Rastliny

Pravidlá a podmienky výsadby mrkvy a repy

Pravidlá a podmienky výsadby mrkvy a repy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mrkva a repa patria medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie zeleninové plodiny pestované pestovateľmi zeleniny a záhradníkmi v Rusku. Vo väčšine západných krajín sa táto zelenina považuje za národné ruské výrobky. Zberaná úroda týchto plodín sa v zime dokonale skladuje a spolu so zemiakmi a kapustou tvorí v chladnom období základ vitamínovej stravy.

Výber a príprava osiva

Na jar sú mnohí záhradníci zmätení takým problémom, ako je správna voľba rastlinného materiálu pre zeleninu. Najvhodnejšie na siatie semien na pásku a materiál semien dražé.

Pretože mrkvové semená sú pomerne malé (asi osem sto jednotiek na gram), ich klíčenie je dlhé: prvé sadenice sa objavia asi za dva alebo tri týždne. Semená repy sú pomerne veľké: každý gram obsahuje asi 50 - 110 kusov.

Aby semená mrkvy a repy rýchlo vyklíčili, nestačí len kúpiť materiál najvyššej kvality. Pred výsevom je veľmi dôležité vykonať opatrenia na zvýšenie klíčivosti semien a urýchlenie klíčenia, ako aj na splnenie požiadaviek na výsadbu. Predbežná príprava semenného materiálu zahŕňa niekoľko procesov.

Triedenie osivaVeľmi veľké a veľké semená sa kalibrujú pomocou lupy, čo vedie k odstráneniu prázdnych a zdeformovaných semien. Semená strednej veľkosti sa preosejú cez sito
Dezinfekcia osivaVyrába sa suchým alebo mokrým spôsobom. Môžete použiť zahrievanie, ošetrenie ultrafialovým svetlom, špeciálne roztoky, vrátane aloe šťavy a manganistanu draselného
Vytvrdnutie osivaNamočené semená sa umiestnia na poličku v chladničke
Namáčanie a klíčenieNamáčanie sa uskutočňuje umiestnením semena na vlhkú handričku
Semená vernalizácieNamáčanie a klíčenie používané na prípravu veľmi tvrdých semien
Prebublávanie semienMetóda je založená na saturácii semien kyslíkom
Ošetrenie osiva stopovými prvkami a stimulátormi rastuNamáčanie v roztoku stopových prvkov alebo drevného popola

Ak je to potrebné, uskutoční sa peletovanie semenného materiálu. CPríspevok spočíva v ponorení semien do špeciálnej ochrannej a výživnej škrupiny, čo vám umožní zväčšiť ich veľkosť, čo výrazne uľahčuje siatie.

Ako pestovať mrkvu

Pôdne požiadavky

Mrkva je jednou z najnáročnejších pestovateľských a pestovateľských plodín. Stabilné a vysoké výnosy mrkvy je možné dosiahnuť, keď sa pestujú iba na hlboko oraných piesočnatých hlinitých pôdach alebo ľahkých hlinkách s dostatočnou mierou plodnosti. Riadky na mrkvu by sa mali umiestňovať na najrovnomernejších miestach. Najlepšími predchodcami sú uhorky, cuketa, kapusta, zemiaky, paradajky a cibuľa.

Červená řepa tiež kladie vysoké nároky na zloženie pôdy v oblasti výsadby. Pôda musí mať neutrálnu reakciu média. Najlepšie pre pestovanie stolovej repy sú ľahké stredne hlinité a piesčito-hlinité pôdy bohaté na organické zložky.

Repa sa môže pestovať na kyslých pôdach až po vápnení. Malo by sa pamätať na to, že nadmerné používanie vápna môže spôsobiť poškodenie rastlinnej kultúry strupou.

Veľmi dobrými prekurzormi cukrovej repy sú akékoľvek šaláty, rovnako ako kedlubica, cibuľa, karfiol alebo biela kapusta. Neodporúča sa pestovať repu niekoľko rokov v rade, ako aj po mrkve, reďkovke, repe a reďkovke.

Schéma a čas pristátia

Len keď budeme vedieť, kedy na jar pestovať mrkvu a repu, bude možné získať dostatok kvalitnej plodiny, ktorú je možné skladovať počas zimného obdobia. Repa a mrkva sa môžu pestovať na jar aj na jeseň. Jarná výsadba sa najčastejšie praktizuje na domácich a záhradných pozemkoch. Červená repa môže byť umiestnená na rovnakom mieste s mrkvou.

Repa sa často pestuje v sadeníc, ale priame osevy na otvorenom priestranstve vám umožňujú získať vysoko kvalitnú koreňovú plodinu. Výsev na hrebeňoch sa uskutočňuje v máji, keď sa pôda zahreje do dostatočnej hĺbky. Túto zdravú a chutnú koreňovú plodinu môžete pestovať aj v zime, koncom októbra alebo prvej dekády novembra.

Za najvhodnejšie termíny výsadby mrkvy na jar sa považuje koniec apríla a začiatok mája. Presnejšie povedané, dátumy výsadby sa určujú podľa klimatických prvkov v pestovateľskej oblasti. Načasovanie výsevných semien, zrnitého materiálu alebo semien na páske sa nelíši. Po výsadbe mrkvy sa odporúča prekryť hrebene plodinami filmom, ktorý urýchľuje vznik sadeníc.

Pestovateľská technológia

Starostlivosť o výsadbu mrkvy a cukrovej repy spočíva vo vykonávaní základných opatrení vrátane buriny, pestovania riadkov, riedenia plodín, zalievania, hnojenia a boja proti závažným chorobám a škodcom.

Odporúča sa kŕmiť repu hnojivami draselnými asi raz za dva týždne. Repa a mrkva dobre reagujú na zavedenie komplexných hnojív podľa štandardnej schémy. Zavlažovanie sa vykonáva podľa potreby av závislosti od typu pôdy.

Počas vegetačného obdobia sa musí stolová repa postriekať pracovným roztokom prípravku Baikal EM-1. Z hlavných škodcov najčastejšie postihuje kultúra repné mušky, proti ktorým sa vykonáva spracovanie výsadby pomocou „Confidor“. Mrkva proti škodcom sa odporúča liečiť infúziou nechtíka alebo ihly. V prípade vážneho poškodenia rastlinnej kultúry chorobami alebo škodcami sa používajú moderné insektofungicídy.

Ako pestovať repu

Správna poľnohospodárska technológia, od prípravy semenného materiálu po ochranu rastlín pred škodcami a chorobami, vám umožní získať vynikajúcu úrodu mrkvy a repy na osobnom pozemku.