Dom a záhrada

Hruška "Perun": opis a vlastnosti pestovania


Hruška "Perun" bola v roku 1994 odoslaná na testovanie odrôd štátu, po čom sa stala veľmi obľúbenou u ruských záhradníkov. Neskorú jesennú odrodu získali špecialisti pomenovaní sibírsky výskumný ústav záhradníctva M.A. Lisavenko.

Pri šľachtení sa použila rodičovská línia predstavovaná selektívnou formou č. 10821 a odrodou „Deccanum winter“. Autormi odrody boli chovatelia I. A. Puchkin, I. P. Kalinina, E. P. Karataev a M. I. Borisenko

Opis a odrodové charakteristiky

Odroda je rozdelená na zóny v západosibírskych a východosibírskych regiónoch. Okrúhla koruna hrušky Perun je dosť rozľahlá. Stromy sú stredne veľké, s dobre vyvinutými jednoduchými a zložitými prstencami na tvorbu ovocia.

Výstrely oblúkovitého tvaru, hnedej farby. Listy strednej veľkosti, široko vajcovitého tvaru, tmavozelenej farby, hladké. Listové dosky sú konkávne, s nevýznamnými zárezmi na rovnom okraji.

Plody sú relatívne stredne veľké. V štádiu technickej zrelosti dosahuje priemerná hmotnosť 135 - 145 g, hruškovité, hľúzovité a nerovnaké. Krycia pokožka je hladká, s výraznou olejnatosťou a charakteristickým leskom. Hlavné integumentárne farbenie vo fáze odstrániteľnej zrelosti je zelené. V štádiu spotrebiteľskej zrelosti sa farba ovocia zmení na zlatožltú, s červeným rozmazaným typom červenania.

Opis buničiny v štádiu zrelosti spotrebiteľa znamená vysokú chutnosť. Buničina je šťavnatá, biela, mastná, jemná, jemnozrnná, kyslá a veľmi aromatická.

Hruška: pestovanie a starostlivosť

Dátumy a pravidlá orezávania

V roku výsadby hruška Perun rastie pomerne slabo a prakticky nevyžaduje jarné prerezávanie. V budúcnosti sa orezávanie ovocných stromov najlepšie vykonáva v zimnom období jar, od februára do začiatku mája. Prerezávanie mladého ovocného stromu a hojnej ovocnej hrušky staršieho veku má, samozrejme, určité rozdiely.

Správne prerezávanie dokáže vrátiť rast hrušiek, a tiež výrazne zvyšuje produktivitu a umožňuje vám predĺžiť čas plodenia. Okrem toho sa zlepšuje vzhľad záhrady. Pri realizácii takejto udalosti sa však musia dodržiavať základné pravidlá:

  • prvé prerezávanie sa vykonáva, keď rastlina dosiahne vek najmenej dva roky, pri prerezávaní musíte dodržať správny uhol rezu;
  • nemôžete rezať mladé výhonky, ktoré rastú z hlavnej stonky;

  • na mladých ovocných rastlinách by sa mal hlavný alebo stredný kmeň skrátiť o štvrtinu, zatiaľ čo susedné vetvy sa rozrezajú na „prsteň“;
  • vodidlom pre správne orezanie je prstencový prítok do kôry, ktorý je umiestnený na spodnej časti vetiev;
  • asi päť alebo šesť postranných vetiev by malo zostať na hlavnej časti, ktorá by mala byť umiestnená v uhle 45 stupňov k stonke rastliny;
  • všetky nadbytočné kostrové vetvy by sa mali každý rok starostlivo orezávať asi o štvrtinu dĺžky;
  • pre aktívny rast a vývoj mladých výhonkov je veľmi dôležité pravidelne skrátiť prerezávanie nielen vo vnútri koruny ovocného stromu, ale tiež aspoň raz za tri roky na celej ploche;
  • orezávanie ovocného stromu proti starnutiu by malo začať s najnižšími vetvami a postupne sa presúvať na vrchol rastliny.

Po dokončení orezania musia byť všetky sekcie starostlivo ošetrené záhradným variantom, ktorý je možné nahradiť olejovou farbou. Správne prerezávanie hrušiek zlepšuje osvetlenie koruny a tiež robí záhradné výsadby vhodnými na preventívne postrekovanie a zber.

Recenzie letných obyvateľov

Hruška "Perun" získala vysoké známky od záhradníkov a pozitívne recenzie vďaka vynikajúcej prezentácii a vynikajúcim spotrebiteľským kvalitám zrelého ovocia, ako aj prítomnosti dostatočne vysokej odolnosti voči poškodeniu hubovými chorobami. Odroda veľmi dobre reaguje na zálievku a vrchný dresing.

Skúsení záhradníci odporúčajú používať dusičnany v pomere najmenej 1:50 a močovinu v pomere 80 - 120 ga 5 l vody na ovocný strom. Malo by sa to pamätať hnojenie mladej hrušky na jar zahŕňa zavedenie minerálnych hnojív, ktoré by nemali byť v priamom kontakte s koreňovým systémom rastliny. Dobrý výsledok sa dosiahne vrchným obväzom s organickými látkami. Nedostatočná zimná otužilosť spočíva v uskutočňovaní kvalifikovanej a včasnej prípravy ovocných sadov na zimné obdobie.

Ako vytvoriť korunu hrušky

Napriek mnohým výhodám hrušky Perun záhradníci často odmietajú pestovať túto odrodu na pozemkoch pre domácnosť kvôli zlému skladovaniu plodín a pomerne častému výskytu plodov.

Pozrite si video: Minecraft-Survival - První diamanty !!! tvorba zahrádky a průzkum w Hruška (Marec 2020).