Tipy

Broskyňa "Veľvyslanec sveta": opis odrody a odporúčania pre starostlivosť


Broskyňový veľvyslanec (Prunus persica "Posol mira") je jednou z najpopulárnejších odrôd v záhradníctve pestovaných skúsenými chovateľmi GNSS. Odroda patrí do kategórie vysoko výnosných, nenáročných a celkom mrazuvzdorných.

Odrôdová charakteristika a opis

Broskyňa nazývaná „Veľvyslanec mieru“ tvorí strom priemernej výšky, pričom s náležitou starostlivosťou rastie do výšky 5 až 6 m. Koruny rastlín sú dosť svieže, rozľahlé a zaoblené. Kladenie kvetných pukov sa vyskytuje na všetkých druhoch výhonkov.

Plody sú zaoblené, veľmi atraktívneho vzhľadu. Hmotnosť obchodovateľnej broskyne je 180 - 210 g. Koža je nažltlá karmínová. Buničina zrelého žltého ovocia je veľmi šťavnatá, pomerne vláknitá, s príjemnou chuťou. Kosť sa od zrelej buničiny oddeľuje s malými problémami. Hodnotenie ovocnej chuti v degustačnej stupnici je 4,8 bodu.

Funkcie starostlivosti

Pri pestovaní broskyne „Veľvyslanec sveta“ má veľký význam výber miesta a správna príprava pôdy. Malo by sa pamätať na to, že pri pestovaní rastlín, ktoré milujú teplo v tienistých oblastiach mladých výhonkov, drevo nemá čas úplne dozrieť až do jesene a kvetné puky sú veľmi zle položené.

Pozemok určený na pestovanie broskýň by mal byť počas celého dňa dobre osvetlený slnkom a udržiavaný v stave bez buriny. Podľa opisu odrody sa výsadba ovocných sadeníc najlepšie vykonáva na vlhkých mierne kyslých pôdach s dobrou drenážou a podzemnou vodou, ktorá nie je bližšie ako 0,8 - 1,5 m od povrchu. Najlepšie sa hodí na pestovanie broskýň na južnej a juhozápadnej strane záhrady alebo sadu.

Broskyňa "Veľvyslanec sveta": opis odrody

Pri pestovaní broskýň je nevyhnutné prísne dodržiavať základné odporúčania pre poľnohospodársku technológiu:

  • broskyňové stromy potrebujú hojnú zálievku pri výsadbe a počas plodenia;
  • napriek vysokej tolerancii sucha prinesie ovocná rastlina bez štvornásobného zalievania v štádiu aktívnej vegetácie malú plodinu s nízkou chuťou ovocia;
  • prítomnosť podzolizovanej pôdy v oblasti určenej na pestovanie ovocia zahŕňa pravidelné používanie organických, fosforečných, dusíkových a draselných hnojív a pri pestovaní broskýň na sodno-podzolskej pôde je potrebné pravidelne používať minerálne a organické hnojivá;
  • preventívne postrek broskýň na jar sa musí vykonávať niekoľkokrát, prvé ošetrenie rastlín sa vykonáva pred otvorením pukov;

  • na jarné postrekovanie sa odporúča používať obľúbený prípravok Chorus v množstve ½ polievkovej lyžice na 10 litrov vody alebo čerstvo pripravený 3% roztok Bordeauxovej kvapaliny;
  • v jesennom období je veľmi dôležité spracovať ovocné stromy roztokom síry a vápna alebo špeciálnymi insektofungicídmi;
  • prerezávanie rastlín na jar by sa malo vykonávať až do aktivácie jarného rastu ovocných stromov;
  • správne prerezávanie neumožňuje vyčerpanie ovocných výsadieb a pomôže vytvoriť korunu rastliny vhodnú na opustenie a zber.

Po zbere je potrebné kvalitatívne ohriať ovocné stromy, stonku bieliť a mulčovať kmene organických stromov. V oblastiach s chladnými zimami by sa mal rastlinám poskytnúť úkryt na ochranu broskýň pred zamrznutím.

Recenzie záhradníkov

Broskyňa „Veľvyslanec sveta“ dozrie okolo druhej polovice augusta. Podľa záhradníkov je odroda vytrvalá a má vysokú odolnosť voči neskorému mrazu na jar. Odroda patrí do kategórie populárnych samooplodných odrôd a prináša pravidelné, veľmi bohaté plodiny bez prítomnosti opeľujúcich rastlín.

Priemerná produktivita dospelých ovocných broskýň odrody Posol mira sa môže pohybovať od 80 do 100 centov na 1 ha. Podľa pozorovaní skúsených záhradníkov sa vetvy produktívnych a hojných plodníc často lámajú pod hmotnosťou plodiny, preto je potrebné každý rok vykonávať správne normalizačné prerezávanie stromov.

Ako tvarovať broskyňovú korunu

Dostatočná odolnosť voči nízkym teplotám vám umožňuje pestovať túto odrodu dokonca aj v regiónoch s relatívne ťažkými klimatickými podmienkami bez toho, aby to ohrozilo kvalitatívne vlastnosti ovocia. Odroda broskýň „Ambasador mieru“ je vysoko uznávaná a odporúčaná na pestovanie v záhradníctve vo väčšine regiónov našej krajiny.