Rastliny

Hruška "Svarog": charakteristika odrody a metódy ochrany proti mušle

Hruška "Svarog": charakteristika odrody a metódy ochrany proti mušleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Podzimná odroda hrušiek "Svarog" patrí do kategórie skorých odrôd. Odroda bola vyvinutá odborníkmi zo záhradníckeho výskumného ústavu na Sibíri pomenovaného po M. A. Lisavenkovi. Hruška Ussuri a odroda Beres Bosk sa použili ako rodičovský pár.

Hruška „Svarog“ je určená na pestovanie v mnohých regiónoch Ruska. Popis odrody a charakteristiky uvádzajú autori - chovatelia I. P. Kalinina, I. A. Puchkin a G. N. Baykova. Spotrebitelia a záhradníci túto odrodu veľmi ocenili.

Odroda charakteristická pre hrušky

Hrušková odroda s neobvyklým názvom „Svarog“ tvorí stredne veľký strom so zaoblenou a zosilnenou korunou. Kôra je šedohnedá, šupinatá. Výhonky sa vyznačujú miernym oblúkovým, tmavočervenohnedým sfarbením a na konci výraznou pubescenciou.

Letáky sú malé, eliptické, so špirálovitou špičkou, svetlozelené sfarbenie. Vyjadruje sa vráskanie a dochádza tiež k miernemu dospievaniu.

Plody vážiace 77 - 79 g. Majú kužeľovitý alebo hruškovitý tvar. Pokožka nie je drsná, ale bez výrazného lesku. Hlavné zafarbenie vo fáze odstrániteľnej zrelosti je zelené. Vo fáze spotrebiteľskej zrelosti je sfarbenie žlté. Krycie sfarbenie je rozmazané alebo pruhované, červenkasté s charakteristickým jemným začervenaním. Podkožné body sú malé, zelenkavé, výrazné. Zrelé rezky krémového sfarbenia, veľmi jemné a šťavnaté. Chuť je sladká a kyslá.

Ukazovatele obsahu hlavných prvkov v zrelých plodoch:

  • celkový obsah cukru - nie viac ako 9,5%;
  • obsah titrovanej kyseliny je o niečo menej ako 0,5%;
  • obsah tanínov je asi 170 mg;
  • obsah kyseliny askorbovej je niečo vyše 9 mg.

Odnímateľná zrelosť úrody pripadá na posledné desaťročie septembra. Zozbierané ovocie vstupuje do obdobia spotrebiteľskej zrelosti v prvej dekáde októbra.

Skladovateľnosť plodiny pri izbovej teplote je najmenej dva až tri týždne. Pri skladovaní v chladničke sa predajné a chuťové vlastnosti hrušiek zachovávajú do polovice januára.

Hruška "Svarog": rôzne vlastnosti

Spôsoby ochrany proti hruške

Odroda hrušiek zvaná „Svarog“ je často zasiahnutá monofágom, ktorý sa v našej krajine bežne vyskytuje - hruškou (Cydia pyrivora). Tento motýľ z čeľade listových červov značne poškodzuje nielen kultivary pestované v domácich záhradách, ale aj divé druhy hrušiek. Ovocné stromy pestované v regiónoch Belgorod a Voronezh, ako aj na úpätí severného Kaukazu a Dagestanu trpia najviac škodcami.

V súčasnej dobe záhradníci aktívne používajú niekoľko metód na boj proti tomuto škodlivému motýlu:

  • očistenie odumretej kôry, ktorá zničí zimujúce larvy mory;
  • na jeseň hlboké oranie pôdy medzi radmi a okolo kruhov kmeňa;
  • systematické používanie feromónových pascí na odchyt samcov v záhrade;
  • kompetentné prerezávanie výhonkov napadnutých húsenicami a dospelými rastlinnými parazitmi;

  • použitie špeciálnych poľovných pásov na záhradných stromoch a pravidelný zber mrkvy;
  • povinný zber a spálenie lístia na jeseň.

Použitie nechemických látok, konkrétne infúzií prchavých rastlín, vedie k dobrým výsledkom. Vysoká účinnosť obsahuje infúziu horkovín z horkovín a paradajok. Takéto prostriedky sa odporúčajú použiť pár týždňov po rozkvetu rastlín. Opakovaná liečba by mala byť najmenej trikrát, pričom interval medzi nástrekom musí byť približne jeden týždeň.

Pri masívnej akumulácii rastlinných parazitov v záhradných výsadbách sa odporúča používať moderné vysoko účinné chemické prípravky, medzi ktoré patria Alatar a Fufanon. Na spracovanie je tiež možné použiť „benzofosfát“ raz.

Recenzie záhradníkov

Podľa záhradkárov sa pri pestovaní odrody hrušiek Svarog na ochudobnených a nedostatočne vlhkých pôdach často pozoruje prudké zhoršenie chuti zrelého ovocia.

Po výsadbe rastlín na stálom mieste sa rodia približne v štvrtom alebo piatom roku. Plodiny sú veľmi pravidelné, ale nie dosť. Odroda sa vyznačuje uspokojivou zimnou odolnosťou a vysokou odolnosťou proti poškodeniu hubovými chorobami.

Hruška: výber odrôd

Podľa záhradníkov hodnota odrody spočíva vo veľmi predajnom stave a vysokej kvalite zrelého ovocia. Malo by sa však pamätať na to, že táto odroda hrušky je náročná na podmienky pestovania. Je dôležité vedieť, že táto odroda sa vyznačuje výrazným zhrubnutím koruny, takže rastlina potrebuje včasné a kompetentné prerezávanie. Pokiaľ ide o účel ovocia, hruška Svarog sa ukázala nielen čerstvá, ale po technickom spracovaní si dokonale zachováva aj indexy chuti.