Inštrukcia

Jahoda "Pandora": opis a poľnohospodárska technológia britskej odrody

Jahoda "Pandora": opis a poľnohospodárska technológia britskej odrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda „Pandora“ alebo „Molding Pandora“ je najnovšou odrodou pre jednu úrodu a priaznivo sa porovnáva s veľkoplodými plodmi, ako aj so závideniahodným výnosom. Hybridná forma patrí k novým a vysoko výnosným odrodám chovaným anglickými chovateľmi v dôsledku kríženia „Fragaria“ x „Ananassa“.

Opis stupňa

Záhradná jahoda „Pandora“ je skúseným záhradníkom známa ako „Fragaria ananassa Pandora“. Hybridná forma tvorí kompaktné a vysoko listnaté kríky. Listy sú svetlozelené, s charakteristickým leskom a jemným vráskaním. Fúzy na rastline tvoria priemerné množstvo. Stopky pomerne tenké, umiestnené pod listami. Bobule sú dostatočne veľké, vážia do 40 - 60 g, Majú atraktívny zaoblený tvar. Vo fáze úplného dozrievania získajú tmavú čerešňovú farbu, sú veľmi chutné a šťavnaté s vôňou lesných jahôd.

Úroda jahôd: odrody, dátumy výsadby

Výhody a nevýhody

Jahodová „Pandora“ sa rodí pomerne neskoro, čo umožňuje predĺžiť dobu konzumácie čerstvých bobúľ v priemere o dva týždne. Rastliny zvýšili zimnú odolnosť a keď sa pestujú vo väčšine regiónov našej krajiny, nemusia v zimnom období používať ďalšie prístrešky.

Kvôli neskorému kvitnutiu nie sú ovocné stromy vystavené negatívnym účinkom jarných spätných mrazov. Jahodové kríky majú dostatočnú vytrvalosť a majú dobrú odolnosť proti poškodeniu mnohými chorobami koreňového systému, ako aj múčnatky.

Nevýhody tejto hybridnej formy zahŕňajú potrebu použitia opeľovačov, ktoré je ťažké zvoliť správne, vzhľadom na dosť neskoré obdobia kvitnutia, ktoré nie sú typické pre tento typ rastlín. Optimálne je susedné pestovanie ako opeľovač jahôd odrody Vicoda.

Pri pestovaní treba okrem toho pamätať na to, že vo vlhkom počasí sa riziko poškodenia hniloby bobúľ výrazne zvyšuje, a to z toho dôvodu, že stopky s hojnou úrodou bobúľ padajú na vlhkú pôdu. Je to z tohto dôvodu Odporúča sa mulčovať jahodové hrebene senom alebo slamou.

Pestovateľské odporúčania

Jahoda "Pandora" je potrebná na pestovanie v dobre kultivovaných, ochutených organickými a minerálnymi hnojivami, čistej pôdy od burín. Sadenice jahôd sa musia pestovať skoro na jar alebo veľmi skoro na jeseň. V prítomnosti uzavretého koreňového systému sa môže výsadba vykonávať aj v lete.

Hybridný vzor pestovania jahôd je pomerne jednoduchý. Pri výsadbe alebo sadeníc rastlín v dvoch alebo troch radoch môžete použiť jednolínkovú metódu. Dvojradový spôsob pestovania záhradných jahôd je však v súčasnosti jedným z najlepších. Je najvýhodnejšie pestovať jahody na lôžkach so šírkou asi 50 cm. Malo by sa pamätať na to, že jahody sa môžu pestovať na jednom mieste najviac 3-4 roky.

Ak chcete získať vysoko kvalitnú jahodovú plodinu, musíte poznať základné pravidlá starostlivosti o rastliny počas jarnej letnej sezóny:

  • Najjednoduchšie a najčastejšie používané sú zavlažovacie jahody so záhradnou kanvicou, ale použitie systému zavlažovania kvapiek pre záhradné plodiny má optimálnu účinnosť; v jahodách sa koreňový systém nachádza v povrchovej vrstve pôdy, takže je najlepšie zavlažovať jahodové hrebene skoro ráno, čo platí najmä v suchom a horúcom počasí.

  • Dusičnan amónny je najúčinnejším hnojivom pre jahody, preto sa odporúča používať taký vrchný dresing v množstve 10 g na každý štvorcový meter výsadby jahôd; jahody tiež potrebujú organickú hmotu, takže použitie hnoja alebo kuracieho trusu zriedeného vo vode je optimálne.
  • Systém pestovania jahôd sa osvedčil veľmi dobre, pri ktorom sa vykonáva odburinovanie a uvoľňovanie hrebeňov, ako aj mulčovanie zhnitým hnojom alebo rašelinovým kompostom.
  • Najúčinnejšou ochranou proti jahodovým škodcom je správna a včasná prevencia.
Fáza vývoja rastlínŠkodlivý faktorPreventívne opatrenia
Vo fáze kvitnutia a pučaniaRoot weevil, aphid, spider roztočPostrek rastlín pomocou Actellik
Vo fáze kvitnutia a pučania, ako aj po zbere úrodyPrášková pleseň, biele škvrnyPostrek rastlín pomocou Bayleton alebo Topaz
Pred zrením bobúľBerry RotUžívanie drog "Euparen" a "Teldor"

Na jar sa môže zabrániť chorobám vo forme postrekovania jahôd pomocou síranu meďnatého. Riziko plesňovej choroby, ktorá je záhradníkom známa ako múčnatka, sa znižuje postrekom rastlín svetloružovým roztokom manganistanu draselného.

Recenzie záhradníkov

Podľa opisu a recenzie záhradníkov sú veľmi významné plusy záhradných jahôd Pandora veľmi veľké a krásne bobule tmavočervenej farby, ktoré po dozrievaní získajú farbu zrelých čerešní, strednej hustoty, tmavej a šťavnatej dužiny. Achen sú tmavočervené, mierne ponorené. Chuť je veľmi dobrá, aróma je nasýtená. Bobule majú vysokú obchodovateľnosť a vynikajúcu prepraviteľnosť. Produktivita je stabilná a vysoká.

Ako pestovať jahody na jar

Podľa odborníkov záhradná jahoda Pandora potrebuje mierne kyslé a takmer neutrálne pôdne prostredie pri pH 5,5 - 6,5 s dostatočným obsahom humusu. Keď sa vlastnosti pôdy zmenia, kvalita a množstvo plodiny sa zníži.

Pri pestovaní je okrem toho potrebné vziať do úvahy nestabilitu hybridnej formy na špinenie, preto by sa malo vykonávať preventívne postrekovanie jahodových kríkov 1% Bordeauxovou tekutinou alebo jej účinných náhrad. Napriek určitým negatívnym rysom sa jahoda Pandora každý rok stáva stále populárnejšou nielen u nás, ale aj medzi zahraničnými amatérskymi záhradníkmi.