Inštrukcia

Technológia pestovania jahôd v plastových fľašiach

Technológia pestovania jahôd v plastových fľašiachWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Až donedávna boli jahody v plastových fľašiach pomerne zriedkavé. V posledných rokoch sa však situácia zmenila a mnohí záhradníci radi využívajú túto možnosť pestovania bobuľovín nielen na osobných pozemkoch, ale aj na balkónoch alebo lodžiách.

Realizovateľnosť a výhody metódy

Ak má záhrada alebo záhradný pozemok malú plochu, je ekonomicky možné zvládnuť vertikálne usporiadanie bobuľovín, ktoré nielen umožnia dôstojnú úrodu zrelých bobúľ, ale aj so správnym prístupom k organizácii urobia z postelí skutočný dekoračný prvok.

Pestovanie záhradných jahôd alebo jahôd v najbežnejších plastových fľašiach má tieto výhody:

  • znižuje počet časovo náročných činností, ako je odstraňovanie buriny a uvoľňovanie pôdy;
  • znižuje riziko chorôb rastlín a znižuje počet postrekov rastlín používaných na prevenciu chorôb;
  • zlepšuje estetiku miesta a prispieva k vytvoreniu neobvyklého originálneho štýlu oplotenia alebo konštrukcie;
  • významne šetrí využiteľnú oblasť lokality.

Takáto kultivácia záhradných jahôd má, samozrejme, určité nevýhody, ktoré je potrebné zohľadniť v procese pestovania bobúľ:

  • v koreňovom systéme jahôd môže chýbať výživa z dôvodu malého množstva sadivovej pôdy;
  • pôda v nádobe rýchlejšie schne a vyžaduje častejšie a rozsiahlejšie zavlažovacie opatrenia;
  • nedostatočná mobilita takýchto štruktúr v zime často spôsobuje zamrznutie kríkov jahôd.

Avšak použitie systému zavlažovania kvapiek, použitie hydrogélu, kompletnejšie a častejšie kŕmenie, ako aj presun nádob so štruktúrami na jeseň do relatívne teplej miestnosti môžu rýchlo a účinne odstrániť nedostatky pestovania jahôd vo fľašiach. Vytvorením ľahkého dizajnu založeného na bežných plastových fľašiach môžete dokonca získať veľmi dobrú úrodu čerstvých bobúľ na balkóne.

Jahody v plastových fľašiach

Výber stupňa

Rastúci dopyt po pestovaní bobuľových plodín s využitím malých vertikálnych štruktúr súvisí nielen s možnosťou zachovania územia infieldových a dekoratívnych záhonov, ale aj s výskytom výsadbového materiálu na trhu odrôd vhodných pre tento druh pestovania.

Názov triedyVlastnosti triedyVlastnosti triedy
"Queen Elizabeth II"Bobule sú veľké, šťavnaté, jasne červené, s výraznou kyslou chuťouVysoká produktivita, dlhé opakované plodenie
"Supriya"Bobule s hmotnosťou do 40 g, tmavočervené, pretiahnuté, sladké, voňavéSamoopelivá a vysoko výnosná odroda
„Domáca pochúťka“Bobule tmavomodrej farby, vynikajúca chuť, priemer do 5 cmNajkompaktnejší koreňový systém
"Kama"Bobule veľmi tmavej farby, hustá štruktúra, vďaka čomu sú vhodné na dlhodobé skladovanieJedna z najlepších odrôd na výrobu džemu
"Clery"Bobule sú veľmi atraktívne, vyrovnané, sladké a kysléJedna z prvých odrôd
"Darselekt"Veľmi veľké bobule červenej farby s hmotnosťou do 70 - 80 g. Dužina je pre jahody klasickáMá vysoký výnos a dostatočnú odolnosť proti závažným chorobám
"Florence"Rastlina je silná, nerozširuje sa, s veľkým počtom fúzy. Bobule sú veľké, vážia do 35 g, pravidelný kužeľový tvar, intenzívne červená farbaZozbierané je vhodné na dlhodobé skladovanie a je možné ho prepravovať

Možnosti výroby a umiestnenia sedadiel

Použitie nádob z plastových fliaš z jahôd na pestovanie jahôd je veľmi hospodárna možnosť. Pri pripevňovaní kontajnerov na mriežku alebo stožiare môžete získať atraktívne lôžko. Tieto hrebene sú modulárne konštrukcie, Z tohto dôvodu môže záhradník ľubovoľne meniť výšku a šírku. Najvýhodnejšie je použitie nádob s objemom 2 až 2,5 litra. Dôkladne ich umyte a odstráňte štítky a potom ich rozrezajte na polovicu. Do spodnej polovice sa musí vložiť hrdlo s uvoľneným uzáverom a naplniť úrodnou pôdnou zmesou. Ďalšou dobrou možnosťou je použiť fľašu s pravouhlým otvorom vyrezaným v boku a drenážnymi otvormi na opačnej strane. Na upevnenie takýchto kontajnerov je najlepšie použiť silný drôt.

Pri výbere umiestnenia vertikálnych plastových hrebeňov by malo byť možné bezproblémovo vykonávať pomerne časté zavlažovacie opatrenia, ako aj dobré osvetlenie počas vegetačného obdobia a neprítomnosť nárazového vetra. Na normálny vývoj jahodovej kríky postačuje výška okolo 28 - 30 cm, pričom sa vezme do úvahy, že šesť nosičov je pohodlne umiestnených na podperu vysokej dva metre.

Funkcie vykládky

Je vhodné používať hotovú úrodnú pôdu určenú na pestovanie kvetín a bobúľ. Ak využívate pôdu z vlastného záhradného pozemku, mali by ste venovať pozornosť jej kvalitnému zloženiu a vykonávať najúčinnejšiu dezinfekciu.

V nádobách vyrobených z plastových fliaš, ktoré sú rozrezané, nemôžete zasadiť viac ako jednu kravu záhradných jahôd. Umiestnenie pristávacej nádoby vodorovne umožňuje zasadiť dva rastliny do fľaše. Zahustená výsadba má nepriaznivý vplyv na zdravie jahôd a vyvoláva prudký pokles výnosov.

Pestovateľská technológia

Na tento spôsob pestovania nie sú kladené žiadne osobitné požiadavky. Záhradné jahody musia vykonávať štandardné opatrenia zamerané na zavlažovanie, úpravu topánok a preventívne postrekovanie.

periódazalievanieVrchný obväzprevencia
pružinaV nádobe je hojné, úplne namočené hlinené hrudky. Pred vysunutím stopiek je povolené posypanieŠpeciálny vrchný dresing s názvom "Na jahody a jahody" alebo akékoľvek komplexné minerálne hnojivá s dostatočným obsahom dusíkaPred začiatkom vegetačného obdobia sa odporúča postrekovať rastliny 3-4% Bordeauxskou tekutinou
letnéBohatá, úplne impregnovateľná pôda v nádobe, priamo pod koreňom rastlinyZačiatkom júna hnojenie dusičnanom amónnym pri rýchlosti 20 g / m2 alebo nitrofos v množstve 20 - 40 g / m2Striekanie infúziou paliny a tabaku alebo pred kvitnutím s Metaxil, Ridomil alebo Quadrice
jeseňBohaté, úplne namočené hlinené hrudky v nádobe, priamo pod koreňom rastlinyV septembri sa do každej kríky pridá približne 0,5 l infúzie vtáčích trusov s drevným popolom. Môžete použiť zelené hnojivoPostrek drogou "Ordan"

Recenzie záhradníkov

Všeobecne platí, že záhradníci pozitívne hodnotia spôsob pestovania jahôd alebo záhradných jahôd v závesných plastových fľašiach a spätná väzba o účinnosti tohto spôsobu pestovania bobúľ je dobrá. Mali by ste však starostlivo zvážiť také nuansy, ako je potreba častejšieho a kvalitnejšieho vrchného obliekania, ako aj najpočetnejšia a pravidelná zálievka plodiny kvôli obmedzenej oblasti výživy.

Úroda jahôd: odrody, dátumy výsadby

Ľahkosť starostlivosti o jahody na plastových hrebeňoch môže záhradníkom ušetriť veľa času. Okrem toho sa také kontajnery môžu používať opakovane, a to nielen na poli, ale aj doma, keď pestujú bobuľovú kultúru na balkóne.