Tajnosť

Hnojivá pre jahody a vlastnosti ich použitia

Hnojivá pre jahody a vlastnosti ich použitia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre akúkoľvek rastlinu, vrátane jahôd, je pre normálnu funkciu potrebná masa živín: aminokyseliny, minerály, stopové prvky a voda. Rastlina dokáže syntetizovať niektoré zlúčeniny sama osebe, ale nestačí na to, aby jahodový krík vytvoril dostatočne veľké a sladké bobule alebo dokonca aby priniesol ovocie. Preto je zvyčajné kŕmiť záhradné jahodové výsadby, počínajúc prvými teplými dňami na jar a končiac jesenným chladením.

Klasifikácia jahodového hnojiva

V prípade jahôd je najlepším záhradníkom niekto, kto vie dobre sa kŕmiť - toto príslovie sa dá bezpečne nainštalovať do všetkých jahôd, pretože to je pravda. Áno, záhradné jahody sa medzi rastlinami nedajú nazvať gurmánmi, miluje však rozmanitosť jedla. Na otázku, či je možné túto plodinu pestovať jednoducho na „dobrej“ pôde, je možné okamžite dať zápornú odpoveď. Bez ohľadu na kvalitu pôdy v lokalite je lepšie hnojiť pôdu pod jahodami.

Úplne iná otázka je, aký je najlepší liek, to znamená, že obsahuje najväčšie množstvo látok užitočných pre jahody. Tu je pre záhradníka dôležité pamätať si, že ako také neexistuje lepšie hnojivo, a preto bude musieť v priebehu roka vyrobiť tieto skupiny hnojív:

  1. organický - hnoj, kompost a humus, čistý popol a nálev z nich.
  2. minerálne - soli dusíka, draslíka a fosforu rozpustené vo vode alebo na aplikáciu do pôdy vo forme granúl.
  3. komplexné - zmes niekoľkých zložiek obsahujúcich všetky tri druhy minerálnych solí (zásadité) a niekedy stopové prvky.
  4. Mikrohnojiva - jednozložkové alebo viaczložkové prípravky s bórom, mangánom, horčíkom, meďou a inými stopovými prvkami.

Milovníci ekologického poľnohospodárstva oplodňujú postele jahodami, jódom, obyčajnými pekárskymi droždiami a manganistanom draselným. Predpokladá sa, že neobsahujú iba minerály a stopové prvky, ale zlepšujú aj pôdu a samotné rastliny.

Jahodový dresing na jar

Organické produkty pre záhradné jahody: ako a kedy sa majú kŕmiť

Organické látky sú tým najlepším hnojivom pre každú rastlinu. Žiadna výnimka a záhradné jahody. Hnojivá tejto skupiny sú dobrým zdrojom dusíka, fosforu a draslíka, ako aj množstva stopových prvkov. Je lepšie kŕmiť ich plantáže jeseň na jeseň, a ešte lepšie - aby ich pred výsadbou jahôd. Táto rada sa týka predovšetkým čerstvého hnoja - kurčaťa, hovädzieho dobytka a ešte viac bravčového mäsa.

Na jar sa do postelí odporúča pridať dobre hnitý hnoj alebo humus, najlepšie vo forme mulča. Ale v lete je lepšie používať organickú hmotu vo forme infúzií. Za týmto účelom sa trus z hnoja alebo kuracieho trusu v zmesi s trávou naleje do vody a nechá sa na slnku týždeň. Potom sa zmes zriedi vodou a potom sa zavlažuje do pôdy.

Jedinou nevýhodou organických hnojív sú semená burín. Po zavedení sa na jar budúceho leta začína viacnásobným burením, čo veľmi komplikuje starostlivosť o lesné jahody.

Minerálne hnojenie: podmienky a metódy aplikácie

Minerálne hnojivá sú jednozložkové a komplexné. Prvá skupina obsahuje:

  1. Dusíkaté hnojivá - s močovinou a inými dusičnanovými soľami a zlúčeninami. Odporúča sa ich aplikácia na jar po objavení prvých sadeníc. Do organických infúzií sa pridávajú až do polovice leta. Včasné kŕmenie stimuluje tvorbu nových listov a kvetenstvo. Pomocou roztoku močoviny sa rastliny ošetrujú v prítomnosti niektorých chorôb.
  2. Hnojivo potašové - síran draselný a chlorid alebo dusičnan draselný, ako aj drevný popol. Tieto zlúčeniny zlepšujú štruktúru a chuť ovocia a sú vhodné na jarnú aplikáciu a letné top dressingy.
  3. Fosforečné hnojivá - fosforitej múky, diammofosu, ammofosu, jednoduchého alebo dvojitého superfosfátu. Odporúča sa, aby sa na jeseň uskutočnili na kopanie s cieľom zvýšiť úrodu v budúcom roku.

Okrem toho existujú komplexy minerálnych hnojív so stopovými prvkami a bez nich. Spolu s ľahkým použitím sú tieto zmesi dobrým spôsobom, ako zabrániť minerálnemu a mikroelementárnemu hladovaniu jahôd. Najlepšie hnojivá v tomto ohľade sú recenzie záhradníkov podľa týchto hnojív:

Značka hnojívÚčel a zloženieVýhody a nevýhody
Bójové hnojivoKomplexné hnojivo so stopovými prvkami a minerálnymi soľami. Vhodný pre jahody na koreniePrítomnosť rôznych foriem a balenia. Relatívne nízke náklady
"Hera" pre záhradné jahodyKomplex s mikro a makro prvkami. Vhodný na aplikáciu do pôdy v rozpustenej forme a na postrek rastlínDobrá stráviteľnosť rastlinami a vyvážené zloženie
Komplex pre lesné jahody a jahody "Ryazanochka"Zmes minerálov a stopových prvkov pre záhradné jahody. Vhodný na všetky druhy kŕmenia po celý rokPohodlné balenie, nízke náklady a vyvážené zloženie
"Rastvorin"Komplexné hnojivo s minerálmi a stopovými prvkami. Vhodný na striekanie a polievanie.Nízka cena, vhodná tekutá forma
Nutri-VeitUniverzálny komplex mikro a makro prvkov. Ideálne na listové jahodyPoužíva sa na kŕmenie a ochranu rastlín pred chorobami a škodcami, pretože zvyšuje ich imunitu

Zistiť, aké jahodové prvky sú v súčasnosti potrebné, je veľmi ťažké, najmä pre bežných záhradníkov. Príznaky, ako je chloróza, začervenanie a stmavnutie listov, sú charakteristické nedostatkom niekoľkých prvkov naraz. Preto sa do pôdy odporúča zavádzať komplexné hnojivá prispôsobené potrebám záhradných jahôd.

Po prečítaní príslušného článku na našom portáli sa tiež môžete dozvedieť viac o pravidlách zalievania jahôd.

Môžu hnojivá chrániť pred škodcami a chorobami

Použitie hnojív ako vrchného obväzu a ochrana proti jahodovým infekciám je snom mnohých záhradkárov, pretože týmto spôsobom môžete ušetriť úsilie a peniaze. Našťastie je takáto kombinácia (ochrana + vrchný dresing) celkom normálna. Spracovanie jahodových plantáží pomocou síranu meďnatého teda pomôže zabrániť šíreniu plesňových infekcií pozdĺž neho a tiež vyrovná nedostatok medi. To isté možno povedať o obrábaní pôdy a sadeníc s kyselinou boritou.

Mimochodom, spracovanie jahôd s ľudovými liečivami pre škodcov (napríklad odvar z paliny alebo cesnaku) sa môže kombinovať s polievaním potašových hnojív pri koreni. Táto kombinácia odpudzuje hmyz a robí z nich rastliny bez chuti.

Ako oplodniť jahody

S včasným použitím komplexných hnojív alebo organických látok budú jahody záhradníkom určite potešiť šťavnaté a sladké bobule. Na úrodných pôdach je zber skutočným dopravcom, pretože jahody sa vyvíjajú a prinášajú ovocie v podmienkach úplnej prosperity. Je takmer nemožné pestovať rekordnú plodinu bez oplodnenia záhrady.