Rastliny

Broskyňový „Kremeľ“: obľúbená odroda stredného konca


V sezóne Nikitsky Botanical Garden chovala v sezóne Nikitsky botanická odroda broskýň „Kreml“ ako výsledok kríženia známych odrôd „Rochester“ a „Elbert“. Táto odroda, veľmi obľúbená a požadovaná záhradníkmi, sa dokonale prispôsobí takmer všetkým kultivačným podmienkam.

Odrôdová charakteristika a opis rastliny

Broskyňa odrody Kreml sa vyznačuje miernou odolnosťou voči suchu. Rastliny sú vysoké, s oválnou zaoblenou korunou.

Plody sú veľké, vážia do 100 - 200 g, okrúhly, žltooranžový, s veľmi jasne červeným červenaním. Dužina je hustá v konzistencii, so strednou šťavnatosťou, má vynikajúcu chuť a výraznú vôňu broskýň.

Broskyne sa vyznačujú veľkou schopnosťou tvoriť výhonky, čo je obzvlášť viditeľné v prvých rokoch plodenia. Na rastliny sa kladie značné množstvo pukov, čo naznačuje pravidelné riedenie konárov a výhonkov.

Ako prerezávať broskyňu na jar

Technológia tvarovania koruny

Broskyňa odrody Kremľa patrí do kategórie vysokých rastlín a potrebuje včasnú a najdôležitejšiu kvalifikovanú formáciu.

Bushová koruna

Formácia spočíva v odstránení všetkých výhonkov, s výnimkou troch alebo štyroch výhonkov rastúcich z dolných pukov. Tieto výhonky získajú plnú silu za pár rokov a potom prinášajú ovocie asi tri roky, po čom by sa mali orezať na úrovni koreňového krku. Pre ďalšiu formáciu by malo zostať asi sedem najrozvinutejších výhonkov z letných výhonkov. Ročné prerezávanie je tvorba koruny rastlín z piatich plodníc a troch výhonkov.

Tvorba riedkej koruny

Formácia spočíva vo vytvorení stonky vysokej 30-40 cm a udržiavaní 5-6 výhonkov. Prvé tri výhonky so vzdialenosťou medzi nimi 40 cm by mali byť prvou úrovňou. Bočné výhonky stonky musia byť úplne odstránené. Bočné výrastky kostrových vetiev zostávajú nedotknuté.

Tvarovaná koruna

Takáto korunová formácia je najobľúbenejšia a najžiadanejšia v podmienkach domácej záhradkárstva. Výška stonky by mala byť asi 35 cm. Vodič a bočné vetvy sú odstránené. Hlavný dôraz je kladený na vytvorenie koruny zo štyroch kostrových vetiev umiestnených vo vzdialenosti 15 cm od seba.

Pre ovocné porasty je popri formatívnych, sanatívnych, omladzujúcich a regulačných prerezávaní veľmi dôležité. Sanitárne prerezávanie broskyňové stromy zahŕňajú odstránenie všetkých sušených a chorých výhonkov, ktoré sa musia spáliť. Orezávanie proti starnutiu sa uskutočňuje na starých rastlinách, aby sa obnovila koruna a vyžaduje sa šálková formácia. Upravte orezanie v prípade potreby je potrebné zachovať produktivitu stromu a spočíva v odstránení časti vetiev nesúcich ovocie, čo vám umožňuje chrániť kostrové vetvy pred silným vystavením.

K dispozícii je tiež obnovenie typu plodiny, ktorý sa používa na zvýšenie objemu plodnice v tých prípadoch, keď bola jej koruna náchylná na mechanické poškodenie. Je veľmi dôležité pamätať na to, že bez ohľadu na typ orezania musia byť všetky miesta zárezov lesklé. Na tento účel použite záhradný var alebo špeciálny prostriedok na hojenie rán "Lac Balsam".

Recenzie záhradníkov

Broskyňa Kreml Kreml sa vyznačuje vynikajúcou adaptáciou na takmer každé počasie a pôdne podmienky v pestovateľskej oblasti bez toho, aby to ohrozilo chutnosť ovocia. Rastlina, podľa pozorovaní a recenzie záhradníkov, má dobrú odolnosť proti mnohým chorobám. Pomerne vysoké indexy odolnosti proti mrazu umožnili pestovanie odrôd v oblastiach so studenými letami.

Odroda veľmi dobre reaguje na pravidelné nanášanie hnojív a vytvára hojnú úrodu so systematickým orovnávaním. Skúsení záhradníci odporúčajú, aby ste starostlivo monitorovali režim zavlažovania rastlín a zabránili tak zamokreniu pôdy, ako aj nadmernému vysúšaniu pôdy.

Ako zasadiť broskyňu

Najčastejšie sa broskyňa odrody Kremľa nachádza na osobných pozemkoch na území Krasnodar a na Kryme, na severnom Kaukaze a na Ukrajine. Pestovanie v strednej zóne Ruska však umožňuje dosiahnuť veľmi dobrý výsledok, ktorý podlieha technológii pestovania tejto obľúbenej ovocnej plodiny.