Tipy

Žiarovka gladioli: tajomstvá sviežeho kvetu


Gladiolus už dávno prestal byť exotický v ruských dáchach, ale nie každý pestovateľ môže správne zasadiť cibuľky tejto kultúry a starať sa o ne. Medzitým môžu aj malé chyby výsadby viesť k zníženiu dekoratívnosti rastliny alebo k jej smrti. Na zabránenie im stačí študovať základné pravidlá pestovania tejto nezvyčajnej kvetiny.

Vytvárame ideálne podmienky pre gladioly

Krásne, svetlé, šťavnaté kvetenstvo gladiolu poteší iba vtedy, keď sú kvety vysadené na správnom mieste a na správne pripravenej pôde. Tu hrá úlohu osvetlenie a ochrana pred vetrom a hĺbkou podzemnej vody. Pri úplnom splnení hlavných kritérií bude gladioli potešiť kvitnutím viac ako jeden rok.

Pre najodvážnejšie kvetiny sú teda vhodné slnečné oblasti. V tieni by nemali byť dlhšie ako 2 hodiny denne! Čím viac slnka, tým skoršie kvitnutie začína.

Dôležité! Neskoré odrody gladioli pri absencii priameho slnečného žiarenia viac ako 3 hodiny denne jednoducho nemajú čas rozkvitnúť. Ale skoré odrody sa v takýchto podmienkach správajú neskoro.

Druhým kritériom je zloženie pôdy. Našťastie v tomto ohľade možno gladioly považovať za univerzálne. Úspešné pestovanie rastlín sa vyskytuje na piesočnatých aj ílovitých pôdach. Ale tu sú jemnosti! Znalci tohto kvetu tvrdia, že kvitnutie bude nádhernejšie, ak sa v intervaloch 2 až 3 rokov menia podmienky pestovania kultúry. Ak sa v prvých rokoch pestujú cibuľky v piesočnatej hline, budúci rok by sa mali vysádzať do pôdy s množstvom humusu a ílu a v treťom roku by sa mali pestovať na ílovitej pôde.

Tretím kritériom je čistiteľnosť lokality. Gladioly netolerujú stagnáciu vzduchu. V takýchto podmienkach oslabujú a sú postihnuté rôznymi chorobami, najmä plesňovými. Preto ich záhradníci so skúsenosťami radšej vysádzajú v oblastiach otvorených vetrom.

Ako pripraviť žiarovky na výsadbu

Príprava gladiolových cibúľ na výsadbu

Dôležitým bodom pri pestovaní gladioli je príprava sadivového materiálu. Mečík sa vyznačuje rozmnožovaním delením, to znamená odrodami vo forme cibúľ a tzv. „Deťmi“ - malými juvenilnými žiarovkami, ktoré ročne rastú na základni materskej cibule.

Začať s prípravou najmenej 30 dní pred výsadbou do zeme. Pozostáva z niekoľkých bodov:

  1. Odmietnutie poškodených žiaroviek a ich kalibrácia.
  2. Úprava a ošetrenie rôznymi látkami na prevenciu chorôb.
  3. Klíčenie.

Vyberte najlepšie žiarovky na výsadbu

Než začnete klíčiť žiarovky, musíte si z nich vybrať to najlepšie. Patria sem:

  • mladé húsenice s priemerom 2 až 4 cm a dnom s priemerom najviac 7 mm;
  • dospelé huby s priemerom najviac 5 cm a dnom 8 - 9 mm.

Je dôležité venovať pozornosť počtu klíčkov a prítomnosti koreňových hľúz. Cibule s niekoľkými klíčkami sú najčastejšie staré. Kvitnú horšie a prakticky nereprodukujú „deti“. Veľké množstvo klíčkov môže tiež indikovať infekciu sadivového materiálu trávnym vírusom. Takéto rastliny tvoria veľa listových listov, ale kvetenstvo na nich nie je možné získať.

Čo robiť s odmietnutým materiálom? Najlepšie je vypáliť. V niektorých prípadoch je povolené pristátie na mieste vzdialenom od hlavného záhonu, ale iba v prípade, ak sú postihnuté oblasti odstránené z hrádzí.

Ošetrenie žiaroviek pred klíčením

Ak sú na trupoch stopy trusu, odporúča sa ich ošetriť prípravkom Arriva alebo iným insekticídom (Aktara atď.). Pri slabej lézii je materiál na pestovanie chrasty rezaný na zdravé tkanivo a rezy sú ošetrené brilantnou zelenou farbou. Môžete tiež ponoriť žiarovky do roztoku manganistanu draselného na 1-2 hodiny alebo do roztoku Fundazolu na 1 hodinu.

Zrúcaniny napadnuté Fusáriom a tvrdou hnilobou sa musia zničiť.

Klíčenie (vernalizácia)

Na vyklíčenie gladiolusových žiaroviek sa umiestnia do svetlej miestnosti s teplotou najmenej +15 stupňov a vlhkosťou najmenej 75%. Je dôležité ich správne rozložiť: na rovný vodorovný povrch (vždy suchý) vyrastie. Predbežne sa odporúča odstrániť z cibuliek husté šupiny: klíčenie pôjde rýchlejšie a rovnomernejšie.

Klíčenie mladých žiaroviek sa mierne líši od opísanej možnosti. Preto sa odporúča, aby sa po objavení prvých sadeníc ošetrili roztokmi manganistanu draselného alebo nadácie. Výsadbový materiál je potrebné vyčistiť najviac 9 hodín. Potom sa cibule sušia a pestujú na stálom mieste, vždy oddelene od dospelých rastlín.

Výsadba technológie gladioli

Na jeseň by sa malo pripraviť miesto na výsadbu gladioli. Na štvorcový meter budúcej kvetinovej záhrady sa pridá najmenej 100 g superfosfátu a 30 g chloridu vápenatého. Do piesočnatej pôdy môžete pridať hlinku a záhradnú pôdu, aby ste zlepšili jej kvalitu a vlhkosť. Vykopávanie by sa malo vykonávať hlboko na celej bajonete lopaty. Gladioli sa vysádzajú začiatkom mája (v strednej zóne, na Sibíri, na území Uralu a na území iných ako Chernozem) alebo v poslednej dekáde apríla (v južných oblastiach).

Vzor pristávania je nasledujúci:

  • veľké cibule - do hĺbky najmenej 10-15 cm so vzdialenosťou medzi rastlinami asi 15 cm;
  • malé a mladistvé žiarovky - do hĺbky 8 až 10 cm so vzdialenosťou medzi nimi 5 - 8 cm.

Pri výsadbe sa odporúča vykopať samostatné otvory alebo urobiť hlboké brázdy. Najprv sa zalejú a potom sa na dno položí rašelina alebo kalcinovaný piesok. Naklíčený sadivový materiál je už na ňom položený, ktorý je pokrytý pôdou.

Starostlivosť o gladioly: zalievanie a kŕmenie

Starostlivosť o gladioly spočíva v pravidelnom hojnom zavlažovaní usadenou vodou a hnojení minerálnymi hnojivami:

  • ak sa objaví tretí list, pripravte dusíkaté hnojivá (60 g dusičnanu amónneho na 10 l vody), postup zopakujte po týždni;
  • s rastom 4. listu sa gladioly napájajú draslíkom v dávke 60 g draselnej soli na 1 štvorcový. m) postele, opakujte po 7-10 dňoch;
  • s rastom stopiek pestujú rastliny 60 g superfosfátu a 40 g draselnej soli na meter štvorcový. m. lôžok.

Počas kvitnutia sa do vody na zavlažovanie pridáva trochu kyseliny boritej a manganistanu draselného (manganistan draselný). Po zalievaní a zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu a mulčovať ju rašelinovou drobenkou.

Po prečítaní príslušného článku na našej webovej stránke sa dozviete, kedy sa dostať z chladničky a ako na jar vyklíčiť gladiolové žiarovky.

Možné rastúce problémy

Pri pestovaní gladioli existuje riziko problémov, z ktorých väčšina je spojená s vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Hmyzovým škodcom tiež nevadí jesť buničinu z koreňov rastliny, jej šťavnaté korene a listy.

Najbežnejšie bakteriálne infekcie mečíka sú fusárium, hnedá alebo čierna hniloba a chrasta. Je zbytočné bojovať proti nim so zlepšením poľnohospodárskej technológie, pretože choroba najčastejšie ničí žiarovku, čo nevyhnutne vedie k smrti rastlín. Tieto choroby je potrebné bojovať v štádiu, keď infekcia ešte neprenikla do vaskulárneho systému mečíka. Jednoducho povedané, najúčinnejšou metódou ich riešenia je prevencia.

Gladioli: pestovanie žiaroviek

Gladiolus, keď sa pokúsite, sa môže stať strediskom akejkoľvek kvetinovej záhrady. Vysoké a nízke, s rozmanitou paletou farieb, sú ideálne kvetiny na zdobenie kvetinovej záhrady. Nie je zvlášť ťažké sa o neho starať, najmä ak venujete pozornosť príprave výsadbového materiálu.