Inštrukcia

Broskyňa "Veterán": opis odrody a odporúčania na starostlivosť

Broskyňa "Veterán": opis odrody a odporúčania na starostlivosťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Broskyňový „veterán“ (Prunus persica „veterán“) chovaný v roku 1925 známymi kanadskými chovateľmi a dodnes zaujíma čestné miesto medzi najobľúbenejšími a najobľúbenejšími odrodami amatérskych záhradníkov.

Opis a vlastnosti odrody

Pomerne dobre známa odroda „Veteran“ vytvára trpasličie stromy s výškou nie viac ako 4 ms guľovou a výrazne zahustenou korunou. Broskyne sú zaoblené a hmotnosť obchodovaného ovocia sa môže pohybovať od 135 do 185 g. Pokožka je jasne žltej farby s veľmi výrazným červenaním, ktorá zaberá významnú časť povrchu plodu. Dužina je žltá, nie príliš hustá, šťavnatá a aromatická. Chuť dobre. Chuť buničiny úplne vyzretého ovocia je sladká, s mierne kyslou farbou.

Popis odrody ho charakterizuje z najlepšej strany. Stromy sú dosť mrazuvzdorné a plodné. Produktivita dospelej rastliny je asi 45 až 50 kg. Odroda sa vyznačuje veľkým množstvom kvitnúcich pukov, čo umožňuje každoročne zabezpečiť vysokú mieru plodnosti. Hlavná úroda sa vyskytuje v polovici augusta.

Medzi prednosti odrody patrí aj veľmi dobrá udržiavacia kvalita zberanej plodiny a vynikajúca prepraviteľnosť zrelého ovocia. Broskyne tejto odrody majú okrem iného vynikajúcu odolnosť proti múčnatke a poškodeniu klaustosporiózy.

Ako zasadiť broskyňu

Ochrana vošiek

Ochrana veterných broskýň pred hlavnými chorobami a škodcami by sa mala začať v období jesene a zimy. Je nevyhnutné orezávať výhonky a konáre, ktoré zaschli a sú poškodené škodcami alebo patogénmi.

Medzi hlavnými a najbežnejšími škodcami broskýň by sa malo spomenúť pruhované vošky broskyne (Myzodes persicae). Optimálny teplotný režim pre vývoj tohto škodcu v ovocných plodinách je 24 ° C.

Maximálny počet vošiek v ovocných porastoch sa pozoruje v polovici leta, po čom počet jedincov prudko klesá a opäť stúpa až v prvej dekáde jesene. S cieľom zničiť rastlinný parazit na mieste a čo najúčinnejšie chrániť záhradné plantáže, Mali by sa dodržiavať hlavné odporúčania:

  • ničiť burinu, zabrániť im vo vstupe do aktívnej fázy a vyplniť oblasti okolo ovocných stromov;
  • včas vykonávať rezanie bazálnych výhonkov, ako aj pravidelne odstraňovať mastné výhonky, ktoré sú zvlášť aktívne obsadené rastlinnými parazitmi;
  • Na začiatku jari, ešte pred štádiom hromadného pučania púčikov a v prítomnosti pozitívnych teplôt vzduchu, sa ovocné stromy ošetrujú vysoko účinnými ovicídmi, ako aj striekaním koruny insekticídmi.

Najúčinnejšie proti voškám broskýň sa môžu nazývať prípravky na báze cypermetrínu alebo permetrínu. Je dovolené ošetrovať rastliny Iskrou alebo Intavirom, ktoré sa rozkladajú nielen čo najrýchlejšie, ale tiež nespôsobujú závislosť vošiek.

Z ľudových metód boja proti voškám broskýň je ošetrenie záhradných výsadieb infúziou tabaku, cesnaku, paliny a popola veľmi účinné.

Tipy na starostlivosť

Ovocné stromy oslabené následkom nesprávnej starostlivosti sú spravidla postihnuté škodcami. Odrody broskýň "Veterán" sa vzťahujú na kategóriu nenáročných a organizácia náležitej starostlivosti znižuje riziko chorôb a škodcov a znižuje potrebu chemických látok:

  • po výsadbe musia byť sadenice broskýň hojne napojené a potom mulčované kmene kruhov s vrstvou drevených pilín alebo rašeliny s hrúbkou 10 cm;
  • broskyňové stromy veľmi dobre reagujú na silné zavlažovanie, je však veľmi dôležité zohľadniť ukazovatele kapacity pôdnej vlhkosti v tejto oblasti;
  • včasné orenie broskýň na jar hnojivami s obsahom dusíka vám umožňuje najefektívnejšie aktivovať všetky vegetatívne procesy ovocnej plodiny;
  • na jar sa môže humus používať na hnojivá a na jeseň je vhodnejšie používať broskyňové hnojivá potaš-fosfor.

Malo by sa okrem iného vykonávať pravidelné prerezávanie plodín, ako aj včasné burenie a uvoľňovanie pôdy.

Recenzie záhradníkov

Podľa skúsených záhradníkov je broskyňa odrody Veteran veľmi podobná známej a osvedčenej odrode Zlatá Moskva z hľadiska pomologických charakteristík. Rozdiely sú iba v usporiadaní pukov a Golden Moskva dozrie asi o desať dní neskôr a vytvorí väčšie plody.

Recenzie ovocia a stupňov odrody broskýň "Veterán" sú veľmi vysoké. V oblastiach s vysokým poľnohospodárskym zázemím a normálnym zaťažením rastlín dosahuje priemerná hmotnosť ovocia dospelých stromov 180 g.

Ako prerezávať broskyňu

Vynikajúca chuť a vynikajúca adaptabilita na klimatické podmienky našej krajiny robí z odrody Veteran veľmi nádejnú záhradu pre domácnosť. Odroda je vynikajúco zvládnutá nielen skúsenými, ale aj začiatočníckymi záhradníkmi.