Nápady

Broskyňa "Favorit Morettini": charakteristiky odrody a charakteristiky pestovania


Broskyňa "Favorita Morettini" ("Favorita Morettini") bola získaná talianskymi chovateľmi v dôsledku kríženia odrôd "Gela di Firenze" a "Fertili Morettini". Odroda bola zavedená do štátneho registra Ruskej federácie takmer pred tridsiatimi rokmi a bola určená na pestovanie v oblasti severného Kaukazu.

Opis stupňa

Broskyňa „Favorit Morettini“ sa vzťahuje na odrody veľmi skorého obdobia dozrievania. Vytvára stredne veľké rastliny s šíriacou sa korunou a zvonovitými kvetmi.

Plody strednej veľkosti, s hmotnosťou nie väčšou ako 85 - 95 g, oválny tvar. Pokožka je žltej farby s červeným stuhnutým červenaním, ktoré zaberá viac ako polovicu povrchu ovocia. Kôra zrelého ovocia má zamatovú pubertu a má priemernú hustotu. Dužina je bledožltá, príjemnej chuti, so strednou vláknitosťou, šťavnatá a aromatická. Chuťové ukazovatele sú veľmi dobré. Kameň je strednej veľkosti, nie je úplne oddelený. Plody univerzálneho účelu.

Výhody a nevýhody

Odroda Favorit Morettini sa stala populárnou v mnohých krajinách vďaka svojim vynikajúcim kvalitatívnym vlastnostiam:

 • vysoká chuť a predajnosť ovocia;
 • skorá zrelosť, ktorá vám umožní získať úrodu v prvej dekáde júla;
 • stromy so stredným rastom, ktoré uľahčujú údržbu a ťažbu;
 • samonosná a skorá pestovateľská odroda sa rodí v druhom roku po výsadbe;
 • pomerne vysoká zimná odolnosť;
 • schopnosť skladovať plodiny tri až štyri dni.

Medzi výhody tejto odrody patrí pravidelné a bohaté ovocie. Medzi nevýhody patrí priemerná odolnosť sadov tejto odrody proti porážke mnohých hubových chorôb. Podľa záhradníkov, semeno v plodoch často praskne, rastlina je ovplyvnená sekundárnou moniliózou.

Ako zasadiť broskyňu

Pestovateľské odporúčania

Broskyňa talianskeho výberu „Favorit Morettini“ je veľmi skorá a produktívna, a preto sú prvky poľnohospodárskej technológie spojené:

 • sadenice broskýň je potrebné pestovať na najrovnomernejších alebo mierne vyvýšených plochách;
 • po prvé, na pestovanie skorých odrôd broskýň je potrebné zabezpečiť vysokokvalitný odtok týchto teplomilných rastlín;
 • jamy na sadenie broskýň sa odporúčajú pripraviť tri alebo štyri týždne pred výsadbou;
 • štandardná veľkosť výsadbovej jamy by mala byť 1 x 1 ma hĺbka najmenej 0,7 m, ale môže sa meniť v závislosti od veľkosti koreňového systému rastliny;
 • pri pestovaní ovocných porastov v oblastiach so zlou pôdou by sa výsadbové jamy mali zväčšiť a prehĺbiť, pričom by sa mali dodržiavať rozmery 100 x 100 x 80 cm;

 • pristávacia jama musí byť vyplnená vysoko kvalitnou úrodnou zmesou pozostávajúcou z párov vedier humusu s prídavkom malého množstva obyčajného drevného popola;
 • pred výsadbou sa sadenice broskýň musia namočiť do čistej vody asi dva alebo tri dni, pričom sa rastliny ponoria do tretiny výšky;
 • výsadba pripravených sadeníc sa uskutočňuje bez prehĺbenia koreňového krku rastlín;
 • je veľmi dôležité umiestniť podporný kolík do výsadbovej jamy, ku ktorej bude sadba priviazaná pre správny smer rastu;
 • po výsadbe sa uskutoční starostlivé zhutnenie pôdy a potom sa uskutoční hojné zalievanie na základe dvojice vedier na rastlinu a kmene sa zmiešajú s pilinami alebo organickými látkami.

Podľa potreby sa asi raz ročne odporúča oplodniť broskyňu hnilobou hnoja alebo kompostom. Stromy vyžadujú kompetentné a včasné prerezávanie, inak porastie broskyňa a vytvorí sa veľké množstvo výhonkov, na ktorých sa vytvorí malé chutné ovocie. Nedostatok rezistencie broskyne Favorit Morettini na plesňové infekcie naznačuje systematickú implementáciu účinných preventívnych opatrení na ochranu ovocných porastov.

Recenzie záhradníkov

Talianski chovatelia dokázali vyvinúť nielen kvalitnú, ale takmer dokonalú superearantnú rozmanitosť. Záhradníci poznajú jeho popis už viac ako dvadsať rokov, ale kvôli nedostatočnej zimnej mrazivosti nebol rozšírený vo väčšine regiónov našej krajiny.

Detekcia kameo: metódy boja

Odroda je charakterizovaná záhradníkmi ako vysoko výnosná, s priemernými ukazovateľmi odolnosti proti mrazu a relatívnej odolnosti voči hlavným chorobám broskýň. Plody odrody Favorit Morettini majú podľa záhradníkov veľmi príjemnú chuť, sú však pomerne malé. Rôzne zákusky a môžu sa použiť na výrobu chutných štiav a kompót.

Pozrite si video: Elán-Bosorka (Jún 2020).