Inštrukcia

Choroby a škodcovia broskýň a nektáriniek: ako rozpoznať a opraviť problém

Choroby a škodcovia broskýň a nektáriniek: ako rozpoznať a opraviť problém


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Broskyne a nektárinky sú zriedkavými hosťami ruských záhrad. Tieto stromy získali veľkú obľubu v južných oblastiach, pretože práve tam pre nich prevládajú najvhodnejšie podmienky. V súčasnosti sa však vyskytujú odrody broskýň a nektáriniek, ktoré bezpečne rastú a prinášajú ovocie v oblasti čiernej Zeme a prostrednom pruhu. Bez ohľadu na to, kde tieto kamenné plody rastú, nektárinky a broskyne sú napadnuté škodcami a chorobami. Ak strom nekvitne, na listoch a plodoch sa objavia škvrny alebo kostra rastliny je úplne holá, má zmysel myslieť si, že je vážne chorá. Pri každom type infekcie je dôležité včas reagovať - ​​určiť typ choroby alebo škodcu a začať s nimi bojovať vhodnými metódami a prostriedkami.

Škodcovia broskýň a nektáriniek

Broskyne a nektárinky ovplyvňuje niekoľko druhov škodcov. Rád jedia rôzne časti tejto kultúry, jedia listy, cmúľajú a iný druh hmyzu, ale Nasledujúci škodcovia prekonali rekord v distribúcii v broskyňových záhradách:

 • vosková broskyňa;
 • hmyz z mierky;
 • ťažobný mol;
 • slivka;
 • východná oblasť lovu.

Každý z týchto škodcov môže spôsobiť vážne poškodenie stromov, spomaliť ich rast a vývoj, ako aj oslabiť imunitu stromu. Stromy s vysokou hustotou nákazy sa často ťažko chránia pred mrazom a chorobami. K tomu Je dôležité nájsť tento hmyz v korune včas a pravidelne na jar a počas vegetačného obdobia liečiť škodcov.

Oblúk broskýň: kontrolné metódy

Známky škodcov

Zistenie škodcov bude veľmi jednoduché aj pre neskúsených záhradníkov. Po prvé, aj pri svojej mikroskopickej veľkosti sú zreteľne viditeľné stopy ich aktivity: listy sú zvlnené alebo pokryté dierami, na konáre sa objaví plak, vaječníky sušia alebo silne zdeformujú. Jedným slovom, každý škodca zanecháva jedinečné stopy, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Mená škodcovvzhľadZnaky jeho výskytu na broskyniach a nektárinkách
Východná Codling MothMalý (až 15 mm dlhý) hmyz z motýľov (motýľ) so sivohnedými krídlami a tmavým telom. Mladí ľudia sa živia rastom tohto roku a dospelí - semenami nezrelého ovocia. Žltý hmyz prezimuje praskliny v kôre a pod podstielkouMladé výhonky začínajú vylučovať ďasná, praskajú spolu, vädnú a potom úplne odumrú. Ovocie, ktoré živí východné mory, vyzerá zdravo, na ich povrchu sa však nachádzajú červí dierky
Vosková broskyňaHmyz je typu sania. Kolónie škodcov kolonizujú mladé výhonky a vysávajú z nich všetky šťavy. Vošky zriedka presahujú 1,5 mm. Telo škodcu je svetlozelenéNa konci výhonkov sú viditeľné kolónie škodcov. Listy sa vrásky, niekedy stočené a vyschnú. Výhonky úplne prestanú rásť
ČervcovitéMalý hmyz s dĺžkou tela nepresahujúcou 3 mm. Vyzerá to ako voška, ​​ale jej chrbát je pokrytý tvrdou škrupinou hnedej alebo tmavošedej. Larvy škodcov sa živia rastlinnými šťavami. Miesto zimovania - kôra alebo skôr jej záhybyVrcholy mladých a minulých výhonkov postupne miznú, scvrkávajú sa alebo stočia. Kôra v biotopoch veľkoobjemového hmyzu sa stáva voľnou a poréznou, vďaka čomu sa ľahko ničí. Rastlina zaostáva v raste, prakticky neprináša ovocie na výhonkoch obývaných mierkou
Ťažba moraMotýľ nie väčší ako 4 mm. Vkladá vajíčka na zadnej strane listov, po ktorých z nich vychádzajú mikroskopické húsenice, ktoré hrýzajú listovými platničkami vinutia pasáží - baní. Prepad v kokónoch pod podstielkou listov alebo v prasknutej kôreListy sú pokryté jasným vzorom pasáží, ktoré sa rozhryzli larvami ťažobnej mory, zaostávali v raste, zožltli a čoskoro spadli.
SlivkaVyzerá veľmi podobne ako východný mol, ale má väčšiu veľkosť - do 2 cm. Nebezpečenstvo predstavuje jeho larva - ružové húsenice až 1,5 cm dlhé. Škůdec prepadá do záhybov kôry zapletených do pavučiniek.Ovocie, ktoré zostane zelené, začne masovo padať. Pri bližšom preskúmaní sa na ich povrchu nachádzajú červy, ktoré sú upchaté hnedou látkou.

Ako sa vysporiadať so škodcami na broskyniach a nektárinkách

Detekcia škodcov je prvým krokom k zachovaniu záhrady. V krátkom čase je dôležité začať s nimi bojovať. V tomto prípade sú najúčinnejšími metódami agrotechnické opatrenia a spracovanie stromov špeciálnymi prostriedkami. Prvá skupina ochranných opatrení zahŕňa:

 • vykopávanie pôdy na záhrade na jar a na jeseň - pomáha zbaviť sa zimujúcich molov a zimujúcich vošiek v hornej vrstve pôdy;
 • odstránenie listovej podstielky na jeseň - pomáha odstraňovať štiepacie mory, ktoré sa usadili pre zimoviská a ťažobné mory;
 • očistenie kôry na jeseň - pomáha odstraňovať šteniatko molenné, scuteláriu a iné škodce, ktorí si vybrali kmeň na zimovanie;
 • prerezávanie výhonkov a konárov na jar av lete - pomáha znižovať počet všetkých škodcov s príliš veľkým poškodením rastlín;
 • postrek trupu a kostrových konárov na jeseň vápnom mliekom, ktoré mimochodom pomáha chrániť kmeň pred mrazom;
 • inštalácia loveckých pásov na trup na zničenie húseničiek húsenice v lete.

Existuje však veľa možností na ničenie škodcov pomocou chemikálií pre každý druh hmyzu sa odporúča používať insekticídy zodpovedajúce ich príslušnosti k rodine:

 • ZELENINA 40% - z vošiek broskýň, hmyzu a kliešťov;
 • Bi-58 (48%) - z hmyzu z mierky, vošiek a kliešťov po odkvitnutí;
 • Decis (2,5%) - z lastúrnika počas vegetačného obdobia;
 • Mitak (20%) - z vošiek a hmyzu z mierky počas vegetačného obdobia;
 • Zolon (35%) - z lastúrnika, dvojité ošetrenie v intervale 1 týždňa po odkvitnutí.

Ak chcete chrániť záhradu pred škodcami, môžete v nej usadiť svojich prirodzených nepriateľov. Pri infikovaní stromov moľami použite feromónové pasce.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o broskyňovacích pravidlách pre začiatočníkov.

Choroby broskýň a nektáriniek

Broskyne a nektárinky nie sú neznesiteľné alebo odolné voči infekciám, ale niektoré choroby môžu významne ovplyvniť výnos a celkový stav stromov. Môžu byť však postihnutí rovnakými chorobami ako iné ovocné plodiny najčastejšie sa na nich nachádzajú tieto infekcie:

 • moniliosis;
 • Múčnatka;
 • Klyasterosporioz;
 • Kučeravý vírus.

Tieto choroby broskýň majú veľmi špecifické príznaky. Ak sa záhradník pravidelne stará o broskyne a nektárinky, nebude pre neho ťažké odhaliť známky poškodenia stromov. Je veľmi dôležité okamžite po „diagnostike“ začať s liečbou vašej záhrady, pretože mnohé infekcie ovocím z kôstok sa môžu ľahko zmeniť na zdravé exempláre.

Názov chorobyZnaky infekcieMetódy boja
moniliosisChoroba húb ovplyvňujúca listy a plody broskýň. Na orgánoch rastliny sa objavujú tmavé škvrny, ktoré rastú, až kým nepokryjú celé ovocie alebo výhonky. Monilióza môže vyprovokovať smrť celej vetvy alebo za pár mesiacov zničiť celú korunu stromuPrvé jarné ošetrenie - počas rozkvetu púčikov liekom Chorus, druhé - po kvitnutí s Topazom, tretie - s tvorbou semien v plodoch Topsinu.
KlyasterosporiozHubová infekcia ovplyvňujúca výhonky a listy. Na nich sa objavujú červenohnedé škvrny s malinovým okrajom. Potom škvrny vyschnú a vypadnú. Na mladých výhonkoch praskajú kôry, ďasná tečú z rán a na starých vetvách sa tvoria plesneOšetrenie stromov chloridom medeným alebo meteorom na otvorené púčiky. Po odkvitnutí sa ošetrenie uskutoční pomocou Horus alebo Topsin.
Krútenie listovInfekcia ovplyvňujúca výhonky prvého roku rastu a listy. Prejavuje sa na začiatku vegetačného obdobia so silnou deformáciou výhonkov a listov. Dôvodom, prečo broskyňa neprináša ovocie, môže byť zauzlenie, pretože vaječníky tvorené pri chorých výhonkoch odpadnúSpracovanie dreva po opadnutí chloridu meďnatého alebo zmesi Bordeaux. Na jar sa s nimi narába rovnakým spôsobom: v čase kvitnutia listov a v období predĺženia kvetenstva. Broskyne môžete spracovávať aj na ružovom púčiku s liekom Horus alebo Skor
MúčnatkaPlesňové ochorenie postihujúce všetky časti rastliny, s výnimkou kmeňa a veľkých vetiev (presnejšie ich kôry). Na infikovaných orgánoch sa objaví biely povlak, ktorý vedie k deformácii a vysušeniu listov a plodovSpracovanie stromov s Topazom v čase prebudenia pukov a rozvoja kvetov. Odporúča sa tiež prerezať konáre so znakmi múčnatky na začiatku jari, aby sa zabránilo prepuknutiu.

Je tiež dôležité venovať pozornosť poľnohospodárskym činnostiam: včasné prerezávanie poškodených výhonkov a riedenie vaječníkov. Musíte tiež bojovať proti hmyzím škodcom, ktorí sú často nositeľmi infekcií.

Ako sa vysporiadať s gumou