Tajnosť

Hruška "Zábava": opis odrody, pravidlá pre prerezávanie a prípravu na zimu


Odroda hrušky Zabava bola chovaná bieloruskými chovateľmi a patrí do kategórie populárnych jesenných odrôd dozrievania. Táto odroda, ktorú dnes poznajú skúsení a začínajúci záhradníci, bola získaná ako výsledok práce na krížení hrušiek "Aleksandrovka" a "Milovaný Klappa". Odroda je stredne odolná a priemerné výnosy s náležitou starostlivosťou dosahujú 15 t / ha.

V nasledujúcich rokoch by mal byť stredný vodič znížený o štvrtinu a rast štyroch postranných výhonkov kostry musí byť zameraný na sklon 45 stupňov. Rast konárov s už vytvorenými vaječníkmi by mal byť smerovaný horizontálne.

Ročné orezávanie je sanitárne: všetky poškodené a choré, ako aj prebytočné vetvy sa odstránia a spália.

Letné prerezávanie by malo byť čo najjemnejšie a malo by zahŕňať minimálne zasahovanie do rastu a vývoja ovocného stromu. Takéto prerezávanie by sa malo robiť iba vtedy, ak existuje významný počet aktívne rastúcich výhonkov.

Po orezaní sú všetky rezy nevyhnutne starostlivo spracované záhradným var.

Príprava rastliny na zimu

Ako väčšina teplomilných sadov, aj hruška Zabava potrebuje najschopnejšiu a najprijateľnejšiu prípravu na zimné obdobie. Je potrebné úplne odstrániť všetky sušené alebo zhnité plody, ktoré zostanú po zbere na konáre. Okrem toho je potrebné vyčistiť záhradnú plochu celého čistiaceho prostriedku, ktorý môže spôsobiť šírenie nebezpečných chorôb ovocných plantáží.

Nedostatočne študovaná zimná odolnosť odrody si vyžaduje vykonávanie činností, ktoré izolujú a posilňujú imunitu rastlín. Koreňový systém hrušiek je náchylnejší na agresívne účinky mrazu, a preto je potrebné v suchom počasí pôdu hojne navlhčiť. Hnojenie môže výrazne zvýšiť odolnosť v zime. Pre čo najúčinnejšiu ochranu ovocných stromov pred zajacami a myšami je potrebné maľovať a potom prikryť rastlinu pravidelným pytlovina alebo jedľa.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Podľa pozorovania letných obyvateľov je táto odroda v prvých rokoch plodenia pomerne skromnou plodinou. Produktivita záhradných výsadieb rastie pomerne pomaly. Hrušky sa skladujú po zbere nie dlhšie ako tri týždne.

Záhradníci odhadujú priemernú odolnosť v zime. Skutočné ukazovatele zimnej odolnosti ovocných porastov tejto odrody vo väčšine regiónov našej krajiny však neboli spoľahlivo objasnené. Z tohto dôvodu skúsení letní obyvatelia odporúčajú pri pestovaní hrušky Zabava v záhradníctve v strednom Rusku používať sadenice štepené na miestnych, najodolnejších a mrazuvzdorných odrodách.

Ako prerezávať hrušky