+
Tajnosť

Broskyňa "Harnas": opis odrody a vlastnosti pestovania


Broskyňa „Harnas“ („Harnas Peach“) bola chovaná známymi kanadskými chovateľmi krížením odrôd „Harbinger“ a „Crosshavan“. Patrí do kategórie najpopulárnejších druhov dezertov.

Opis a vlastnosti odrody

Broskyňa Harnas tvorí vysoké a pomerne mrazivé stromy. Plody s hmotnosťou do 170 - 180 g, sférický tvar, jasne červená farba, bez dospievania. Celulóza je žltá, šťavnatá, sladkokyslá, ľahko oddeliteľná od kosti, veľmi chutná.

Harnas broskyne úplne dozrie na konci júla alebo začiatkom augusta. Zrelé plody nespadajú zo stromov, čo možno pripísať nepopierateľným výhodám odrody. Broskyne tejto odrody sa vyznačujú vonkajšou príťažlivosťou a vďaka svojej prezentácii sú veľmi oceňované. Úroda je vhodná na prepravu do štyroch dní po vybratí.

Pravidlá a podmienky vykládky

Sadenice broskýň Harnas sa vyznačujú pomerne vysokou mierou prežitia. Načasovanie výsadby broskýň je úplne závislé od teploty a poveternostných podmienok v klimatickej zóne. Čím bližšie je pestovateľská oblasť k južným regiónom, tým výhodnejšie je výsadbu na jeseň.

Správna výsadba sadeníc broskýň je založená na kompetentnom výbere miesta na pestovanie a prípravu výsadbových jám asi pár mesiacov pred výsadbou. Rozmery štandardnej pristávacej jamy by mali byť približne 70 x 70 x 70 cm. Nevyhnutným predpokladom je inštalácia podporného kolíka, ku ktorému by sa následne mal pripevniť vysadený závod. Optimálny čas na výsadbu je marec alebo začiatok apríla a výsadbové jamy by sa v tomto prípade mali zbierať od jesene.

Ako prerezávať broskyňu

Nádrž je vyplnená úrodnou pôdou zmiešanou s komplexnými hnojivami, kompostom a hnilobou. Táto zmes sa naleje do jamy, na ktorú sa naleje zemina, ktorá musí byť dobre zhutnená. Ďalšia výsadba broskýň sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

  • nalejte hromadu úrodnej pôdy do jamy;
  • poškodené konce koreňového systému sa orezávajú asi o 0,5 - 1,5 cm;
  • nainštalujte sadenice a šírte koreňový systém, zatiaľ čo umiestnenie koreňového hrdla sadenice by malo byť 3 až 5 cm nad úrovňou pôdy.

Ďalej sa vytvorí čistý prášok koreňového systému broskýň, ktorý sa hojne zalieva a viaže sa na podporný kolík. Kruhy kmeňa sa odporúčajú mulčované malou vrstvou (asi 4 - 5 cm) humusu, kvalitným kompostom alebo bežnými drevenými pilinami.

Odroda "Harnas Peach" je dosť nenáročná, a preto by pri správnom výsadbe malo byť vrchné dresovanie v prvých troch rokoch minimálne. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zalievaniu rastlín, po ktorých sa uskutoční plytké, ale dôkladné uvoľnenie pôdy. Pri výbere materiálu na výsadbu treba mať na pamäti, že existuje vyššia pravdepodobnosť rýchlej adaptácie v jednoročných alebo dvojročných sadbách.

Recenzie záhradníkov

Táto odroda sa vyznačuje reakciou na vysokú poľnohospodársku technológiu a včasnou implementáciou zavlažovacích aktivít. Odporúča sa zalévať broskyňové stromy v horúcom počasí každých desať dní pomocou približne dvoch vedier na rastlinu, je však potrebné dbať na to, aby voda okolo kmeňa kmeňa nestagnovala.

Skúsení záhradníci odporúčajú kŕmnu broskyňu s vaječníkmi a úrodu. V opačnom prípade sa plody stávajú malými, rast a vývoj rastliny sa spomaľuje. Výsledkom je, že strom je značne vyčerpaný a často zamrzne, aj keď je vystavený aj miernym mrazom.

Ako zasadiť broskyňu

Harnas broskyňa, podľa záhradkárov, priaznivo porovnáva s veľmi vysokou zimnou otužilosťou nielen v lese, ale aj v kvetných púčikoch. Tento druh má znášanlivosť voči kučeravým vlasom, čo je veľmi dôležité pri pestovaní v záhradníctve. Produkt „Harnas Peach“ si získal veľmi dobrú povesť medzi pestovateľmi a záhradníkmi a malými poľnohospodármi, ktorí sa zaoberajú pestovaním a predajom skorých ovocných výrobkov.


Pozrite si video: Elán-Bosorka (Marec 2021).