Tipy

Pestovanie jahôd vo vreciach


Pestovanie jahôd vo vreciach je relatívne nový originálny a ziskový spôsob kompaktného pestovania plodov s vysokým výnosom po celý rok. Bolo to obzvlášť rozšírené v južných regiónoch, ale aj v strednom Rusku, čo vám umožňuje zbierať pomerne vysoké výnosy.

Pestovateľská technológia

Moderná, prístupná takmer každému, technológia pestovania záhradných jahôd vo vreciach je pomerne jednoduchá a lacná. Dobrú úrodu však môžete získať len podľa pravidiel pestovania tejto bobuľovej kultúry. Osobná záhrada alebo záhradný pozemok by okrem toho mali byť vybavené všetkým potrebným vrátane skleníkového dizajnu, plastových tašiek optimálneho objemu, výživného pôdneho substrátu a vysokokvalitného sadivového materiálu.

V súčasnosti existuje veľké množstvo odrôd záhradných jahôd: Každý rok sa na trhu sadivového materiálu objavujú nové odrody - vďaka chovateľom, ktorí sa aktívne zaoberajú pestovaním vylepšených a vysoko produktívnych foriem. Mali by sa však uprednostniť tie, ktoré sú vhodné na celoročné pestovanie, napr Zlato, maršál a "Albion".

Názov triedyvlastnosťrysy
"Queen Elizabeth II"Výkonné stredne veľké kríky, malé listy. Bobule sú jasne červenej farby, veľmi veľké.Oprava odrody, veľmi mrazuvzdorná a skorá.
„San Andreas“Bobule sú krásne, veľké a veľmi veľké, červené so silným leskom. Buničina je tvrdá, oranžovo-červená, mierne nerovnomerná, mierne sladká.Rôzne neustále plodenie amerického výberu. Jeden z najlepších pre priemyselné pestovanie.
"Temptation"Hmotnosť ovocia je až 30 g. Bobule sú krásne, majú vôňu muškátového orecha. Produktivita dosahuje 50 t / ha.Oprava veľkoplodých odrôd množených značkovými semenami a vegetatívne.
"Lyubava"Kríky sa šíria dobre listnaté. Bobule v tvare kosoštvorca s krkom, červené a lesklé. Majú priemernú hmotnosť 5,5 g.Priemerná odolnosť proti suchu, vysoká tepelná odolnosť.

Výhody a nevýhody metódy

Celoročné pestovanie jahôd sa u nás stalo pomerne nedávno populárne, teraz však môžete vidieť všetky výhody a nevýhody tohto spôsobu pestovania. Výhody metódy:

  • celoročné prijímanie obchodovateľných bobúľ;
  • možnosť uspokojiť dopyt spotrebiteľov po bobuľiach mimo sezóny;
  • prilákanie významného počtu potenciálnych veľkoobchodných nákupcov počas celého roka;
  • vysoká ziskovosť, ktorá vám umožňuje dosiahnuť dobu návratnosti maximálne jeden rok.

Nevýhody metódy:

  • obmedzený výber iba vhodné odrody na celoročné pestovanie;
  • potreba umelého opelenia rastlín;
  • vysoké počiatočné náklady na stavby, pôdu a sadivový materiál;
  • potreba starostlivej starostlivosti.

Akákoľvek technológia pre pestovanie záhradných jahôd po celý rok je založená na skutočnosti, že rastliny dostávajú ďalšie osvetlenie - zvyčajne pomocou žiariviek. Znamená to zvýšenie nákladov na energiu.

Pestovanie jahôd v plastových vreckách je možné takmer v každej miestnosti, kde je možné vytvoriť priaznivé podmienky pre túto kultúru bobúľ. Skleníky sa na tento účel najčastejšie používajú, preto by sa k nákladom mali pripočítať náklady na tieto štruktúry.

Ako pestovať jahody vo vrecku

Vlastnosti prípravy vaku

Vrecká na múku, cereálie alebo kŕmne zmesi sú vhodné na výsadbu: majú optimálnu kombináciu hustoty a objemu. Malý priemer a značná výška vriec umožňujú usporiadanie sadeníc na úžitkovej ploche čo najkompaktnejšie.

Pre nezávislú výrobu vriec sa odporúča použiť najhustší skleníkový alebo vystužený film: musí sa narezať na rovnaké obdĺžniky vysoké 2 ma šírky 80 - 100 cm. Obe strany každého obdĺžnika musia byť spájkované alebo starostlivo prešité. Hotové vrecká by mali byť dostatočne pevne naplnené pôdnou zmesou, mierne kyslou alebo neutrálnou. Môžete použiť hotovú pôdu vhodnú na pestovanie záhradných rastlín, ale najúspornejšou možnosťou je pôdna zmes vyrobená nezávisle od rovnakých častí rašeliny a perlitu, ako aj zloženie založené na drsnej pôde, piesku, pilinách a humusovej pôde.

Pravidlá vykládky

Približne 10 cm štrku so strednou frakciou alebo expandovaného ílu by sa malo naliať do pripravených čistých vriec ako drenáž a potom naplniť na povrch dekontaminovaným alebo tepelne ošetreným pôdnym substrátom. Po naplnení a zhutnení vo vreciach je potrebné urobiť zvislé rezy od 6 do 8 cm na všetkých stranách, je lepšie umiestniť ich do šachovnicového vzoru vo vzdialenosti 23 až 25 cm od seba.

Do dier musíte byť veľmi opatrní, v súlade so všetkými štandardnými požiadavkami, vysadiť jahodové kríky - bez zbytočného prehlbovania a umiestniť dve alebo tri rastliny do hornej, otvorenej časti nádoby na výsadbu. Kontajnery môžete usporiadať tak na podlahe, ako aj na stojany alebo špeciálne police. Hlavnou podmienkou pestovania je primerané pokrytie všetkých vriec.

Pestovateľské odporúčania

Po výsadbe do jahôd záhradných jahôd je potrebná odborná starostlivosť, od ktorej bude závisieť množstvo a kvalita plodiny, najmä ak sa plánuje príjem vysokokvalitného bobule po celý rok.

Vrchný obväzZavlažovacie činnostiOchrana pred chorobami a škodcami
Na vrchnú zálievku sa odporúča používať fermentovaný mulleín zriedený vodou v pomere 1:10 a drevný popol. Môžete použiť vtáčí trus zriedený v pomere 1:20. Najvyššiu účinnosť však vykazujú vysoko kvalitné komplexné vo vode rozpustné hnojivá.Aby sa zvýšila účinnosť zavlažovania, odporúča sa nainštalovať zavlažovací systém na kvapkanie založený na prívodnom potrubí s prívodom do každého vaku na vykládku rúrok s kvapkadlami na koncoch. Takýto systém umožní kombinovať zavlažovanie so zavádzaním tekutých hnojív.Na začiatku rastu listov je potrebné striekať jahodové kríky s 1% Bordeauxovou tekutinou s pridaním 1% koloidnej síry. Dobré výsledky sa dosahujú preventívnym postrekom rastlín Fitosporínom. Pri vážnom poškodení choroby sa kríky ošetrujú insektofungicídmi.

V období jeseň - zima je veľmi dôležité monitorovať mikroklimatické podmienky v miestnosti, kde sa pestujú jahody. Nemalo by sa povoliť prudké kolísanie ukazovateľov teploty a zníženie osvetlenia rastlín.

Recenzie záhradníkov

Celoročné pestovanie jahôd je možné niekoľkými spôsobmi, ale v poslednom čase sa spôsob jeho pestovania vo vreciach stal obzvlášť obľúbeným. Záhradníci na neho reagujú veľmi pozitívne. Takáto technológia si samozrejme vyžaduje počiatočné investície, ale všetky náklady sa dostatočne rýchlo splatia.

Jahody: prerezávanie a starostlivosť