Rastliny

Chryzantéma kríkov: najlepšie odrody a pravidlá pestovania

Chryzantéma kríkov: najlepšie odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vo veľkom množstve odrôd a rozmanitosti druhov zaujíma krištáľ chryzantémy veľmi významný segment, ktorý je spôsobený možnosťou získania plnej a krásnej kytice pozostávajúcej iba z jednej vetvy kvetu.

Charakterizácia postreku chryzantémy

Bush chrysanthemum patrí do čeľade Astrovidae alebo Compositae. Výška rastliny sa môže pohybovať od 30 cm do 1,5 m. Rozsah farieb a odtieňov rastliny je veľmi široký. Rúrkové kvety majú žltú farbu a pre trstinové kvety sú charakteristické biele, žlté alebo ružové. Existujú dokonca aj zelené kvety! Chryzantémy kríkov sa úplne rozvíjajú, keď sa pestujú na jednom mieste nie dlhšie ako päť rokov. Potom rastlina stráca svoje dekoratívne vlastnosti.

Najlepšie odrody

V súčasnej dobe je sprejová chryzantéma medzi záhradníkmi veľmi populárna: je nenáročný a veľmi vhodný pre krajinársky dizajn z dôvodu rozmanitosti odrôd a hybridných foriem.

Chryzantémy: Starostlivosť a rozmnožovanie

Chrysanthemum Baltic (Baltica)

Jedna z najpopulárnejších odrôd, ktorá vyzerá skvelo v reze a je široko používaná v krajinnom dizajne.

Názov triedyHlavná charakteristika
„Baltika biela“ (Baltica biela)Snehobiely sprej chryzantéma. Výška stonky - 65 - 70 cm, vhodné na rezanie. Nenáročný.
„Baltická žltá“ (Baltica žltá)Citrónovo žltý sprej chryzantémy. Najväčší. Výška stonky - 60 - 65 cm. Veľmi populárne.
„Baltická ružová“ (Baltica Pink)Kombinácia mäty a ružových tónov vytvára veľkolepú kvetinovú kompozíciu. Výška stonky -80-85 cm.
Baltika LimeVďaka jedinečnému zelenému sfarbeniu a veľkému kvitnutiu je tento chryzantéma Bush obľúbená v každom kvetinovom usporiadaní.

Optimista alebo Optimista

Nový optimistický sasanka chryzantéma priťahuje pozornosť pestovateľov kvetín svojou neobvyklou kvetinovou štruktúrou a vysokou dekoratívnosťou.

Názov triedyHlavná charakteristika
Optimist WhiteVeľké kvety s plátkami jemnej ružovo-fialovej farby a zelenou strednou časťou. Na kvetinových záhonoch a v strihu vyzerajú veľmi pôsobivo.
Optimist PinkVzťahuje sa na odrody s malým kvetom. Má veľké kvety sasanky podobné bielym lístkom a zelenkavému jadru.

Saba alebo Saba

Rôzne chryzantémy s týmto neobvyklým názvom patria do kategórie kvitnúcich kríkov s hustými vyrezávanými listami s hlbokými pozdĺžnymi ryhami. Saba je kvôli svojim bielo-vínovým kvetom považovaná za jedného z najjasnejších zástupcov sprejových chryzantém, ktoré majú neuveriteľne krásne rúrkové lístky. Jedná sa o stredne neskorú odrodu. Výška kríka je 110 cm a priemer kvetu je asi 10 cm.

Mona Lisa alebo Mona Lisa

Chryzantémy tejto odrody vyzerajú skvele ako v kvetinových záhonoch, tak aj v kvetinových aranžmách.

Názov triedy

Hlavná charakteristika
„Mona Lisa ružová“ (Mona Lisa ružová)Chryzantéma stredne neskorého kvitnutia. Výška kríka dosahuje 170 cm, kvety sú fialové a ružové, so zeleným stredom. Priemer kvetu je asi 7 cm.
„Mona Lisa biela“ (Mona Lisa biela)Strednodobé kvitnutie. Výška kríka dosahuje 170 cm, kvety sú biele, so zeleným stredom, s priemerom 6 až 8 cm.
"Krém Mona Lisa" (krém Mona Lisa)Strednodobé kvitnutie. Výška kríka dosahuje 170 cm. Citrónové kvety so zeleným stredom, s priemerom 6 až 8 cm. Stred okvetia takmer úplne.

Green Bush Chrysanthemum

Kríky chryzantémy zelenej farby dodávajú kvetinovým vzorom originalitu a výrazne osviežujú akékoľvek kvetinové aranžmány. K dnešnému dňu sa chovalo niekoľko takýchto odrôd.

Názov triedyHlavná charakteristika
Santini Palm GreenNová odroda. Žiarivo zelená chryzantéma s pompom kvetenstvom.
Galiaro GreenZelené ihlové puzdro chryzantémy. Kvet má vysokú dekoratívnu hodnotu vďaka svojmu neobvyklému odtieňu.
„Zelený jašterica“ (Grin Lizard)Chryzantéma stredne neskorého kvitnutia. Výška kríka dosahuje 130 cm, kvety majú priemer 6 - 7 cm. Dokonale rezané.
Eagle Owl (Feeling Green)Svetlozelená chryzantéma s guľovitým púčikom.
Yoko OnoChryzantéma, pomenovaná podľa japonského umelca, má sviežu zelenú pom-poms s priemerom 3 cm. Kvetuje začiatkom novembra.
"Froggy» (Froggy)Rastlina má malé guľovité kvety zelenej farby. Kvitne v októbri.

Pravidlá vykládky

Chrysanthemum Bush je veľmi fotofilná rastlina. V južných oblastiach kvetinových záhonov a záhonov sa odporúča pestovať kríky. Z preventívnych dôvodov by sa kríky chryzantémy mali pred výsadbou, ako aj pred jesenným výkopom postriekať roztokom fosfamidu.

Bush chryzantémy preferujú výživné a voľné pôdy. Musí sa hnojiť nedostatočne úrodná pôda. Na tento účel môžete použiť zhnitý hnoj alebo rašelinu. Nadbytok živín zabraňuje tvorbe púčikov a kvitnutiu. Pôda by mala byť neutrálna alebo mierne kyslá.

Je vhodné pestovať chryzantémy v zamračenom dni. Po výsadbe sa uskutoční hojné zalievanie av prípade potreby sa rastliny zatienia. Ihneď po vysadení kríkov do pôdy je potrebné rastliny pritlačiť (t.j. skrátiť stonky). 20 dní po výsadbe sa uskutoční opakované stlačenie kríkov s vylomením hornej časti stoniek spolu s niekoľkými uzlami.

Funkcie starostlivosti

Starostlivosť o kríky chryzantémy je štandardná a zahŕňa pravidelné uvoľňovanie pôdy, zalievanie, systematickú aplikáciu minerálnych a organických hnojív.

Na začiatku vegetačného obdobia je potrebné chryzantému hnojiť komplexnými hnojivami, a tiež niekoľkokrát v sezóne vyrábať hnojivá potaše. Môžete tiež aktivovať rast kríkov dusíkatými hnojivami a vrchná úprava fosforu a draslíka je účinná v začiatočnej fáze.

Pri vytváraní kríka na jar sú príliš dlhé zelené výhonky skracované, čo vám umožní získať atraktívne, hojne kvitnúce rastliny.

Polievanie sa vykonáva po vyschnutí pôdy ale pôdu nesmiete príliš vysušiť ani navlhčiť. Po zalievaní sa uskutoční uvoľnenie pôdy a odstránenie buriny z kvetinového záhonu alebo kvetinového záhonu.

Na ochranu pred hlavnými škodcami a chorobami sa odporúča striekať chryzantémové kríky „Actellicus“, „Fufanon“, „Actara“, „Fitoverm“, „Iskra“ alebo "Tanrekom".

Kombinácia s inými rastlinami

Chryzantéma sprej sa široko používa v krajinářstve a krajinnom dizajne. Jesenné kvitnúce rastliny dobre s ovocnými stromami a okrasnými kríkmi. Chryzantémy sa často vysádzajú na pozadí vysokých trvaliek, ako sú rudbeckia, dahlias, echinacea purpurea, kríkovité a anglické astry a volzhanka. Chryzantéma sa dobre darí aj v zmiešaných výsadbách s okrasnou kapustou. Vyzerá veľmi dobre a ako pásomnica na trávniku.

Ako zasadiť chryzantému na jar

Kríková chryzantéma sa teda môže použiť v takmer akomkoľvek druhu kvetinovej výzdoby vrátane dizajnu rabatoku a skupinovej výsadby a tiež sa môže použiť ako kultúra kvetináčov.Komentáre:

 1. Tarek

  the very useful piece

 2. Bralkree

  Ďakujem za pomoc v tejto otázke. Pre vás pozoruhodné fórum.

 3. Cadwallon

  úplne s tebou súhlasím.

 4. Faraj

  Ospravedlňujem sa, že zasahujem... Rozumiem tejto otázke. pozývam do diskusie.

 5. Onyebuchi

  It is remarkable, rather amusing pieceNapíšte správu