Tajnosť

Spôsoby zberu jahôd na zimu bez cukru

Spôsoby zberu jahôd na zimu bez cukru


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahody alebo záhradné jahody sú chutné a cenné bobule, ktoré rastú v každej záhrade. Pochádza z divých alebo divých jahôd, ktoré sa líšia od jahôd vo veľkých veľkostiach. Obdobie tohto voňavého bobule je krátke, čerstvý tento jemný zdroj vitamínov a minerálov sa uchováva najviac týždeň. A chcem si to užívať po celý rok! Existuje veľa spôsobov, ako zbierať záhradné jahody na zimu bez cukru, o niektorých z nich sa bude diskutovať.

Výhody a výživná hodnota jahôd

Chuť jahôd sa ťažko preceňuje. Obsahuje rekordné množstvo vitamínov C, A, B, je bohatý na draslík, železo, jód, vápnik, fosfor, mangán a ďalšie stopové prvky. Má tiež veľa vlákniny, pektínov, organických kyselín atď.

Pre správnu výživu je tiež dôležité vedieť, koľko cukru je v jahodách. Toto bobule sú bohaté na ovocné cukry s prevahou disacharidov užitočných pre organizmus - 2,2 g na 100 g. Celkový obsah uhľohydrátov v ňom je nízky - 6-7%. Preto sa správne považuje za diétnu bobuľu s vysokými dezertnými vlastnosťami.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené niektoré charakteristiky týkajúce sa nutričnej hodnoty prírezov jahôd v zime.

Druh obrobkuObsah výživy vg (na 100 g)Kalórie (na 100 g)
Čerstvé bobuleproteíny - 0,3, tuky - 0,3, uhľohydráty - 7,732 kcal
Jam (džem) s cukromproteíny - 0,3, tuky - 0,1, uhľohydráty - 74,0285 kcal
Džem bez cukruproteíny - 0,3, tuky - 0,1, uhľohydráty - 10,045 kcal
vysušíbielkoviny - 0,2, tuky - 0,2, uhľohydráty - 59,0 (14% dennej normy)289 kcal
kandizovanýproteíny - 0,4, tuky - 0,3, uhľohydráty - 37,0150 kcal
zmrazenýproteíny - 0,7, tuky - 0,4, uhľohydráty - 9,029 kcal

Ako vidíte, sušené jahody sú najvyššou kalorickou hodnotou (nepočítajúc džem s cukrom). Má najviac uhľohydrátov. V skutočnosti ide o jahodový koncentrát, ktorý je potrebné pred použitím namočiť. Tento produkt sa používa v malom množstve.

Recepty na zber jahôd bez varenia

Existuje niekoľko možností zberu jahôd bez varenia: môže byť mrazená, sladená, sušená alebo sušená. Potom sa zachovajú všetky užitočné vlastnosti.

Ako zmraziť jahody na zimu

Mrazené jahody

Bobule s chvostom sa premyjú a sušia. Potom sa vložia do vriec, zviažu a odošlú do mrazničky. Je dôležité, aby v nádobách nezostal žiadny vzduch. Najlepšie je používať vrecká so zipsom (ziploki). Na získanie jednotlivých bobúľ, ktoré nie sú spolu zmrazené, sa naložia na podnosy a umiestnia sa do mrazničky na 2 až 3 hodiny. Potom sa presunul do ziploki a vrátil sa do chladu.

Jahody si môžete pred zmrazením predzmraziť na zemiakovej kaši. A potom - urobte všetko podľa vyššie uvedeného receptu.

Kandizované jahody

Na kilogram bobúľ je potrebných 500 g cukru a šťava z jedného veľkého citróna. Premyté a suché bobule nasekáme mixérom. Pridajte k nim citrónovú šťavu. Potom nalejte cukor, dôkladne premiešajte a nechajte ho uvariť dve hodiny, aby sa cukor rozpustil. Hotový produkt sme umiestnili do sterilných pohárov.

Sušenie jahôd

Existujú rôzne spôsoby zberu plodov, z ktorých každý si úplne zachováva svoju chuť a jedinečné vlastnosti.

V rúre

Premyté a sušené bobule sa nakrájajú na plátky, umiestnia sa na plech a vložia sa do pece zahrievanej na 60 stupňov počas 40 minút. Potom sa sušia na okennom parapete alebo na inom mieste, položenom na podnose. Je dôležité, aby sa tam dostalo slnko.

Vo vzduchu gril

Bobule pripravené ako v predchádzajúcom prípade sa položia na parník alebo veľkú mriežku. Zvyčajne sa umiestni asi 1 kilogram ovocia naraz a ich produkcia je asi 300 gramov. Na lepšie odstránenie vlhkosti je potrebné vložiť špáradlo. Sušenie sa uskutočňuje pri teplote 65 - 70 stupňov a trvá 2 hodiny.

V sušičke

Pripravené bobule sa nakrájajú na plátky s priemerom 5 mm a pevne sa rozložia na tácky (na jeden sa položí 0,3 - 0,5 kg). Takéto zásobníky môžu byť 5-9. Tento proces je zdĺhavý: trvá 14 hodín. Na výstupe sa tvoria jahodové lupienky, ich hmotnosť je iba 10% pôvodnej hmotnosti čerstvých bobúľ.

Konzervovaný jahodový cukor zadarmo

Existujú aj recepty na varenie džemu, džemu z týchto bobúľ s vysokým obsahom potravy bez cukru.

Jahody v ich šťave

Nalejte pripravené bobule do sterilnej nádoby a vložte ju do vodného kúpeľa. Keď sa zmršťujú, pridajte bobule, až kým sa jahody úplne usadia (po 15 minútach). Poháre otočte a otočte ich, aby vychladli.

Jahodový džem

Na 2 kg bobúľ potrebujete: pohár jablčnej šťavy, šťavu z polovice citróna. Pripravené bobule pripravíme v mise na džem, necháme nádoby trochu zohriať na sporáku, potom pridáme šťavu a za stáleho miešania varíme 10 minút, potom nádobu odložíme na niekoľko hodín. Proces varenia sa opakuje trikrát. Hotový džem sme vložili do sterilných pohárov a zvinuli. Otočte ich, aby vychladli a potom ich uložte.

Tento džem nie je len chutný, ale normalizuje krvný tlak, pozitívne ovplyvňuje fungovanie mozgu a nervového systému. Pri varení v jednom kroku a pridaní rozpusteného agaru do vody môžete uviaznuť.

Jahodový džem s medom

Na kilogram jahôd sú potrebné 2 šálky medu, 1 jablko a citrónová šťava. Postup varenia:

  • bobule sú rozdrvené v mixéri;
  • olúpať a trieť jablko;
  • Jahodové pyré, med, jablká a citrónová šťava sa zmiešajú a na panvici sa varia 15 minút;
  • rozotrite do nádob, nechajte džem vychladnúť a vložte do mrazničky.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok, ktorý hovorí o technológii a možnostiach výroby džemu z červených ríbezlí.

Funkcie a trvanlivosť

Jahodové prírezy by sa mali skladovať na chladnom mieste nie dlhšie ako jeden rok. V opačnom prípade sa ich nutričná hodnota zníži. Mrazený výrobok sa nesmie opakovane zmrazovať: stráca svoju kvalitu.

  • Sušené jahody sú dobre konzervované na mieste neprístupnom slnečnému žiareniu a znečisteniu. Mal by byť uložený v textilných vreckách a skladovaný v zavesenom stave na vetranie. Najhorším nepriateľom "sušenia" je krtek. Preto v skladovacej miestnosti musíte používať špeciálne výrobky škodlivého hmyzu. Je tiež potrebné pravidelne kontrolovať vrecia so sušenými bobuľami, ktoré oddeľujú rozmaznané.
  • Jahodové lupienky je možné skladovať v normálnej miestnosti v sklenenej nádobe. Na odstránenie prípadnej kondenzácie sa pod viečko nádoby umiestni papierová utierka.
  • Trecie jahody sa najlepšie skladujú v suteréne alebo v chladničke.
  • V mrazničke sa džem skladuje šesť mesiacov. A začatý kontajner sa musí uchovávať v chladničke.

Ako uvariť jahodový džem s čokoládou

Jahody pripravené na zimu vás potešia svojou jedinečnou chuťou a vôňou po celý rok. Takéto bobule (najmä bez cukru) nie sú o nič menej užitočné ako čerstvé. Môžu byť použité na rôzne dezerty, kompóty a jahodové džemy a zaváraniny, ktoré sú vynikajúcou liečbou pre deti i dospelých na jeseň av zime.