Inštrukcia

Jahoda "Lizonka F1": opis ultrarýchlej opravy

Jahoda "Lizonka F1": opis ultrarýchlej opravy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Lizonka F1" je domáci hybrid veľkokvetých zvyškových záhradných jahôd, ktorý má vynikajúce vlastnosti. Táto odroda je známa optimálnym pomerom produktivity a nenáročnosti, a preto je medzi záhradníkmi veľmi obľúbená.

Opis stupňa

Jahodová záhrada "Lizonka F1" sa vzťahuje na ultra zrelé, vysoko výnosné a veľkoplodé hybridné formy. Zrieva o pár týždňov skôr ako iné skoré odrody a má tiež najdlhšie a najplodnejšie plodné obdobie.

Odroda kvitne hojne, kvety sú jasne ružové, s vôňou záhradných fialiek. Stopky sú veľmi rovnomerne rozložené v jahodovom kríži. „Lizu F1“ sa často používa ako balkón alebo ampelousová kultúra.

Vlastnosti bobúľ

Odroda vytvára veľmi atraktívne tmavo červené bobule - husté, s vynikajúcou jemnou a sladkou chuťou a výraznou vôňou bobúľ. Priemerná hmotnosť jedného bobúľa je 30 - 40 g.

Počas jednej sezóny môže každý jahodový ker, ktorý podlieha technológii pestovania a náležitej starostlivosti, zbierať asi 2,5 kg bobúľ. Hodnota hybridnej formy je jej vysoká odolnosť proti namáčaniu a poškodeniu šedou hnilobou. Odroda sa vyznačuje bohatým ovocím, dokonca aj v daždivých a málo teplých letách.

V súčasnosti sa široko používa klasický spôsob pestovania jahôd a pestovanie semien. Obe metódy sú pomerne jednoduché, ale v záujme dosiahnutia dobrého výsledku by ste mali dodržiavať základné pravidlá.

Úroda jahôd: odrody, dátumy výsadby

Technológia pestovania osiva

Pestovanie jahôd zo semien si v súčasnosti získava osobitnú obľubu. Doma je veľmi vhodné zasiať semená záhradných jahôd do rašelinových tabliet. Najčastejšie sa však používa táto vysoko účinná technika:

 • - očkovací materiál sa položí na mokrý uterák a prikryje sa plastovým vreckom a potom sa umiestni na najteplejší miesto; pri dostatočnej vlhkosti sa semená liahnu asi po týždni;
 • keď klíčky dosiahnu dostatočnú výšku, sú zasadené do zeme. Pôdna zmes na sadenie by mala byť sypká a úrodná, rovnako ako dezinfekcia pred výsevom s vysokou teplotou alebo roztokom manganistanu draselného;
 • klíčky sú veľmi starostlivo zasadené do pripravenej pôdy v štandardnej vzdialenosti 2 až 3 cm od seba. Pre pestovanie sadeníc je veľmi vhodné používať vnútorné mini skleníky, ktoré uľahčujú udržiavanie optimálnych mikroklimatických podmienok;

 • Po niekoľkých mesiacoch sa rastliny opatrne vyberú do jednotlivých výsadbových nádob.
 • na jar sa vykonáva postupné stužovanie sadeníc jahôd: rastliny sa odoberajú vonku v teplých dňoch a postupne zvyšujú čas, ktorý trávia na čerstvom vzduchu;
 • po zistení teplého počasia a hrozbe neskorých jarných mrazov sa sadenice jahôd vysádzajú na stále miesto na otvorenom priestranstve. V prvých dňoch je vhodné rastliny zatieniť, aby ste ich chránili pred spálením a pomohli im rýchlo sa prispôsobiť a dobre koreňovať.

Odporúčame prečítať si ďalšie opravárske odrody jahôd na stránke //teplichniku.ru/klubnika/chto-predstavliaet-soboi-remontantnaia-klubnika-i-kak-ee-vyrashchivat

Pravidlá starostlivosti o jahody s veľkým ovocím

Starostlivosť o jahody "Lizonka F1" sa musí začať na jar, skôr ako sa povrch pôdy úplne zbaví snehu. Pokrytím jahodových plantáží pozdĺž oblúkov záhradným zábalom alebo netkaným materiálom môžete približovať čas úrody skorých bobúľ približne o týždeň. Veľkoplodé záhradné jahody si vyžadujú starostlivú starostlivosť, ktorá pozostáva z nasledujúcich postupov:

 • odstránenie všetkých rastlín, ktoré zatienia jahody, pretože táto odroda je náročná na osvetlenie;
 • vykonávanie častého a veľkého zavlažovania počas vegetačného obdobia;
 • hnojivo 2-3 krát pre celé vegetačné obdobie, lepšie ako organické. Často používajú vysokokvalitný humus alebo kompost, ktoré mulčujú jahodové hrebene;
 • vrchné dresingy nielen dusíkom, ale aj draslíkom, pretože jahody s veľkým ovocím sú mimoriadne náročné na úrodnosť pôdy;
 • postrek jahod takým účinným a moderným spôsobom, ako je Fundazol, Haupsin, Metaxil a Quadris, na ochranu pred chorobami a škodcami.

Starostlivosť o veľkú jahodu zvyšujúcu sa na jeseň sa vykonáva rovnako ako pri malom ovocí.

Hodnotenie stupňa

Absolútne všetky druhy opravných jahôd si vyžadujú kvalitnú poľnohospodársku technológiu a pravidelné zalievanie a orovnávanie s vhodnými hnojivami a Lizonka F1 nie je výnimkou. Podľa záhradníkov táto odroda kvitne s krásnymi ružovými kvetmi a nesie ovocie až do mrazu. Jahodové kríky pôsobia veľmi pôsobivo nielen na záhradných hrebeňoch, ale aj na záhonoch alebo kvetinových záhonoch. Veľké a voňavé bobule "Lizonki F1" dozrievajú veľmi skoro.

Ako pestovať divé jahody

Skúsení záhradníci odporúčajú v marci, priamo na snehu, kŕmiť rastliny dusíkatými hnojivami, aby získali čo najhojnejšiu úrodu. Okrem toho v strednej zóne Ruska odroda toleruje zimu dobre, takmer bez strát, čo ju robí ešte obľúbenejšou.