Tipy

Hruška "Rogneda": opis odrody a odporúčania pre pestovanie

Hruška "Rogneda": opis odrody a odporúčania pre pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška "Rogneda" označuje jesenné odrody, ktoré získali špecialisti Moskovskej poľnohospodárskej akadémie. K.A. Timiryazev. Toto je jedna z najpopulárnejších skorých jesenných odrôd hrušiek, ktorú záhradníci oceňujú pre svoju vynikajúcu odolnosť voči nízkym teplotám, hojnú úrodu a neprekonateľné aromatické vlastnosti ovocia.

Opis stupňa

Hruška Rogneda je stredne veľký strom so zaoblenými alebo široko-pyramidálnymi vzácnymi korunami. Miera renálneho vzrušenia je vysoká. Odroda sa vyznačuje pomerne slabou schopnosťou tvoriť výhonky.

Výhonky zalomeného typu, so slabým zakrivením, zelenohnedej farby s tmavofialovým odtieňom. Šošovka je malá, podlhovastá. Obličky majú krátky kužeľovitý tvar, polosférický typ. Listy strednej veľkosti, obovité, s výrazným vrúbkovaným ozubením pozdĺž okraja.

Plody majú veľmi atraktívny kruhový alebo plochý kruhový tvar. Priemerná hmotnosť obchodovateľného ovocia dosahuje 115 - 125 g. Povrchová farba plodu v štádiu technickej zrelosti je rovnomerná, svetlo žltá, hladká a lesklá. Koža má strednú hrúbku a strednú hustotu. Stopka je krátka a dostatočne pevná, hrubá.

Buničina zrelého ovocia má bielo-béžovú farbu, s priemernou hustotou, šťavnatá, s miernou olejnatosťou. Chuťové vlastnosti úplne zrelého ovocia sú vynikajúce a počas ochutnávky sa hodnotia najmenej o 4,2 bodu.

Výhody a nevýhody

Odroda hrušky Rogneda je veľmi obľúbenou odrodou v strednom Rusku. V blízkej moskovskej oblasti plody úplne dozrievajú v druhej alebo tretej dekáde augusta. Malo by sa však pamätať na to, že je potrebné krátke zrenie úrody. Hlavné obdobie konzumácie ovocia sa vyskytuje v poslednej dekáde augusta a prvej dekáde septembra. V chladničke si ovocie zachová svoj obchodný vzhľad a chuť najviac dva mesiace.

Medzi výhody odrody patrí skorá zrelosť. Štepené jednoročné sadenice hrušiek začínajú rodiť v treťom alebo štvrtom roku po výsadbe. Plodiny sú bohaté, ale vyznačujú sa vysokou periodicitou. Priemerný výnos odrody je asi 50 kg z každého dospelého stromu.

Medzi hlavné výhody odrody patrí vysoká zimná odolnosť, vynikajúci výnos a komplexná odolnosť voči chorobám. Odroda je vysoko cenená aj pre skorú zrelosť a dobré spotrebiteľské vlastnosti zrejúceho ovocia. Počas pestovania by sa však mali brať do úvahy také nevýhody odrody, ako je frekvencia plodenia, ako aj tendencia plodov klesať vo fáze úplného dozrievania.

Ako zvoliť správnu odrodu hrušiek

Pestovateľské odporúčania

Hruška odrody Rogneda, obľúbená medzi záhradníkmi v našej krajine, musí byť vysadená v dobre osvetlených oblastiach. Inak dôjde k zníženiu obsahu cukru a zníženiu celkovej produktivity. Pri pestovaní sú potrebné nasledujúce odporúčania:

  • pri nebezpečenstve zaplavenia ovocných stromov je vhodné vybaviť drenážne alebo sadenice hrušiek na kopci. Štandardné ukazovatele úrovne výskytu podzemnej vody by nemali byť bližšie ako 2 až 2,5 m od hladiny;
  • kyslosť pôdy v oblasti by mala byť pri pH 5,6 - 6;
  • pri výsadbe ovocných sadeníc by ste mali starostlivo zvážiť prehĺbenie rastlín, koreňový krk by mal byť umiestnený asi 5 až 7 cm nad zemou;
  • štandardná kŕmna plocha jednej dospelej rastliny na dlhodobo rastúcich zásobách je najmenej 25 metrov štvorcových. m) Pri výsadbe sadenice na trpaslicovom podnose by sa malo zamerať na plochu 10-12 metrov štvorcových. m;

  • sadenice ovocia s otvoreným koreňom musia odstrániť 90% listov. Prerezávanie koreňov významne komplikuje adaptáciu a zakorenenie rastlín;
  • koreňový systém sadeníc hrušiek musí byť starostlivo rozložený po celom povrchu výsadbovej jamy;
  • pri výsadbe vetvy sadeníc je nevyhnutné ich rozrezať na jednu tretinu, čo pomôže rastline rýchlo položiť produktívnu korunu.

Ďalšia starostlivosť o ovocné plantáže spočíva v zavlažovaní, ktoré sa vykonáva štyrikrát mesačne v množstve 10 litrov vody pre každú dospelú rastlinu. Ročné chudnutie dospelého stromu prispieva k zvýšeniu produktivity a pomáha predchádzať výskytu chorôb alebo škodcov.

Pri orovnávaní by sa mali úmerne používať organické alebo komplexné hnojivástanovené výrobcom na aplikáciu na ovocné stromy. Kruh kmeňa by mal byť mulčovaný, čo chráni koreňový systém ovocných plantáží v zime. Dodržiavanie pestovateľskej technológie pozitívne ovplyvňuje nielen stabilitu a množstvo plodiny, ale tiež umožňuje získavať ovocie s vynikajúcou chuťou.

Recenzie záhradníkov

Podľa väčšiny záhradníkov je zvláštnosťou hrušky Rogneda jej chuť, ktorá pripomína chuť dozretých južných hrušiek. Rastlina sa osvedčila, keď sa pestovala na malom pozemku. S jednoduchým rebríkom pre domácnosť môžete zbierať všetky druhy ovocia, a to aj z hornej časti stromu pre dospelých.

Vo štvrtom roku života dozrievajú asi dve desiatky ovocia, nie príliš veľké, ale veľmi sladké a chutné. Pri kúpe hrušiek musíte určite požiadať predajcu o typ zásob. Podľa skúsených záhradníkov tvorí hruška tejto odrody malú rastlinu na trpasličích podnosoch, ale výnos bude nízky, až asi päťdesiat druhov ovocia z dospelého stromu.

Hrdza na hruške: metódy boja

Ak je hruška naštepená na dlho rastúci materiál, je potrebné na záhradnom pozemku poskytnúť dostatočný priestor na kŕmenie, ktorý je najmenej 4 x 6 alebo 5 x 5 metrov, čo nie je vždy možné na malých záhradných pozemkoch. Opis odrody predpokladá vysokú zimnú vytrvalosť, a preto sa táto rastlina pri pestovaní v strednom pruhu našej krajiny veľmi zriedka zamrzne.