Dom a záhrada

Zemiaky "Felox": opis odrody a recenzie záhradníkov


Zemiaky „Felox“ od pôvodcu „Saka Palanzenzucht“ sa ruským záhradníkom a súkromným pestovateľom zeleniny dozvedeli pomerne nedávno. Odroda je zaradená do štátneho registra Ruskej federácie po oblasť Stredného Volhy. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť plodov trvá najviac 70 - 75 dní, čo umožňuje klasifikáciu odrody ako predčasnú a veľmi nádejnú na pestovanie v podmienkach domácej záhradkárstva.

Opis stupňa

Pestovateľ zemiakov „Felox“ vytvára vzpriamené rastliny. Listy od zelenej po tmavozelenú, stredne veľké až veľké, s výrazným lesklým povrchom. Antokyanínové farbenie pukov je slabé. Corollas kvetov od strednej po veľkú veľkosť, červenkasto-fialovej farby.

Ukazovatele obchodovateľného výnosu podliehajúce poľnohospodárskej technológii sú najmenej 240 c / ha. Maximálny výnos pri optimálnych pôdnych a klimatických podmienkach dosahuje 590 kg / ha.

Hľuzy majú podlhovastý oválny tvar a žltú kôru zakrývajúcu svetlo žlté mäso. Hmotnosť obchodovateľného ovocia sa môže pohybovať od 85 do 115 g. Priemerný obsah škrobu nepresahuje 16,5%. Chuťové vlastnosti hľúz sú vynikajúce. Obchodovateľnosť dosahuje najmenej 98%.

Opis odrody predpokladá dostatočnú odolnosť rastlín voči pôvodcom rakoviny zemiakov. Odroda je zriedkavo ovplyvnená háďatkami tvoriacimi zlatú zemiakovú cystu, ale vyznačuje sa nízkou úrovňou rezistencie voči plesni.

Zemiaky "Felox": príprava na vernalizáciu

Metódy ochrany proti drôtenkám

Všetky larvy drôtovcov (Elateridae) s pevným telom 1-4,5 cm dlhé sa bežne označujú ako drôty červenej. Tento rozšírený rastlinný parazit je schopný spôsobiť obrovské škody na výsadbe zemiakov.

Zemiaky odrody Felox, ako aj iné odrody, potrebujú ochranné opatrenia proti drôtom. Jediná aplikácia granulátov vysoko účinných chemikálií počas výsadby je dostatočným opatrením na ochranu väčšiny odrôd zemiakov počas celého vegetačného obdobia.

Droga Prestige, ktorá je medzi záhradníkmi v našej krajine známa, sa vyznačuje veľmi dobrou účinnosťou. Vápnenie kyslej pôdy, ktoré musí byť doplnené zavedením granulovaných insekticídov v štádiu hlbokého orania pôdy, do veľkej miery prispieva k zníženiu počtu drôtov a škodlivosti ich lariev.

Aby sa znížila škodlivosť takéhoto rastlinného parazita, napríklad drôtov, odporúča sa pestovať šalát medzi riadkami, ktorých korene sa živia škodcami. Dospelé chrobáky luskáčikov sa odporúča chytiť pomocou plechoviek s návnadami.

Ak sa v záhrade alebo na záhrade pozoruje významný počet lariev drôtovcov, potom vo fáze sadenia zemiakov sa musí každá výsadbová diera veľmi hojne preliať slabým roztokom farmaceutického manganistanu draselného v množstve 10 l ružového roztoku na každých 20 dier.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Odroda zemiakov Felox dostáva vysoké známky a vynikajúce hodnotenia v dôsledku tolerancie voči háďatkám, ako aj skorého zrenia, zvýšenia produktivity rastlín a vynikajúcej predajnosti hľúz. Charakteristickým rysom odrody a jej charakteristickým znakom bola vysoká chuťová charakteristika ovocia.

Podľa pozorovaní záhradníkov a malých poľnohospodárov predstavuje vápnenie pôdy, vrátane použitia vaječných škrupín, vápna alebo kriedy, ako aj použitie prípravkov obsahujúcich fosfor do pôdy pred výsadbou zemiakov, účinný spôsob ochrany pred drôtenými červami, ale kvalita hľúz často trpí v dôsledku vystavenia týmto zložkám.

Ako pestovať zemiaky

Oblasť pestovania zemiakov „Felox“ je veľmi široká. Buničina varených zemiakov nestmavne a má vynikajúcu chuť a výraznú zemiakovú arómu. Rastliny si nevyžadujú osobitnú starostlivosť a zárukou vysokej a kvalitnej plodiny je udržiavanie pôdy v uvoľnenom stave, ako aj systematické ničenie burín na výsadbe zemiakov.