Tipy

Jahodový „Bogota“: vlastnosti a pravidlá pestovania

Jahodový „Bogota“: vlastnosti a pravidlá pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vlastnosti a opis jahôd odrody Bogota sú uvedené v štátnom registri Ruskej federácie. Bogota je určená na kultiváciu v oblasti severného Kaukazu. Táto odroda záhradných jahôd sa vyznačuje neskorým dozrievacím obdobím a patrí k dezertným odrodám. Pôvodcom odrody je Severoaukazský zónový výskumný ústav záhradníctva a vinohradníctva.

Vlastnosti triedy

Jahody zvané Bogota sú nestála, zarastená odroda. Vytvára kompaktné a dobre listnaté rastliny. Fúzy sú početné a dosť silné. Listy kožovitého typu, so silným pokrčením, okrúhlym tvarom, pomerne veľké, husté, svetlo zelenej farby. Kvitnúce bisexuálne. Kvety sú dosť veľké, biele. Stopky sú silné, umiestnené na rovnakej úrovni ako listy. Kvetenstvo je kompaktné, viackvetové. Stopka je stredne veľká, hrubá.

Bobule majú zaoblený kužeľovitý tvar, zrezaný kužeľ. Krk chýba. Hlavná farba povrchu je červená, lesklá. Chuť bobúľ je dobrá. Buničina je sladká a kyslá, s výraznou jahodovou arómou. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ dosahuje 13 g. Ochutnávka je 4,8 bodu. Priemerné ukazovatele predajnej produktivity, podliehajúce technológii pestovania, dosahujú 127 kg / ha. Táto odroda sa vyznačuje zvýšenou láskou k vlhkosti a vyžaduje pravidelné zavlažovanie.

Požiadavky na vykládku

Jahody alebo záhradné jahody, odrody "Bogota" sa vysádzajú na vyvýšených úrodných plochách, ktoré sú dobre osvetlené slnkom po celý deň. Pri výsadbe nemôžete prehĺbiť srdce ani miesto rastu rastlín, čo je apikálna oblička jahodového kríka. Je však tiež nemožné vysadiť príliš vysoké rastliny. Koreňový systém rastlín jahôd by nemal byť počas zavlažovania odkrytý.

Optimálna vzdialenosť medzi vysadenými kríkmi v jednom rade by mala byť asi 25 - 30 cm a medzi radmi by vzdialenosť nemala byť menšia ako 60 - 70 cm. Pôda na hrebeňoch by mala mať dostatočnú vlhkosť.

Mulčovanie vysadených rastlín prírodnými materiálmi má dobrý účinok, vrátane slamy, pilín a ihiel. Výsadbový čas je možné skrátiť použitím čierneho netkaného záhradného materiálu na mulčovanie. Na rozdiel od čierneho polyetylénu je taký krycí materiál priepustný pre vzduch a vlhkosť.

Ako zasadiť jahody na jeseň

Funkcie starostlivosti

Jahodová Bogota, rovnako ako všetky veľkoplodé odrody, kladie vysoké nároky na udalosti, ako sú zavlažovanie a top dressing. Polievanie by malo byť hojné (teplá voda) a doplnené aplikáciou hnojiva. Súbor hnojív je dosť rozmanitý a zahŕňa použitie jednoduchých aj zložitých prípravkov. Hnojenie listov je doplnkom hlavnej aplikácie hnojív na podložie. Je povolené používať trus z hnoja alebo vtáctva, ako aj hotové minerálne hnojivá určené pre záhradné jahody.

Akonáhle sa snehová pokrývka úplne roztopí prípravkom, ako je Fitoverm, postrekujte záhradné jahodové výsadby a po asi dvoch týždňoch zopakujte postrek. Po poslednom zbere bobúľ sa uskutoční striekanie kríkov lesných jahôd prípravkami „Fundazol“, „Switch“ alebo „Bayleton“.

Príprava hrebeňov s lesnými jahodami na zimné obdobie sa začína zahrievaním kríkov organickým mulčovaním vo forme pilín alebo dobre vysušeného sena. Pred mulčovaním sa uskutoční sanitárne rezanie jahodových kríkov s odstránením suchých alebo chorých listov. Odporúča sa zakryť pripravené kríky nástupom stabilných mrazov smrekovými smrekovými vetvami alebo akýmkoľvek iným krycím materiálom.

Recenzie záhradníkov

Jahody alebo záhradné jahody, odrody "Bogota" sa týkajú veľkoplodých odrôd, ktoré sú podľa mnohých hodnotení veľmi radi ruských záhradníkov. Bobule majú vypuklé semená. Hlavná farba bobule je tmavo červená, veľmi krásna.

Táto veľkoplodá odroda sa môže považovať za štandardnú chuť. Vzhľad zozbieranej plodiny je vysoko produktívny, vďaka čomu sa odroda stala populárnou na pestovanie za účelom ďalšieho predaja. Zhromaždené bobule navyše dokonale tolerujú prepravu bez straty vzhľadu a chuti.

Tajomstvá pestovania jahôd

Obdivovatelia jahôd radi pestujú túto nenáročnú a hojne plodnú odrodu na pozemkoch pre domácnosť. Skúsení záhradníci odporúčajú zmenu umiestnenia jahodovej plantáže najmenej raz za štyri roky, pretože poškodenie škvrnami sa obzvlášť často pozoruje práve pri starých výsadbách záhradných jahôd.