Dom a záhrada

Jahoda "Carmen": veľmi produktívna odroda z českého výberu


Jahoda alebo záhradná jahoda „Carmen“ bola chovaná v Československu, patrí medzi stredne neskoré a veľmi produktívne odrody. Od roku 2001 prešli záhradné jahody testom odrody v AOZT Skreblovo a úplne potvrdili ich kvalitatívne vlastnosti, ako aj opis pôvodcu odrody. K pozitívnym vlastnostiam tejto záhradnej jahody možno pripísať aj vysokú odolnosť voči zimám a dostatočnú odolnosť proti poškodeniu závažnými chorobami.

Vlastnosti triedy

Jahody alebo záhradné jahody, odrody "Carmen" majú veľmi silné, silné, vzpriamené, husté listnaté kríky s veľkými tmavozelenými listami. Hranice listov majú ostré zuby. Stopky sú dosť silné. Vytvárajú sa kompaktné kvetenstvo, ktoré sú umiestnené na úrovni listov alebo tesne pod listami.

Plody prvého zberu sú veľmi veľké a vážia najmenej 38 - 40 g, tupé, tmavo červené, lesklé a krásne. Priemerná hmotnosť zberu bobúľ je približne 15 - 17 g. Dužina bobule je tmavočervenej farby, šťavnatá a pomerne hustá, s dobrou sladko-kyslou chuťou. Produktivita je stabilná a vysoká.

Ako pestovať lesné jahody

Požiadavky na vykládku

Pre sadenice jahôd odrody Carmen je potrebné prideliť najjasnejšiu plochu, dobre chránené pred nárazmi vetra. Pestovateľská oblasť by mala mať kultivovanú, uvoľnenú a priedušnú pôdu úplne zbavenú burín bez stagnácie vody.

Najlepšie pôdy na pestovanie záhradných jahôd sú hlinité pôdy. V prítomnosti ílových alebo piesčitých pôd sa pestujú pomocou humusu alebo rašeliny. Optimálna kyslosť pôdy pre jahody je pH 5,0 - 6,0. Kyslá pôda sa musí vápniť a do zásaditej pôdy sa musí pridávať rašelina alebo sadra.

Pri pestovaní záhradných jahôd je veľmi dôležité správne vyplniť vrchnú ornú vrstvu pôdy pomocou hlbokého kopania a aplikácie organických i základných minerálnych hnojív. Odporúča sa aplikovať hnojivá najneskôr dva mesiace pred výsadbou jahôd.

Pri pestovaní odrody osiva by sa mal výsev vykonávať vo februári alebo marci, ktoré umožnia získať vysoko kvalitné sadenice v čase hlavného načasovania výsadbových rastlín na otvorenom priestranstve. Na území stredného Ruska sa odporúča pestovať záhradné jahody od polovice mája do prvej dekády septembra. Bezprostredne po výsadbe by sa jahody mali napojiť rýchlosťou jedného vedra teplej čistej vody pre 15 až 20 vysadených rastlín.

Funkcie starostlivosti

Jahody s názvom „Carmen“ veľmi dobre reagujú na náležitú a včasnú starostlivosť, ktorá spočíva v týchto činnostiach:

  • prvýkrát po výsadbe sú rastliny jahôd veľmi potrebné pravidelne zalievať a optimálnym riešením pre zavlažovanie záhradných jahôd je použitie zavlažovacieho systému alebo zavlažovacieho systému;
  • v štádiu hromadného predlžovania stopiek s cieľom zvýšiť ich množstvo a kvalitu sa výživa rastlín uskutočňuje pomocou mikroelementov a roztoku kyseliny boritej;
  • Buriny jahodových hrebeňov sú najlepšie po zalievaní alebo daždi a súčasne uvoľňujú pôdu.

Maximálny výnos záhradných jahôd sa pozoruje v druhom alebo treťom roku po výsadbe, a po piatich rokoch sa výnos výrazne zníži, takže staré výsadby sa nahradia novými. Je lepšie vykonávať aktualizácie výsadby záhradných jahôd alebo jahôd v auguste až septembri, čo umožní rastlinám zakoreniť sa a zakoreniť na novom mieste pred začiatkom chladného počasia. Pod záhradnými jahodami by sa malo nanášať komplexné minerálne hnojivo v množstve 25 - 30 g na meter štvorcový.

Recenzie záhradníkov

Záhradná jahoda „Carmen“ označuje odrody dezertov. Bobule dozrievajú veľmi sladké a jemné, v chuti lepšie ako mnoho iných odrôd záhradných jahôd. Pre väčšinu záhradkárov v našej krajine je „Carmen“ celkom nová odroda, ktorá má podľa recenzií nezvyčajne krásne, veľké a atraktívne bobuľové kapsuly, niekedy aj lastúry, so silným listím, ktoré sa vyznačuje hlboko drsnými okrajmi listov.

Ako sa vysporiadať so slimákmi bez chémie

Zrelé bobule sú veľmi voňavé a sladké. Pri riadnej a pravidelnej starostlivosti v podmienkach vysokej poľnohospodárskej technológie je možné z každej jahodovej kríky tejto odrody za sezónu získať približne 1 kg zrelých a šťavnatých bobúľ. Hlavné choroby tejto odrody jahôd sú postihnuté pomerne zriedka a slabo. Je potrebné poznamenať, že podľa väčšiny záhradníkov majú jahody Carmen priemernú zimnú mrazivosť a potrebujú zimu prístrešok.