Návrh

Biela jahoda „Biely Švéd“: charakteristika odrody a recenzie záhradníkov


Strawberry "White Swede" je jedinečná veľkoplodá odroda záhradných jahôd, ktorá sa vyznačuje nezvyčajnými bielymi bobuľami. Biele odrody sa zatiaľ stávajú populárnymi iba medzi záhradníkmi a záhradníkmi v Rusku a v súčasnosti sú bobuľovité exotické.

Vlastnosti triedy

Jahodový biely Švéd so strednou zrelosťou vytvára kompaktné kríky so zvislými listami tmavozelenej farby. Vzťah fúzy je mierny. Bobule sú krásne, dosť veľké, pravidelný kužeľovitý tvar, biele s bledo ružovou hlavňou. Priemerná hmotnosť bobúľ je 20 - 23 g, ale s rastúcou technológiou sa môže výrazne zvýšiť. Celulóza je jemná, harmonická sladkokyslá chuť, príjemná jahodová aróma s tónmi ananásu alebo moruše. Bobule sa považujú za zrelé, keď sa na nich objavia tmavočervené semená.

Odroda má zimnú a suchú odolnosť, ľahko toleruje predĺžené rozmrazovanie s následným ostrým ochladením. „Biely Švéd“ je vhodný na pestovanie v južných oblastiach s vysokými teplotami. Jahody sú odolné proti závažným chorobám jahôd a pre vtákov nie sú neatraktívne.

Výsevné pravidlá

Jahody „White Swede“ alebo Swede sa môžu pestovať v sadeníc semenom. Výsev sa vykonáva od polovice februára do polovice marca. Je lepšie používať hotovú pôdu určenú na pestovanie sadeníc kvetinových rastlín alebo kvetinárstva v interiéroch. Je optimálne používať domáci mini skleník naplnený upravenou a navlhčenou zeminou.

Strawberry "White Swede": vlastnosti odrody

Na vrch pôdy sa vysieva vrstvený semenný materiál. Semená nemôžu byť posypané pôdou. Predtým, ako sa sadenice objavia, je potrebné prísne monitorovať pôdnu vlhkosť a pravidelne ju striekať z domáceho spreja.

Výstrely sa objavujú približne po mesiaci pri izbovej teplote a vyžadujú prísne dodržiavanie vetrania a osvetlenia. Sadenice s dvoma pravými listami je potrebné ponoriť do samostatných sadeníc, naplnené vlhkou pôdnou zmesou. Pripravené na výsadbu sadeníc sú silné, zdravé a majú najmenej päť pravých listov.

Funkcie vylodenia

Najlepší čas na výsadbu záhradných jahôd na trvalé miesto na otvorenom priestranstve je jar. Pre odrodu "White Swede" sú vhodné dobre osvetlené oblasti bez zamokrenia a tieňovania. Pôda by mala byť voľná, úrodná, neutrálna s vysokou priedušnosťou.

Záhradné jahody zle rastú a prinášajú ovocie na pôdach s výrazným obsahom solí. Z tohto dôvodu je lepšie aplikovať do pôdy chemické hnojivá najneskôr pár týždňov pred vysadením rastlín na trvalom mieste. Mesiac pred výsadbou vykopeme pôdu, kompost a pripravíme základné organické hnojivá. Ak sa pôda v jesennom období nezhnojila, odporúča sa do výsadbových otvorov naliať zhnitý hnoj, humus a drevný popol.

Jahodové kríky "White Swede" sú veľmi kompaktné, ich priemerná výška je 15-20 cm, takže optimálna hustota výsadby je desať sadeníc na meter štvorcový. Vo vopred označenom rade vykopávajú pomerne veľké pristávacie otvory, relatívne hlboké a široké, vo vzdialenosti maximálne 20 cm od seba. Pôda v dierach by mala byť dostatočne navlhčená. Pri pristávaní musíte zaistiť, aby „srdce“ (bod rastu) zostalo na povrchu. Po výsadbe sa rastliny hojne zaliajú teplou vodou a pôda okolo jahodových kríkov sa melie pilinami, senom alebo špeciálnym priedušným netkaným materiálom.

Pestovateľská technológia

Odroda "White Swede" reaguje na starostlivosť a vytvára maximálny výnos v podmienkach vysokej poľnohospodárskej technológie. Jahodovú zálievku je možné vykonávať rôznymi spôsobmi, ale najefektívnejším a najmodernejším je zavlažovanie.

Medzi hlavné opatrenia starostlivosti patrí aj obliekanie. Zároveň sa nemôžu používať minerálne hnojivá obsahujúce chlór. Uvažuje sa o optimálnej zmesi, ktorá sa pripravuje v množstve 1 lyžica. l. síran amónny a 2 lyžice. mullein na 10 litroch vody.

Na konci jesene pripravte jahody na zimu. V strednej zóne Ruska a severných oblastiach rastliny by mali byť v zime pokryté mulčovými alebo smrekovými konármi.

Recenzie záhradníkov

Dužina bielej jahody „White Swede“ neobsahuje proteín spôsobujúci alergiu, bobule tejto odrody sa preto môžu používať na výživu a detskú výživu. Chuťové vlastnosti jahôd majú najvyššie hodnotenie. Recenzie záhradníci naznačujú vysokú odolnosť "Bieleho Švéda" voči mnohým chorobám a rôznym nepriaznivým počasím a klimatickým podmienkam. Odroda môže prinášať ovocie počas celej sezóny, takmer až do veľmi mrazov.

Ako pestovať jahody