Dom a záhrada

Hruška „Ruská krása“: tajomstvá úspešnej kultivácie


Hruška „Ruská krása“ je pre mnohých skúsených záhradníkov a začínajúcich letných obyvateľov známa ako „Krása Černenka“. Toto je odroda začiatkom jesene: na konci augusta alebo začiatkom septembra nastáva úplná zrelosť ovocia za priaznivých pôdnych a klimatických podmienok. Zberaná plodina, ktorá je vystavená mikroklimatickým podmienkam, sa môže udržiavať mesiac a pol.

Táto odroda hrušiek sa vyšľachtila ako výsledok kríženia rodičovského páru predstavovaného odrodami „Blanc Daughter“ a „Bere Ardanpon“. Popis odrody dal autor - chovateľ S.F. Chernenko. Odroda je zónovaná a veľmi dobre zavedená v záhradníctve v strednej oblasti.

Odrôdová charakteristika

Hruška odrody Ruská krása, obľúbená medzi ruskými záhradníkmi, patrí do kategórie vysokých ovocných stromov, čo komplikuje vykonávanie hlavných opatrení starostlivosti. Koruna má úzky pyramidálny tvar a je pomerne zriedkavá.

Plody sú veľmi veľké. Priemerná hmotnosť komoditnej hrušky je najmenej 165 - 180 g. Plody sú podlhovasté hruškovité, priemerné ukazovatele jednorozmernosti, celkom hľúzovité, pokryté kožou strednej hustoty. Charakteristická je prítomnosť slabého voskového povlaku.

Hlavné sfarbenie plodov v štádiu odstrániteľnej zrelosti je nazelenalé, s miernym začervenaním. V období spotrebiteľskej zrelosti plody získavajú zelenkavo-žltú farbu so slabo červenohnedou farbou. Vláknina je bielej farby, s mierne matnou, veľmi šťavnatou poloolejovou konzistenciou. Chuť je vynikajúca, kyslá, nenápadná aróma.

Funkcie vykládky

Aby ste získali bohatú úrodu a zachovali zvýšenú produktivitu hrušiek Ruská krása, je potrebné pri pestovaní tejto záhradnej plodiny prísne dodržiavať technológiu výsadby sadeníc ovocia a dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie.

Je vhodné pestovať hrušky v južných oblastiach našej krajiny od konca septembra do poslednej dekády októbra, a to z dôvodu zvláštností pôdy a klimatických podmienok v regióne. V centrálnej federálnej oblasti sa výsadba uskutočňuje na jar, v apríli až máji, predtým, ako listy kvitnú na sadeniciach hrušiek.

Hruška je veľmi teplomilná záhradná rastlina, takže miesto pestovania tejto plodiny by malo byť čo najľahšie, rovné a suché. Je dôležité vziať do úvahy, že sadenice rastú veľmi pomaly a zle sa vyvíjajú, keď sú vysadené v tieni alebo v nížine. Najlepšie pôdy na pestovanie hrušiek sú ílové alebo hlinité pôdy.

Ako pestovať hrušku v strednom pruhu

Malo by sa pamätať na to, že príliš malá výsadba sadeníc ovocných stromov po poklese pôdy môže spôsobiť vystavenie koreňového systému a jeho čiastočné vysušenie. Ak je výsadba príliš hlboká, pozoruje sa inhibícia alebo úplné zastavenie rastu a vývoja ovocných rastlín.

Odchýlky, ktorým by sa mala venovať osobitná pozornosť pri výsadbe sadeníc hrušiek na osobnom pozemku, sú tieto:

  • veľkosť vopred pripravenej výsadbovej jamy by mala byť o niečo väčšia ako veľkosť koreňového systému sadeníc ovocia pripraveného na výsadbu;
  • koreňový krk rastliny by sa nemal prehĺbiť a odporúčaná výška nad zemou je asi 4 až 5 cm;
  • Pred výsadbou by sa jama mala vyplniť výživnou pôdnou zmesou, ktorú predstavuje konská pôda s prídavkom humusu, rašeliny a komplexu základných hnojív;
  • Pre správny smer rastu rastlín a zabezpečenie jeho stability by ste mali najskôr pripevniť stromok k podpornému kolíku.

Ihneď po výsadbe potrebujú rastliny hojnú zálievku, a chrániť koreňový systém sadeníc pred výrazným odparovaním vlhkosti pomôže mulčovaniu kmeňov kruhov rašeliny, humusu alebo obyčajných drevených pilín.

Tipy na starostlivosť

Pri pestovaní odrôd hrušiek „Russian Beauty“ musíte dodržiavať tieto odporúčania:

  • najlepšou zavlažovacou metódou pre výsadbu hrušiek je postrekovanie, pri ktorom voda vstupuje do ovocnej rastliny pomocou spriadacieho alebo stacionárneho postrekovača;
  • zalievanie mladých a novo vysadených ovocných stromov sa musí vykonávať najmenej päťkrát za sezónu na základe párov vedier pre každú rastlinu;
  • hnojivá s obsahom dusíka stimulujú rast vegetatívnej hmoty rastliny, preto sa odporúča na jar aplikovať 2/3 celej dávky a zvyšná tretina sa zavádza začiatkom leta;

  • za najlepšie jarné ošetrenie hrušiek hrušiek sa považuje zmes troch častí dusičnanu amónneho, jednej časti superfosfátu a štyroch častí síranu draselného;
  • Na jeseň by sa na kŕmenie ovocných sadov mali používať fosforečné a potašové hnojivá.

Aby sa zabezpečil normálny rast, správny vývoj a bohaté plodenie hrušiek, hrá dôležitú úlohu kompetentná a včasná príprava rastliny na zimu a prezimovanie. Príprava hrušky na toto obdobie sa začína dôkladným očistením všetkých padlých a rozmaznaného ovocia, ako aj zničením spadnutých listov v kmeňoch kmeňa. Nevyhnutne sa venovala zvýšená pozornosť preventívnej liečbe chorôb a zimujúcich škodcov. V oblastiach s malým snehom a silnými zimami sa vykonáva kvalitné úkryt rastlín.

Recenzie záhradníkov

Podľa mnohých recenzií záhradníkov pestujúcich hrušky ruskej krásy na svojich osobných pozemkoch už niekoľko rokov, je rastlina charakterizovaná tvorbou veľmi veľkých a chutných, kvalitných obchodovateľných plodov. Odroda sa okrem toho priaznivo porovnáva s vynikajúcou odolnosťou voči infekcii hubovými infekciami. S výhradou ochranných a preventívnych opatrení sa nezaznamenávajú žiadne lézie chrasty. Vysoká odolnosť voči najbežnejšej patogénnej mikroflóre vám umožňuje znížiť potrebu používania silných chemikálií.

Ako prerezávať hrušky

Podľa väčšiny skúsených záhradkárov je v záujme zvýšenia percenta opelenia a následného výnosu potrebné pestovať odrody stredne kvitnúce v bezprostrednej blízkosti hrušky Ruskej krásy.