Návrh

Odrody broskýň pre stredné Rusko: pravidlá výberu a pestovania


Broskyňa (z latiny Prunus persica) je rastlina z čeľade ružová a patrí do podroda mandle. Odrody broskýň pre stredné Rusko sa uvádzajú v pomerne obmedzenom množstve. Existuje však výber a v súčasnosti sa vyvinuli zaujímavé a sľubné odrody, ktoré sa osvedčili, keď sa pestujú v podmienkach ďaleko od ideálu.

Aby ovocné plantáže poskytovali stabilnú plodinu, je potrebné správne zvoliť odrodu, pričom sa zohľadnia pôdne a klimatické podmienky oblasti.

Kritériá výberu

V južnom Rusku nie je ľahké pestovať takú južnú a teplomilnú kultúru, ako je broskyňa. Odrody vhodné na pestovanie v južných oblastiach, v klimatických podmienkach strednej zóny, sa v zime veľmi zriedka zakorenia a najčastejšie v zime zamrznú. Ovocie na stromoch týchto odrôd navyše nemá čas na úplné dozrievanie v krátkom lete. Z týchto dôvodov sa odporúča uprednostňovať odrody odrôd broskyne a rastliny na zime odolných zásob. Dobrou možnosťou je okrem toho nezávisle získať sadenice zo semien z najsilnejších odrôd odolných voči zimám.

Pri výbere kultivaru na kultiváciu v strednej zóne našej krajiny je veľmi dôležité objasniť načasovanie plodenia broskýň. Je vhodnejšie pestovať najskôr zrelé a poddimenzované odrody tejto plodiny. Na mieste sa odporúča zasadiť aspoň pár broskýň, čo prispeje k lepšiemu opeľovaniu rastlín.

Malo by sa pamätať na to, že bez ohľadu na rozmanitosť broskýň, jej pestovanie v strednom pruhu je vždy spojené s prísnym dodržiavaním poľnohospodárskej technológie a povinným útočiskom ovocných stromov pre zimné obdobie.

Najlepšie odrody

Spravidla sa pre stredné Rusko vyberajú odrody zrelej alebo stredne skorej odrody broskýň. V súčasnosti záhradníci aktívne pestujú niekoľko veľmi skorých odrôd.

Názov triedyrastlinaOvociemäsorysy
„Early Sycheva“Slabé, malolisté, s bohatým rozkvetom a plodomMalý, s hmotnosťou do 45 g, okrúhly, s malým švom, belavý krém so začervenanímŽiadny červený, belavý krémRelatívna odolnosť proti krúteniu listov
"Rossoshanskaya predčasný"Silný, s riedkou korunou, s vysokou úrovňou odolnosti voči mrazuHmotnosti do 75 g, zelenkavo-biele s červenavými, zaoblenými alebo plochými okrúhlymiZelenkastobiely, červenavý, hustý, kyslýRelatívna odolnosť proti krúteniu listov
"Kyjev skoro"Stredne veľké, s guľovou rozpernou korunkouVeľké, s hmotnosťou 110 g, svetlo žlté s pruhovaným červenanímZelenkasto biela, harmonická chuťDostatočná odolnosť proti klaustosporióze a múčnatke
Máj KvetSrednerosly, produktívne, skoré rodenie.Stredné, s hmotnosťou do 85 g, sférick銝avnaté a jemné, harmonické v chutiOdolnosť voči chorobám a škodcom

Odrody v polovici sezóny sú tiež obľúbené u záhradníkov a požaduje sa ich kultivácia v strednom pruhu našej krajiny. Tieto odrody sú rozdelené na zóny, sľubné pre osobnú kultiváciu, ale v zimnom období potrebujú kvalitné útočisko.

Funkcie pestovania broskýň

Názov triedyrastlinaOvociemäsorysy
"Veteran"Polročný vysoký ročný výnosStredne zaoblené, s hmotnosťou do 115 g, mierne dospievajúceŽltá, vláknitá, sladkáRelatívna odolnosť proti krúteniu listov a múčnatke
"Smolensk"Rýchlo rastúci, stredne veľkýStredne až do 80 g, jednorozmerný, zelenkavý krém so začervenanímSnehovobiely, s kameňom s červenou, sladkou a kyslou farbouOdolnosť kučery
"Rozprávka"Stredne veľké, odolné voči chorobám, vysoko produktívneSférická, žlto-zelená so začervenaním, s hmotnosťou do 80 gNažltlá oranžová stredná vlákninaOdolné voči chorobám, zimné mrazuvzdorné, prenosné
"Západ"Stredne veľké, mrazuvzdorné, odolnéStredné alebo veľké, s hmotnosťou 105 g, oranžové so začervenaním, zaoblený oválZelenožltá farba s červenou, sladkou a aromatickou látkouOdolné voči krúteniu listov

Dátumy a pravidlá vykládky

Broskyňové stromy sú klasifikované ako fotofilné rastliny, ktoré sa zároveň vyznačujú nízkymi nárokmi na ukazovatele pôdy. Aby sa získala celá plodina na pestovanie sadeníc broskýň, odporúča sa venovať oblasti predstavované dobre prevzdušnenými pôdami s nízkou kyslosťou.

Je veľmi dôležité pestovať broskyňu v oblastiach chránených pred vetrom a maximálne osvetlených slnkom. Najlepšou možnosťou je pestovať broskyne na južnej strane akejkoľvek kapitálovej štruktúry na osobnom pozemku. Broskyne nemôžu byť vysadené tam, kde predtým narástli záhradné plodiny, ako sú jahody, nočné mušky a vodové melóny.

Výsadba sadeníc broskýň v strednom Rusku sa odporúča skoro na jar, kým púčiky na rastline nepučnú. Pri výsadbe na jeseň nemá významná časť sadeníc čas na aklimatizáciu a úplné zakorenenie, čo na jar spôsobuje zmrazenie dreva a pukov a môže tiež spôsobiť smrť nezrelých rastlín.

Výsadbové jamy by sa mali pripraviť vopred, obohatením pôdy o humus v množstve 7 až 10 kg, popolom z dreva - 0,35 kg a tiež pridaním minerálnych hnojív:

  • obsahujúci dusík - 100 g;
  • potaš - 100 g;
  • superfosfát - nie viac ako 200 g.

Štandardná vzdialenosť medzi vysadenými stromami je asi tri metre. Miesto na štepenie sadeníc broskýň by sa malo prehĺbiť asi o 7 až 10 cm Po výsadbe sa uskutoční hojné zalievanie s prietokom najmenej 30 litrov vody pre každú rastlinu. Odporúča sa ošetriť vysadené stromy ihneď po výsadbe patogénmi a rastlinnými parazitmi. Je vhodné mulčovať pôdu v blízkych kmeňových kruhoch s humusom alebo prikryť organickým mulčovaním.

Rastúce vlastnosti

Starostlivosť o vysadené rastliny spravidla nie je náročná pre skúsených aj začínajúcich záhradníkov. Odporúča sa tento súbor opatrení:

  • zvlášť dobré a bohaté zalievanie, ale bez stagnácie vody, je potrebné pre ovocné dreviny počas kvitnutia, ako aj vo fáze tvorby ovocia;
  • vrchné ošetrovanie ovocných stromov by sa malo vykonávať každoročne, hnojenie po celom obvode koreňového systému rastliny;
  • v štádiu tvorby ovocia by sa mali dospelé rastliny kŕmiť dvakrát mesačne hnojivami potaše;
  • po zalievaní a daždi je potrebné uvoľniť pôdu v plytkých kruhoch, ktoré zabraňujú tvorbe pôdnej kôry.

Veľký význam má správne a včasné prerezávanie ovocných stromov. V strednom pásme našej krajiny, pre normálny vývoj a bohaté plodenie, musia byť broskyne tvorené vo forme misky alebo kríka. Na jar nesmie na ovocných stromoch zostať najviac päť vetiev nesúcich ovocie a približne tri nové výhonky.

Ako prerezávať broskyňu

V zime by sa mala rastlina ohýbať k zemi a mala by byť vybavená vysoko kvalitným, ale priedušným prístreškom, ktorý bude chrániť pred mrazom, ale nevyvolá topenie výhonkov. Splnením týchto základných požiadaviek poľnohospodárskej technológie av strednom Rusku získate dobrú úrodu chutných južných krbu.