Inštrukcia

Japonská fialová malina: opis a užitočné vlastnosti

Japonská fialová malina: opis a užitočné vlastnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Malinová purpurová bola ruským záhradníkom známa relatívne nedávno a veľmi často sa nazýva kórejské alebo čínske maliny, ako aj japonské ostružiny. Tento pomerne zriedkavý druh maliny patrí k vínom s trvalými väzbami.

Opis zariadenia

Japonská fialová malina je vytrvalá rastlina z čeľade Pink. Rodiskom Rubus phoenicolasius sa považuje severná Čína, Kórea a Japonsko. V priebehu jednej sezóny môžu byť ich dĺžka najmenej 1 a nie viac ako 3 m. Listy fialovoplodého malinového pernatého typu, zložené.

Všetky kvety sa zbierajú v kvetenstvo, ktoré sa nachádza na posetých pedikloch. Priemer kvetu je 7-9 mm. Kvety majú päť červených alebo jasne ružových lístkov s ostnatým pohárom. Bobule sú zastúpené jedlým, viacstrelným a podlhovastým tvarom. Priemerná dĺžka bobúľ nie je väčšia ako 1 cm. V štádiu úplného dozrievania bobule získajú tmavofialovú, takmer čiernu farbu.

Rastlina sa množi výsevom semien alebo vrstvením. Optimálnym pozemkom pre pestovanie by mala byť vlhká a úrodná pôda. V posledných rokoch sa maliny tohto druhu v Európe a Severnej Amerike často pestujú ako vysoko dekoratívna rastlina bobúľ.

Užitočné vlastnosti a nutričná hodnota

100 g výrobkov z bobúľ obsahuje 62 Kcal, ako aj 0,7 g proteínu, 0,2 g tuku a 8 g uhľohydrátov. Pri jedle treba pamätať na to, že bobule majú protizápalové, analgetické, hemostatické a chuť do jedla zvyšujúce chuť a tiež majú diaforetické a antipyretické účinky. Rhizómová tinktúra sa používa na liečbu hnačky a listy sa považujú za účinný liek na akné, psoriázu alebo lišajník. Plne dozreté bobule sú vynikajúcou surovinou pre džemy, kompóty, džemy a želé. Víno sa môže vyrábať z bobúľ.

Krajinný dizajn

Japonské malinové výhonky majú veľmi krásnu tmavočervenú farbu. Zriedkavo sú hroty umiestnené po celej dĺžke výhonku, ktoré majú súvislú pubertu červenej farby. Taký ker vyzerá obzvlášť pôsobivo v dobre osvetlených a slnečných oblastiach. Japonské maliny sa v poslednom čase čoraz viac používajú ako okrasná rastlina na vytváranie živých plotov alebo ako dominantná súčasť moderného krajinného dizajnu.

Recenzie záhradníkov

Blízky príbuzný záhradných malín, bohužiaľ, nedostal širokú distribúciu v domácom záhradníctve, takže recenzie záhradníkov nie sú príliš početné. Podľa záhradníkov je fialová malinová bobuľka o niečo tvrdšia v konzistencii a mierne ostrejšia v chuti.

Plne dozreté bobule majú veľmi vysokú chuť a vyznačujú sa nielen výraznou vôňou, ale aj sladkou dužinou. Vynikajúca chuť, výrazná aróma a všetky užitočné vlastnosti sú bobuľami zachované, a to aj pri dlhodobom tepelnom ošetrení.

Počas pestovania by sa mala venovať pozornosť pomerne vysokej agresivite tohto druhu z veľkej rodiny Pink. Rastlina tvorí významné množstvo zarastania, čo komplikuje jej kultiváciu v infield. Maliny tohto druhu patria do kategórie suchu odolných, ale fotofilných rastlín, ktoré sa najvýhodnejšie pestujú na ľahkých pôdach.

Malinová fialová: vlastnosti odrody

Záhradníci charakterizujú rastlinu ako mrazuvzdornú zimu, ale pri pestovaní v oblastiach s výrazným poklesom teploty v zime sa odporúča chrániť koreňový systém. V tomto okamihu výhonky vymiznú, ale s nástupom jarného tepla sa pozoruje aktívny rast nových.