Nápady

Malinová "elegantná": charakteristika odrody a odporúčania pre pestovanie

Malinová "elegantná": charakteristika odrody a odporúčania pre pestovanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Malinový „Elegant“ patrí do kategórie najnáročnejších a najodolnejších odrôd veľkých chorôb a škodcov. Autorom odrody je I. V. Kazakov, špecialista na Kokinsky strongpoint VSTISP v regióne Bryansk. Odroda prešla v roku 2006 skúškou štátnej odrody. Je súčasťou štátneho registra pre stredný región. Odroda sa osvedčila pri pestovaní v záhradníctve.

Opis stupňa

Oprava malín „Elegantný“ vytvára silné a rozľahlé kríky. Tvorba sekundárnych výhonkov. Dvojročné výhonky svetlo hnedej farby, vzpriamené, so stredným pichnutím. Hlavný počet tŕňov je sústredený v dolnej časti výhonkov a klesá do vrcholovej časti.

Jednoročné výhonky zelenej farby, s antokyanínovým farbením a miernym pubertom. Listy sú zelené, pokrčené, mierne stočené. Bobule sú pomerne veľké, priemerná hmotnosť je 3,6 - 3,8 g, červená, s miernou dospievaním. Stopky sú dlhé. Buničina je jemná, kyslá, bez výraznej arómy.

Chemické zloženie buničiny z bobúľ:

 • sušina - o niečo viac ako 13%;
 • cukry - o niečo viac ako 5%;
 • kyseliny - asi 1,2%.

Ukazovatele celkového priemerného výnosu sú asi 140 až 142 kg / ha. Odroda patrí do kategórie samooplodnej plodiny. Vyznačuje sa rezistenciou na hlavné choroby a najbežnejšími škodcami plodín bobúľ.

Opravy malín: výber odrôd

Pravidlá vykládky

Elegantné maliny by sa mali pestovať v dobre osvetlených a zahrievaných oblastiach, ktoré sú chránené pred prevládajúcimi vetrami a ukazovateľmi nízkej teploty. Ak sú rastliny vysadené pozdĺž južnej strany priestorov, musí sa dodržať vzdialenosť najmenej jedného metra. Pri výsadbe by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim črtám pestovania kríkov bobule:

 • by sa mal vysádzať v oblastiach, ktoré sú k dispozícii pre bezproblémové pravidelné a niekedy dosť zavlažovanie;
 • plocha vyčlenená pre maliny by nemala byť zaplavená a mala by trpieť zamokrením a pri zvýšenej vlhkosti by sa malo vykonávať nábrežie z pôdy;
 • Hnojenie pôdy pred kladením maliny by samozrejme malo závisieť od jej stavu a kompost a organické hnojivá sa aplikujú počas prípravy pôdy, v procese hĺbkového vykopávania a čistenia burín;

 • hĺbka a veľkosť výsadbovej jamy alebo ryhy by mala byť úplne v súlade s vývojom koreňového systému rastliny;
 • špeciálne hnojivá pre maliny sa nanášajú na dno vykopaných jamiek, potom sa dôkladne premiešajú s pôdou a zalejú sa veľkým množstvom vody;
 • ak nie je možné zaviesť organické hnojivá pred výsadbou, môžu sa použiť hnojivá fosforu a draslíka v množstve najviac 40 - 50 g na meter štvorcový.

Je vhodné namočiť korene malín pred výsadbou, predtým, ako ste predtým odstránili všetky suché alebo slabé časti koreňového systému. Pripravené kríky malín v rade sú vysadené vo vzdialenosti najmenej 0,6 - 1 m od seba. Po výsadbe sa uskutoční hojné zalievanie a ak je to potrebné, zadržiavanie vody sa uskutoční mulčovaním pôdy okolo kríkov. Odporúča sa zastrihnúť výhonky vo výške 20 - 25 cm nad zemou.

Po výsadbe maliny tvoria výhonky, ktoré rastú v dĺžke a šírke v prvom roku, ale prakticky sa neodvetvujú, čo uľahčuje starostlivosť o mladé rastliny.

Pestovateľské odporúčania

Ak chcete získať bohatú úrodu pri pestovaní malín odrody Elegant, musíte poskytnúť bobuľovým kríkom tú správnu a najlepšiu starostlivosť:

 • voda by rastliny mali byť hojné, ale pomerne zriedkavé, primerané množstvu zavlažovania stavu pôdy v oblasti a štádiu rastlinnej vegetácie;
 • od posledných desiatich dní augusta sa neodporúča zalievať malinové kríky, pretože v tomto období padá dostatočné množstvo prírodných zrážok a nadmerné zvlhčenie zabraňuje dozrievaniu výhonkov;
 • dobrým výsledkom je použitie mulleínového roztoku s malým množstvom drevného popola na vrchnú úpravu jahodových kríkov;
 • od tretieho roku po výsadbe by sa malinové kríky aktívne hnojili organickými aj základnými minerálnymi hnojivami.

Príprava bobuľovej kultúry na zimu by sa mala začať na jeseň, skôr ako sa objavia výrazne negatívne ukazovatele teploty. V jesennom období sa vykonáva nielen aplikácia hnojív, ale aj preventívne postrekovanie insektofungicídnymi prípravkami, ako aj prerezávanie kríkov. V prípade potreby chráňte rastliny pred zamrznutím v severných oblastiach, v zimnom období sa vykonávajú krycie rastliny.

Recenzie záhradníkov

Elegantné maliny potešia záhradníkov nielen bohatou úrodou chutných plodov, ktoré sa dajú ľahko oddeliť od plodov a dobre znášajú prepravu, ale aj schopnosťou zozbieranej úrody univerzálne využívať. Podľa záhradkárov sú rastliny silné a rozľahlé, s výškou asi 1,6 až 1,8 m, takže viazanie na podpery je predpokladom správnej kultivácie.

Ako zvýšiť úrodu malín

Po vhodnom jesennom prerezávaní sa začiatkom jari vytvorí na rastline najmenej päť rovných a mierne pichľavých, dobre vyvinutých a silných výhonkov. V prvých dvoch rokoch maliny dávajú nie príliš veľkú úrodu, ale potom výťažok z kríka je najmenej 2-3 kg a pri dobrej starostlivosti to môže byť oveľa viac.