Tajnosť

Jahodový „kardinál“: opis a pravidlá pestovania


Jahodový „kardinál“ sa týka veľmi neobvyklého vzhľadu, ľahko rozpoznateľných a populárnych odrôd záhradníkov. Túto záhradnú jahodu chovali americkí profesionálni chovatelia a po dlhú dobu zaujíma čestné miesto v hrebeňoch záhradníkov nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Opis stupňa

Jahody kardinálnej odrody sú pomerne veľké, do 45 cm vysoké, mierne listnaté kríky. Horná časť listov je tmavá a lesklá a na spodnej strane je namodralá farba. Form - loďou. Jahodové kríky tvoria významný počet pomerne dlhých fúh s mladými ružicami. Rysom je pomerne zlá schopnosť fúzy zakoreniť. Vyfúknuté jahodové rozety nie sú vhodné na ďalšie pestovanie, ktoré sa musí zohľadniť pri pestovaní tejto odrody záhradnej jahody.

Bobule tejto odrody sa vyznačujú vysokou hustotou, oválnym kužeľovitým tvarom, výraznou arómou. Povrch je tmavočervený, so zlatými semenami a výrazným leskom. Jahodová dužina je hustá, vláknitá, červená. Indexy chuti a skóre chuti sú veľmi vysoké. Chuť je kyslá, s vôňou lesných jahôd. Vo vnútri je jadro, ktoré nie je úplne naplnené buničinou. Priemerná hmotnosť plodov s dobrou starostlivosťou dosahuje 70 - 80 g.

Prvé plodenie sa pozoruje v prvej dekáde júna. Priemerný výnos z každého puzdra dosahuje 1 kg. V konečnej fáze plodenia sa tvoria väčšie bobule. Rastliny sú odolné voči špineniu a hnilobe. Avšak s nedostatočnými preventívnymi opatreniami sú často postihnuté múčnatkou. Úroda je veľmi dobre zachovaná a vhodná na prepravu na veľké vzdialenosti.

Ako pestovať lesné jahody

Dátumy a pravidlá vykládky

Záhradný kardinál „Kardinál“ má, rovnako ako mnoho vysoko produktívnych odrôd, určité nároky na pôdu v mieste pestovania. Na pestovanie je najvhodnejšia nízko kyslá pôda, piesčito-hlinitá alebo hlinitá hlinka s dostatočne vysokým obsahom živín.

Na výsadbu kardinálnych jahôd na otvorenom priestranstve neexistujú žiadne veľmi prísne lehoty. Odporúča sa však zasadiť sadenice skoro na jar alebo na jeseň, od 20. augusta do 15. septembra, aby mala rastlina čas na zakorenenie a prispôsobenie sa pred mrazom.

V súčasnosti záhradníci praktizujú niekoľko možností pestovania sadeníc záhradných jahôd. Najčastejšie sa používajú osobné a dvojradové spôsoby pestovania jahôd na osobnom pozemku:

  • Metóda pristátia s jedným riadkom spočíva v výsadbe mladých kríkov so vzdialenosťou medzi priľahlými stužkami najmenej 60 - 70 cm a samotné sadenice kríkov v rade sú od seba vzdialené približne 120 cm. Je to kvôli pomerne veľkej tvorbe fúzy so soketami v prvom roku pestovania.
  • Metóda dvojradového pristátia Je považovaný za účinnejší a najčastejšie používaný pri výsadbe sadeníc v lete. Vzdialenosť medzi stuhami je 70 cm a rozstup riadkov je 30 cm. Samotné kríky sú zasadené od seba vo vzdialenosti 15 až 20 cm.

V poslednej dobe sa často používa pestovanie jahôd alebo záhradných jahôd na hrebeňoch. Táto metóda je veľmi dôležitá pri pestovaní tohto bobule v oblastiach s vysokým výskytom podzemnej vody alebo ak sa miesto pristátia nachádza v nížine. Jahodové hrebene sa musia nachádzať z juhu na sever. Najčastejšie sa na nich vysádzajú dva rady jahodových kríkov so štandardnou vzdialenosťou.

Mnohí záhradníci používajú kompaktné výsadbu kríkov jahôd v záhradách, ktoré umožňujú na jar odstrániť všetky sadenice, ktoré nespĺňajú očakávania, predložené chorými alebo oslabenými rastlinami.

Funkcie starostlivosti

Kardinálne záhradné jahody môžu produkovať dobrú úrodu, iba ak má pôda dostatočnú vlhkosť. Zalievanie by preto malo byť dostatočné a teplota vody by mala byť aspoň 20 ° C.

opatreniaperiódaSpôsob vedenia
Odstraňovanie sušených listov, stopiek, zvyškov fúzy, nahradenie mŕtvych rastlín, odstránenie postreku chorobami a škodcamiApríl-májSanitárne prerezávanie sa vykonáva nožnicami. Na postrek sa používajú prípravky Horus, tekutina Bordeaux alebo podobné výrobky.
Liečba chorôb a škodcov minulú jar. Práce s pôdou na miesteNa začiatku májaAkékoľvek insektofungicídne lieky alebo kvapalina Bordeaux. Implementácia buriny, uvoľnenie a podkuchivaniya kríky, ktoré stimulujú tvorbu koreňov. Mulčovanie organických alebo čiernych filmov
Zavlažovacie činnosti. Spracovanie jahodového kríkajúnZalievanie večer, po zbere bobúľ. Odstránenie stopiek na rastlinách maternice a odstránenie fúzov na rastlinách
Letné preventívne ošetrenie rastlín. Koreninové a listové vrchné dresingyPred kvitnutím a po kvitnutíLiečba výsadby proti chorobám fungicídmi Topsin M, Tsavit alebo Quadrice. Ošetrenie vykládok škodcov insekticídmi Actellik, Teldor, Envidor alebo Calypso. Použitie komplexných hnojív obohatených dusíkom a fosforom
Kŕmenie jahodových kríkov. Práca s výsadbovým materiálom. Ak je to potrebné, vykonávajú sa ďalšie ošetrenia ochrannými prípravkami.Júl-augustPoužívanie organických a minerálnych hnojív. Usadzovacie a zakorenovacie odbočky

Vo veľmi horúcich dňoch sa postrekovanie odporúča skoro ráno, ale po objavení stopiek a bobúľ zavlažovacie opatrenia spočívajú iba v zalievaní pod koreňom. Táto odroda veľmi dobre reaguje na hnojenie organickými hnojivami.

Recenzie záhradníkov

Jahodový „kardinál“ sa môže prejaviť ako opravná odroda, ktorá má za následok opakované rodenie mladých odchovov v období od augusta do poslednej dekády októbra. Opis odrody charakterizuje rastlinu ako formujúci cukor, veľmi veľké, dobre prenosné bobule.

Ako sa starať o jahody na jar

Podľa recenzií záhradkárov je jednou z nevýhod tejto odrody zlá spôsobilosť mladých fúzy na zakorenenie. Okrem toho je táto odroda určite mrazuvzdorná a odolná voči mnohým chorobám okrem múčnatky. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť hustote výsadby a včasnému vykonávaniu preventívnych ochranných opatrení.