškodenia ovocných plantáží hubovými chorobami.