Rastliny

Uhorka „Spino f1“: vlastnosti pestovania


Generatívna partenokarpická uhorka „Spino f1“ od holandského výrobcu „Syngenta“ je sľubnou novou rastlinnou záhradnou plodinou.

Opis stupňa

Hybridná forma „Spino f1“ je veľmi skorým obdobím dozrievania. Z obdobia objavenia sadeníc do štádia zberu trvá menej ako jeden a pol mesiaca. Hybrid je odolný voči slabému svetlu. Partenokarpická hybridná forma sa odporúča na kultiváciu v podmienkach prvého a druhého zákruty, keď sa kultivuje v chránenej pôde.

Kríky sa vyznačujú generatívnym typom vývoja, majú krátke internody a stredne veľké listové platne, čo umožňuje zariadeniu tvoriť značné množstvo vaječníkov v podmienkach použitia konštrukcie s nízkou paletou.

Prítomnosť minimálneho počtu postranných výhonkov v kombinácii s kvetinovým typom kvitnutia a tvorba asi piatich vaječníkov v dutinách prispievajú k veľmi rýchlemu hromadeniu uhoriek. Okrem toho nedošlo k žiadnym chybám v produktivite.

Plody sú jednotnej veľkosti a majú priemernú dĺžku 12 až 14 cm. Povrch ovocia je nahrubo nahromadený. Farba šupky je tmavozelená, bez pruhov alebo škvŕn. Buničina má vynikajúcu chuť, bez horkosti. Plody sa môžu použiť na účely realizácie. Úroda je vynikajúca pre šaláty a spracovanie vrátane morenia. Keď plody vyrastajú, nie je tvar v tvare valca, udržiava sa vyrovnaný valcový tvar.

Ako pestovať uhorky

Výhody a nevýhody

Hybridná novinka „Spino f1“ sa vyznačuje prítomnosťou nasledujúcich výhod, vďaka ktorým ju možno označiť za sľubnú:

 • vysoký výnosový potenciál;
 • koncentrovaný výnos z ovocia;
 • vysoká skorá produktivita rastlín;
 • zvýšený celkový výnos z osiatej plochy;
 • vysoko kvalitný vzhľad;
 • vynikajúce chuťové indexy;
 • trvanie skladovania zberaného ovocia;
 • vynikajúce ukazovatele prenosnosti;
 • nepravidelný zber nemá nepriaznivý vplyv na vzhľad plodu.

Hybridná forma sa vyznačuje vysokou rezistenciou voči porážke takými nebezpečnými chorobami uhoriek, ako je vírus mozaiky uhoriek, tekvica olivová, prášková alebo južná rosa. Priemerná rezistencia sa pozoruje pri vaskulárnom žltnutí ovocia. Generatívny typ vývoja hybridnej formy vyžaduje kontrolu počtu vaječníkov a zanedbanie tejto požiadavky často spôsobuje ich pokles.

Výsev semien

Začiatočná zrelá uhorka „Spino f1“ sa môže pestovať priamym výsevom semien v pôde zahriatej na optimálnu teplotu pri dodržaní nasledujúcich odporúčaní:

 • semenný materiál predávaný spoločnosťami ako „New Seeds“ už prešiel vysoko kvalitným ošetrením vysoko účinným fungicídnym prípravkom „Tiram“ a nevyžaduje sa zahrievanie a predbežné namáčanie, čo je pre záhradníkov veľmi výhodné;
 • načasovanie priameho výsevu semien by sa malo určovať predovšetkým pomocou ukazovateľov teploty a parametrov pôdnej vlhkosti v hrebeňoch;
 • semenný materiál sa vysieva na hrebeňoch otvoreného terénu pri zahrievaní pôdy na 15 až 18 ° C;
 • hybridné uhorky reagujú slabo na zahusťovanú siatie a za takýchto podmienok majú rastliny slabý vývoj rias neskoro plodiacich;
 • v závislosti od spôsobu pestovania brázd alebo výsadbových otvorov pre uhorky by sa mali plniť zmesi, ktoré musia obsahovať rašelinu, zhnitú hnoj, piesok a kvalitné minerálne hnojivá;

 • studne alebo ryhy naplnené zmesou živín by sa mali hojne naliať vodou zohriatej na 25 ° C;
 • pri sejbe suchých semien by sa mala dodržať hĺbka výsevu 1,5 - 2,5 cm;
 • Plody uhoriek musia byť mulčované zmesou založenou na rašeline alebo zhnitom hnoji a potom pokryté fóliou.

Ak sa hybridné skoré zrelé uhorky pestujú v glazovaných, filmových alebo polykarbonátových skleníkoch a tuneloch, výsev semenného materiálu sa môže uskutočniť už v prvej dekáde mája podľa štandardnej schémy.

Výsadbová metóda výsadby

Výsadba semien hybridných uhoriek „Spino f1“ na sadeníc nie je náročná ani pre neskúsených záhradkárov a vykonáva sa v súlade s nasledujúcimi agrotechnickými metódami:

 • Najlepším pôdnym substrátom na siatie sadivového materiálu v sadeníc je ľahká pôda, ktorej základom je vysoká rašelina. Takýto prostriedok musí byť vyrobený a ochutený komplexnými hnojivami;
 • dva dni pred výsevom sa odporúča dezinfikovať pôdu z patogénov koreňovej hniloby pomocou tabletovaného glyocladínu;

 • bezprostredne pred siatím sa zavlažovanie pôdy zavádzacou vodou uskutočňuje v sadeniciach;
 • prehlbovanie pod semenami sa uskutočňuje rýchlosťou 1,5 alebo 2 cm, potom sa semená položia a nastriekajú sa na vrchol výživnou pôdnou zmesou;
 • na ochranu ornice pred vytváraním pôdnej kôry, ktorá neumožňuje priechod vzduchu a vlhkosti, sa odporúča plodiny prvýkrát zakryť filmom alebo plexisklom,
 • pri skupinovom výseve v spoločnej výsadbe sa odporúča výsadba sadeníc po objavení prvého pravého letáku;
 • vysokokvalitné sadenice majú podlhovasté podtypovité koleno, ktorého výška nepresahuje päť centimetrov, a veľké, rovnako vyvinuté kotyledóny;
 • pri potápaní by ste mali sadenice prehlbovať na listy klíčnicovité, čo vytvorí silnejší koreňový systém a zlepšuje výživu rastlín;
 • na ochranu sadeníc pred predčasným rozťahovaním a prerastením je potrebné udržiavať stabilnú pôdnu vlhkosť pôdy a tiež dodržiavať teplotný režim pôdy pri 22 ° C.

Optimálny teplotný režim v štádiu od zasiatia semien do sadeníc je 26 ° C. Po vystúpení by sa teplota vzduchu mala znížiť na 22 ° C počas dňa a nie na viac ako 18 ° C v noci. Od polovice mája je už možné pestovať tvrdené sadenice 20 až 25 dní, ktoré by do tejto doby mali mať 3 - 5 reálnych listov. Optimálna hustota výsadby počas kultivácie hybridu Spino f1 by mala byť asi 2,3 až 2,5 rastlín na meter štvorcový.

Pravidlá starostlivosti

Na otvorenej a chránenej pôde existuje špeciálna poľnohospodárska technológia uhoriek, ktorej dodržiavanie prispieva k získaniu vysokokvalitných plodín. Uhorka „Spino f1“ sa môže pestovať na otvorenom priestranstve aj v skleníkoch alebo skleníkoch.

Hlavné opatrenia pri starostlivosti o uhorky spočívajú v pravidelnom hojnom zalievaní, hnojení, ktorého množstvo a zloženie by malo zodpovedať vegetatívnej fáze rastliny, uvoľňovaniu pôdy a kríkov, ako aj pri viazaní uhoriek na nízke mreže. Aby sa zvýšila produktivita na každom kríku, malo by sa prideľovať množstvo ovariálnych vaječníkov a nemalo by zostať viac ako 20 plodov.

Na ochranu uhoriek pred chorobami a škodcami môžete použiť kontaktné aj systémové chemikálie. Najúčinnejšie sú Binoram, Gamair, Fitosporin-M, Thanos vo vode dispergovateľné granule, Ordan a Kurzat zmáčateľné prášky, ako aj vodná suspenzia Abiga-Peak alebo chlorid meďnatý.

Ako sa starať o sadenice uhoriek

Recenzie záhradníkov

Veľmi skorá partenokarpická hybridná uhorka „Spino f1“ je novinkou, na ktorú sa môžu pozerať iba záhradníci a drobní poľnohospodári v Rusku. Hybrid je chovateľmi vyhlásený za sľubný a jeho opis naznačuje, že „Spino f1“ bude medzi záhradníkmi veľmi populárny a bude schopný výrazne stláčať menej produktívne a už zastarané odrody alebo hybridy uhoriek na súkromných farmách pre domácnosť.

Pozrite si video: On-line kurz Liečivé huby - ich pestovanie a využitie (Júl 2020).