Rastliny

Problémy s pestovaním hrušiek: sušenie, praskanie, zbavovanie ovocia a listov


Hruška je obľúbený ovocný strom v letnej chate, z ktorej sa získajú iba jablone. Vysoké a štíhle stromy nielen potešia oko záhradníka, ale tiež poskytnú jeho rodine čerstvé alebo spracované ovocie. Hruška však nie vždy rastie bez mračna a bez problémov. Táto kultúra je napadnutá škodcami a je infikovaná rôznymi infekciami, ktoré môžu nielen znížiť počet obchodovateľných plodov, ale tiež viesť k smrti rastliny.

Keď je čas spustiť poplach: príznaky ochorenia hrušiek

Choroby na hruške môžu spôsobiť rôzne príznaky ich prítomnosti. Infekcie rastlín, ako sú cytosporóza, špinenie, múčnatka a chrasta, najčastejšie navštevujú korunu a porasty hrušiek. Menej často môže strom infikovať rakovinu (čierny alebo koreňový).

Príznaky výskytu týchto chorôb môžu byť hniloba ovocia (mokrá alebo suchá), stmavnutie alebo zosvetlenie listov, deformácia plodov a mladých výhonkov a smrť jednotlivých orgánov stromu. Prítomnosť chorôb na hruške môžete podozriť aj z nasledujúcich príznakov:

 • ovocie, ktoré vyzerá zdravo, bezva, vyschne alebo sa stane plesňou;
 • čepele listov sa krútia a padajú;
 • strom spadne svoje listy veľmi skoro, zaostáva v raste, vysychá;
 • kvety a vaječníky sčernú a padajú;
 • strom napriek prítomnosti kvitnutia neprináša ovocie.

Pri stretnutí s takýmito problémami musí každý záhradník starostlivo preskúmať hruškové plantáže, aby zistil dôvody, pre ktoré k nemu dochádza. Opomenutie aj malého množstva času môže viesť k smrti celej záhrady!

Chrasta: príznaky, liečba a prevencia

Chrasta je jednou z nebezpečných húb hrušiek, ktorá rovnako ovplyvňuje listy a plody. Infekcia sa šíri lepšie vo vlhkom a chladnom počasí. Nebude ťažké všimnúť si jeho vzhľad pozorného záhradníka a za očividné príznaky choroby sa považujú:

 • jednotlivé listy čepele sú pokryté hnedými škvrnami, ktoré postupne rastú;
 • mladé výhonky sú pokryté škvrnami sivozelenej farby, ktoré sa neskôr zmenia na čierne, pokryté zamatovo ránovými plakmi a môžu viesť k vyschnutiu výstrelu;
 • plody sú pokryté malými tmavými bodkami, ktoré sa neskôr zlúčia do suchej čiernej škvrny pokrytej prasklinami.

Aj pri nevysvetlených prejavoch vedie chrastavka silne mletie hrušiek a zhoršuje ich chuť. Tomuto problému sa môžu vyhnúť iba tí záhradníci, ktorí včas objavili infekciu na hruškách a prijali opatrenia na obmedzenie jej šírenia a úplného znovuzískania stromu. Medzi tieto opatrenia patria:

 • prerezávanie a pálenie jednotlivých výhonkov postihnutých chrastou;
 • ošetrenie a dezinfekcia rán na kôre stromu;
 • pravidelné kŕmenie, aby strom mohol nezávisle odolávať infekcii;
 • ošetrenie koruny a stonky pomocou Skor a Vectra ihneď po otvorení listov;
 • spracovanie koruny počas pučania s Bordeauxovou tekutinou (4%), druhé spracovanie sa uskutočňuje po odkvitnutí, ale s roztokom s nižšou koncentráciou (1%);
 • Ošetrenie topazom po odkvitnutí.

Pri silnej infekcii hruškovej záhrady sa tekutina Bordeaux používa až 6-krát za sezónu s intervalom 1 týždňa. 10% roztok dusičnanu amónneho má tiež dobrú účinnosť proti chrastavitosti. Po zbere sa odporúča spracovať korunu stromu, jeho kôru a dokonca aj pôdu pod hruškou. Je možné zabrániť vzniku infekcie budúci rok starostlivým odstránením listovej podstielky a jej zničením spálením.

Bakteriálna popálenina hrušiek: príznaky a liečba

Múčnatka: príznaky a metódy liečby

Prášková pleseň je plesňové ochorenie, ktoré veľmi často postihuje hrušky. Znaky infekcie sú zdeformované listy listov potiahnuté belavým povlakom a spadajúce z vaječníka. Keď je toto ochorenie postihnuté, hruška neprináša ovocie a samotný strom je značne oslabený a zimy ťažko tolerujú.

Odporúča sa bojovať proti tomuto ochoreniu pomocou fungicídnych liekov, medzi ktoré patrí siričitan a fondazol. S roztokmi pripravenými v súlade s pokynmi výrobcu sa korunky stromov ošetria po plodení. Pri vysokej vlhkosti vzduchu môže byť potrebných niekoľko ošetrení. Na jar musíte s týmito výrobkami ošetriť celú záhradu vrátane úplne zdravých hrušiek.

Dôležitým preventívnym opatrením je dôkladné vyčistenie záhrady od opadaných listov. Větve silne zasiahnuté múčnatkou sa odporúča počas vegetačného obdobia rezať zo stromov. Sekcie musia byť zakryté záhradným lakom, aby sa brána neotvorila iným infekciám.

Ovocná hniloba: ako určiť a ako liečiť chorobu

V prípade, že ovocie hnilobu na hruške, strom pravdepodobne zasiahla hniloba ovocia. Príčinou tejto infekcie je monilióza, mikroskopická huba, ktorá žije na povrchu už dospelého a takmer dozretého plodu.

Charakteristickým znakom tohto ochorenia je neprítomnosť poškodených hrušiek. Aj keď je ovocie úplne zhnité, zostane visieť na konáre až do nasledujúceho vegetačného obdobia. Zároveň je to nebezpečný zdroj húb, ktorý sa šíri do ďalších vetiev stromu a dokonca aj do susedných stromov.

Jediným spôsobom, ako sa zbaviť hniloby ovocia, je včasné odstránenie zhnitého ovocia z rastlín. Pred mumifikáciou je dôležité ich odstrániť pomocou stopky. Je dôležité zabrániť skladovaniu hrušiek infikovaných hnilobou ovocia, pretože sa môžu stať zdrojom infekcie zdravého ovocia.

V súčasnosti neexistujú žiadne špecifické chemické látky na boj proti hnilobe ovocia, ale skúsení záhradníci poznamenávajú, že k prepuknutiu tohto ochorenia dochádza pri dlhodobom používaní nástrojov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s chrastou.

Rakovina čierneho a cytosporóza: príznaky a liečba

Rakovina čierneho, ako aj cytosporóza, ovplyvňujú iba kôru hrušiek. Obidva tieto choroby sa líšia svojím vzhľadom, ale liečia sa rovnakými metódami. Stále nie je známe, prečo tieto infekcie postihujú jeden alebo druhý strom, pretože podľa štatistík môžu byť choré aj veľmi silné a vyvinuté exempláre. Najpravdepodobnejšou príčinou infekcie je trauma kôry počas starostlivosti o záhradu.

Rakovina čierneho sa prejavuje ako malé rany na kôre, ktoré sa časom zväčšujú a ich okraje sú pokryté hnedými škvrnami, ktoré majú tvar rozmazaný. Ďalej sa rakovina čierneho šíri na listy čepelí, ovocie a dokonca aj kvety, čo vedie k ich postupnej smrti.

Cytosporóza sa líši od čiernej rakoviny vo forme rán, ktoré vyzerajú ako malé hrče na hruškovej kôre, ako aj začervenanie kôry okolo nich. V priebehu času choroba prechádza do listov a vaječníkov, čo spôsobuje ich začernenie a smrť.

Rakovinu a cytosporózu na hruškách je možné úplne vyliečiť iba odstránením postihnutých vetiev, výhonkov a ovocia. Ak na to potrebujete odstrániť kôru z kmeňa, neváhajte, pretože hruška ju môže obnoviť po vytvorení určitých podmienok. Na odstránenie stromu choroby sa odporúča očistiť vonkajšie šupky kmeňa a listov, na ktorých je zistená infekcia, ošetriť tieto miesta roztokom síranu meďnatého a potom ho prikryť mulleínom zmiešaným s hlinkou.

Bakteriálna popálenina hrušiek: liečba a prevencia

Bakteriálna popálenina je úplne v súlade s jej menom, pretože jej vzhľad pripomína neviditeľný oheň, ktorý sa prehnal hruškovou záhradou. Na mladých letákoch hnedých okrajov sa náhle objavujú príznaky choroby. Špičky vaječníkov tiež stmavnú. V niektorých prípadoch, ak sú stromy príliš skoro, kvety stmavnú.

Zastavenie bakteriálneho popálenia je takmer nemožné, pretože infekcia sa skrýva vo vnútri stromu, alebo skôr v jeho cievach. Tam sa dostane z pôdy. Pri slabej lézii môžu byť stromy opakovane ošetrené kyselinou boritou alebo inými roztokmi s antimikrobiálnou aktivitou. Najčastejšie však záhradníci strom úplne zničia, orežú ho a vykorenia korene. Na tomto mieste sa neodporúča pestovať ovocie najmenej 4 roky.

Bakteriálnym popáleninám možno predchádzať iba dodržiavaním hygienických noriem počas tvorby hrušiek na jar alebo na jeseň. Je dôležité dezinfikovať nástroje po orezaní každého stromu.

Čo robiť, ak hruška neprináša ovocie, nekvetie alebo nerastie

Niekedy sa stáva, že strom neochorí, ale nekvetie a v dôsledku toho nenesie ovocie. Dôvody tejto situácie môžu byť tieto:

 • výsadba samonosných odrôd, na ktoré sa opeľovače „nevysádzali“;
 • smrť kvetenstvo spätným mrazom pri veľmi skorom kvitnutí;
 • viacnásobná transplantácia sadeníc alebo nesprávny výber miesta pre ne;
 • pestovanie hrušiek na vyčerpanej pôde.

Riešenie týchto problémov je veľmi jednoduché. V prvom prípade je potrebné na mieste vysadiť niekoľko odrôd hrušky. Pri skorom kvitnutí a zamrznutí kvetov sa odporúča spomaliť prebudenie stromu na jar. Na to, aby ste to dosiahli, stačí hodiť viac snehu do jeho kmeňa a na začiatku aktívneho topenia ho zakryte ľahkým materiálom alebo hrubou vrstvou slamy. Pravda, táto metóda má svoje nevýhody - koruna stromu môže vyschnúť bez čakania na tok miazgy.

Metódy hrušky s hrdzou

V prípade, že príčinou je nedostatok živín alebo nedostatočné osvetlenie, odporúča sa robiť viac výživy s organickými a minerálnymi hnojivami. Súčasne sa očakáva úplná obnova stromu v priebehu niekoľkých rokov.

Pri pestovaní hrušiek môžu mať problémy aj tí najskúsenejší záhradníci. V tomto prípade môžu byť straty plodín obrovské. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité dodržiavať agronomický rámec navrhnutý špeciálne pre hrušky. S náležitou starostlivosťou vás stromy potešia obrovským výnosom krásneho a chutného ovocia.