Dom a záhrada

Najlepšie odrody egrešov pre oblasť Moskvy


Angrešt alebo Ríbes úva-críspa sa pestujú takmer všade v našej krajine. Divé egreše sa vyskytujú na Kaukaze, na Ukrajine, v Zakaukazsku a Strednej Ázii, ako aj v niektorých oblastiach severnej Afriky a Ameriky.

Rastlina patrí do kategórie hlavných kríkov z bobúľ kvôli vysokému obsahu cukrov, kyselín a vitamínov v ovocí. Egreše sú vhodné na čerstvú konzumáciu, ako aj suroviny na džemy, želé, marmelády a dokonca aj víno.

Ako si vybrať známku

K dnešnému dňu je známych viac ako jeden a pol tisíc odrôd egrešov: Pestuje sa vo väčšine miernych krajín.

Hlavnou nevýhodou tejto kultúry sú tŕne na kríkoch. Výrazne komplikujú pestovateľský proces, najmä starostlivosť o rastliny a zber. Chovateľom sa nedávno podarilo získať neobvyklé odrody, v ktorých tŕne úplne chýbajú. V dôsledku toho sa tieto formy stali najobľúbenejšími v súkromnom záhradníctve. Pri výbere egrešov by sa však malo vychádzať aj z účelu použitia plodiny.

Priemyselné pestovanie zahŕňa použitie odrôd charakterizovaných dobrou prepravovateľnosťou. Na domáce použitie sú vhodné egreše s vysokou chuťou. Okrem toho sa musia zohľadniť klimatické a poveternostné podmienky pestovateľskej oblasti.

Na predmestí má klíma svoje vlastné charakteristiky. Zimné obdobie je veľmi dlhé av lete nemusí byť dostatočný počet slnečných a teplých dní. Preto je podľa väčšiny odborníkov optimálnou oblasťou pre oblasť Moskvy výsadba poddruhov odolných voči zime so silnou koreňovou štruktúrou, ktorá sa dobre prispôsobuje meniacim sa poveternostným podmienkam a ľahko toleruje silné a nárazové vetry. Tento opis sa týka najmä americko-európskych hybridov.

Angrešt: výber odrôd

Odrody bez ložiska pre oblasť Moskvy

Nižšie sú uvedené populárne odrody egrešov, ktoré nie sú pokryté husí, s vlastnosťami vhodnými pre klimatické podmienky moskovského regiónu.

Sírius

Rôzne stredné dozrievanie. Bobule sú okrúhle, stredne veľké, sladké a kyslé podľa chuti, zhromaždené v kefách po 1-2 kusoch. Používa sa v čerstvom stave a tiež na prípravu na zimné obdobie. Vyznačuje sa odolnosťou voči hubovým chorobám. Ľahko toleruje zimy pri Moskve.

Grušenka

Má jednoduché, takmer nepostrehnuteľné hroty. Hrušky v tvare hrušky, zozbierané štetcom z dvoch kusov. Zrelé plody sa vyznačujú bohatou tmavou farbou a príjemnou chuťou, ako aj prítomnosťou malých semien. Odroda je bohatá na pektín.

Uralská shipless

Vytvára silné kríky s jednoduchými hrotmi, svetlozelené veľké plody as dezertnou sladkou chuťou s jemnou kyslosťou. Vhodný na čerstvú spotrebu, ako aj na obrobky na zimu. Odolné voči plesniam a iným chorobám.

Severný kapitán

Má zriedkavé jednotlivé hroty, takmer nepostrehnuteľné. Oválne bobule sa vyznačujú čiernym odtieňom a viditeľným voskovým povlakom zhromaždeným v kefách z dvoch alebo troch kusov. Čerstvé ovocie má priemernú chuť a preto sa často používa na výrobu vína. Odroda má vynikajúci výnos, je ľahko aklimatizovaná v podmienkach moskovského regiónu a takmer nie je ovplyvnená hubovými chorobami.

Veľkoplodé odrody pre predmestia

Veľké egreše sú nielen atraktívne, majú vynikajúcu chuť, ale sú veľmi vhodné aj pri zbere. Najpopulárnejšie v Moskovskom regióne boli tieto odrody:

Bieloruský cukor

Odroda je odolná proti chladu a vyznačuje sa skorým plodením. Kríky majú kompaktnú veľkosť a sú výrazné. Všetky výhonky majú podlhovasté a dosť ostré tŕne. Bobule sú veľké, zelené, veľmi sladké. Priemerná hmotnosť jedného plodu môže prekročiť 9 g. Odroda je odolná voči chorobám a nenáročná na starostlivosť.

Ruská žltá

Odroda obľúbená u záhradníkov nielen v Moskovskom regióne, ale aj v severnom regióne krajiny. Kríky sú strednej výšky a hustoty, s malými, skôr tenkými ostňami. Hmotnosť bobúľ dosahuje 6 g. Plody vínovej farby majú veľmi krehkú a sladkú chuť s miernou kyslosťou. Odroda je vysoko výnosná, vytrvalá a nenáročná, ale v prvých rokoch si vyžaduje formáciu.

Krasnoslavyansky

Vytvára kríky strednej výšky s kompaktnou korunkou. Vyznačuje sa značným počtom dlhých ostrých hrotov umiestnených po celej dĺžke výhonkov. Chuťové vlastnosti sú charakterizované ako dobré. Bobule sú sladké a mierne kyslé. Pri kvalitnej starostlivosti môže priemerná hmotnosť bobúľ dosiahnuť 5 g. Odroda je odolná proti chladu, ale je náchylná na plesňové infekcie.

Malachit

Vytvára vysoké kríky s rozľahlými výhonkami a hrubou bazálnou ružicou. Na rastlinách je malé tŕne. Bobule majú príjemnú zelenú farbu. Všetko ovocie dosahuje 6 gmravec sa vyznačuje odolnosťou proti mrazu a prakticky nie je ovplyvnený múčnatkou.

Perník muž

Vysoko výnosná odroda veľmi populárna v našej krajine. Vytvára vysoké a rýchle kríky. Strely majú malé a tenké hroty. Bobule sú okrúhle, s hmotnosťou asi 8 g, tmavo čerešňovej farby. Buničina chutí dobre, pokožka je trochu kyslá. Medzi hlavné výhody odrody patrí odolnosť voči poškodeniu hubami a vysoká produktivita. Oslabené rastliny netolerujú extrémne teploty. Kríky vyžadujú pravidelné zvyšovanie, aby sa zvýšila produktivita.

Starostlivosť o egreše v Moskovskej oblasti

Pri prísnom dodržiavaní všetkých pravidiel pre výsadbu kríkov egrešov nie je potrebné v prvých troch rokoch aplikovať hnojivá a upravovať vrchné listy listov. Ďalšie kŕmenie sa vykonáva každoročne skoro na jar. Ako hnojivá sa odporúča používať mulleín alebo kompost zriedený vodou. Dobré výsledky sa pozorujú po pridaní minerálov, ako sú dusičnany a superfosfáty.

Ako sa starať o egreše

V lete by sa mala pôda okolo kríkov pravidelne uvoľňovať a odstraňovať z burín. Na ničenie buriny je zakázané používať akékoľvek chemikálie. Po skončení hrozby mrazu sa odporúča posypať výhonky rastlín dostatočnou horúcou vodou: takéto vytvrdenie má priaznivý vplyv na nespálené púčiky.

Všetky odrody egrešov vyžadujú vhodné prerezávanie. Je potrebné každoročne odstraňovať staré a neplodiace konáre, ako aj rezať ďalšie výhonky, pričom medzi hlavnými výhonkami sa musí udržiavať vzdialenosť 15 - 20 cm. Preventívne prerezávanie by sa malo vykonávať začiatkom marca alebo pred zimnými mrazmi. V opačnom prípade je starostlivosť o egreše štandardná a pomerne jednoduchá.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Rez stromkovej ríbezle (Smieť 2020).