Tipy

Čierny ríbezľ "Dobrynya": populárny a veľkoplodý

Čierny ríbezľ "Dobrynya": populárny a veľkoplodý


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čierne ríbezle „Dobrynya“ v polovici sezóny získali skúsení odborníci z All-Russian Research Institute of Lupin v dôsledku kríženia odrody Iziumnaya a formy 42-7. Autorom tohto černoplodého ríbezle je šľachtiteľ, doktor poľnohospodárskych vied Alexander Ivanovič Astakhov, známy pre väčšinu záhradníkov. Všetky odrody chované týmito chovateľmi sa vyznačujú vysokou skorou zrelosťou, produktivitou a zimnou odolnosťou.

Pred viac ako desiatimi rokmi bola odroda „Dobrynya“ zaradená do štátneho registra Ruskej federácie a odporučila sa na pestovanie na domácich pozemkoch a farmách v stredných a západosibírskych regiónoch.

Opis a charakteristika

Čierne ovocie-ríbezľa "Dobrynya" je zimná odolná, skorá rastúca intenzívna odroda so strednou odolnosťou proti jarnému mrázu a suchu. Odroda nie je prakticky ovplyvnená múčnatkou a tiež má dostatočnú odolnosť proti hubovým chorobám a poškodeniu obličkovým kliešťom.

kroviaKompaktný typ, stredná výška. Výstrely strednej hrúbky, rovné, sfarbenie olivovo-fialové, s jemným leskom a dospievaním
olistenieTrojramenné, stredné a veľké, zelené, kožovité, pokrčené, s rovnou doskou. Čepele majú malé rezy, medzi čepeľami v pravom uhle. Základňa so stredne otvoreným typom vrubu. Zuby sú tupé a skrátené.
kvetyVeľké veľkosti, žltkasté sfarbenie. Hrubé kefy s jemnou korytnačkou, zelenou, drobivou konzistenciou obsahujú 6 až 10 kvetov
jarabinyVeľmi veľká, s hmotnosťou od 3 do 6 g, oválna, čierna, lesklá, pokrytá hustou a elastickou pokožkou. Chuť je kyslá, výrazná aróma. Stopka je strednej veľkosti, tenká, zelená. Bobule univerzálneho použitia

Priemerný výnos ríbezle Dobrynya je o niečo viac ako 10 t / ha alebo asi 1,6 až 1,65 kg na dospelú rastlinu. Maximálny zaznamenaný výnos je 16 - 16,5 t / ha alebo 2,3 - 2,5 kg na krík. Hlavnými výhodami tejto odrody sú skorá zrelosť, rast, veľkoplodá plodina, vysoká produktivita a odolnosť proti plesniam.

Dátumy a pravidlá výsadby sadeníc

Chokeberry "Dobrynya" možno pestovať na jeseň aj na jar.

  • na území strednej zóny našej krajiny sa sadenice ríbezlí tejto odrody najlepšie vysádzajú na jeseň, od druhej polovice septembra do prvých októbrových dní;
  • odporúča sa pestovať pripravené rastliny v nízkej, miernej vlhkosti, dobre osvetlené slnečným žiarením a chránené pred silnými veternými oblasťami;
  • optimálna vzdialenosť medzi vysadenými kríkmi by mala byť najmenej 1-1,5 m, čo uľahčí starostlivosť o rastliny a úrodu;
  • príprava pôdy pred výsadbou je hĺbkové vykopávanie so zavedením základných hnojív;
  • na zníženie kyslosti pôdy sa vápnenie pridáva vápnom v množstve 300 - 500 g na meter štvorcový plochy.

Na pristátie môžete použiť jamy a zákopy. Štandardné rozmery výsadbovej jamy sa líšia v závislosti od veľkosti koreňového systému rastliny, zvyčajne je hĺbka 30 - 40 cm a šírka najmenej 40 - 50 cm. Sadenice by sa mali pochovať spolu s koreňovým hrdlom, aby sa získal najsilnejší krík.

Starostlivosť po pristátí

Pestovanie odrôd ríbezlí "Dobrynya" nie je ťažké. Implementácia náležitej starostlivosti po výsadbe vám umožní získať hojné a kvalitné plodiny.

zalievanieZavlažovacie opatrenia by mali byť pravidelné a obzvlášť bohaté počas prvých desiatich dní po výsadbe. Ďalšie zavlažovanie závisí od typu pôdy, poveternostných podmienok a stupňa vegetácie rastliny
Vrchný obväzV prvých rokoch po výsadbe rastliny vyžadujú fosforečné a potašové hnojivá. Na jar by sa mali ríbezle kŕmiť dusíkatými hnojivami v množstve 45 g močoviny na rastlinu
Ochrana proti škodcomPreventívne opatrenia sú dôležité najmä pre mladé a novo vysadené kríky, ktoré sú najzraniteľnejšie voči rastlinným parazitom a patogénom. Používajú sa insekticídy a účinné cielené fungicídy.
Strihacie kríkyPrvé prerezávanie sa vykonáva okamžite po výsadbe a spočíva v skrátení všetkých výhonkov o 50%. Je veľmi dôležité nechať najviac päť najrozvinutejších obličiek. Cieľom nasledujúcich troch rokov je prerezávanie vytvoriť najproduktívnejší ker.

Hodnotenie stupňa

Čierne ríbezle "Dobrynya" si rýchlo získavajú na popularite záhradníkov v našej krajine. Podľa letných obyvateľov patria bobule tejto odrody k najchutnejším a samotná rastlina je nenáročná na podmienky pestovania a nenáročná na starostlivosť.

Podľa pozorovania väčšiny záhradníkov je čierny ríbezle tejto odrody veľmi obľúbený z fosforečných hnojív, ako aj mierne kyslej pôdy prepúšťajúcej vzduch a vlhkosť obohatenej o humus. Odporúča sa zmiešať úrodnú pôdnu vrstvu s vedrom organického hnojiva a pridať asi 0,20-0,25 kg vysoko kvalitného komplexného minerálu.

Čierny ríbezľ "Dobrynya": vlastnosti odrody

Odroda je dokonale aklimatizovaná na pestovanie na osobných pozemkoch a záhradných pozemkoch v strednom Rusku. Zrelé bobule majú vynikajúcu chuť, nie iba čerstvé, sú vhodné na výrobu džemu a pien.