Inštrukcia

Prečo jahody zožltnú: hlavné choroby a škodcovia, spôsoby ich riešenia

Prečo jahody zožltnú: hlavné choroby a škodcovia, spôsoby ich riešenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Voňavé záhradné jahody sa už dlho považujú za kráľovnú bobúľ. Šťavnaté a sladké, zaujíma prvé miesto v rebríčku letného ovocia pre čerstvú spotrebu a prípravky. Pri pestovaní tejto plodiny môžu vzniknúť mnohé problémy, medzi ktoré patrí žltnutie listov, stopiek alebo dokonca ovocia. Riešenie tohto problému nie je také ľahké. Najdôležitejšou vecou je zistiť, prečo sú jahody žlté.

Dôvody žltnutia záhradných jahôd

Jahoda, napriek svojej nenáročnosti, je vysoko citlivá na nepriaznivé environmentálne faktory. Akákoľvek odchýlka môže spôsobiť zníženie odolnosti rastlín a v dôsledku toho viesť k infekcii chorobami, napadnutiu škodcami. Dokonca aj pestovanie v súlade so všetkými poľnohospodárskymi technológiami niekedy končí žltnutím listových listov rastliny, jej stoniek, stopiek a ovocia.

Zoznam situácií, ktoré môžu ovplyvniť stav záhradných jahôd a ich vzhľad, zahŕňa:

 1. Niektoré plesňové choroby.
 2. Činnosť škodcov.
 3. Nedostatok stopových prvkov a solí v pôde.
 4. Porušovanie poľnohospodárskej technológie.

Každá z týchto situácií si vyžaduje okamžitú reakciu, ktorá je vo väčšine prípadov spojená so spracovaním plantáží jahôd osobitnými prostriedkami (chemickými alebo ľudovými) a zlepšením starostlivosti o rastliny.

Žltnúca jahodová choroba

Nie je veľa chorôb, pri ktorých jahody žltnú. Najnebezpečnejšou z nich je vädnutie alebo verticillus vädnutie. Toto ochorenie ovplyvňuje krvné cievy rastliny a spôsobuje ich odumretie. V dôsledku toho dochádza k postupnému blanšírovaniu a následnému žltnutiu celej vzdušnej časti rastliny.

Žltosť sa šíri od stredu listových listov k stopkám a stopkám a rastlina samotná vyzerá, že nemá vlhkosť. Mladé jahodové rastliny, ktoré sú ovplyvnené zvinutím zvislého stĺpca, majú veľmi pomalý rast a tvoria skrátené, ale nedeformované stopky veľmi malých listov.

Hubica sa môže zbaviť už infikovanej rastliny pomocou Trichodermínu a Fundazolu. Keď sa choroba rozšíri na susedné postele, všetky napadnuté rastliny sa odstránia a spália a pôda sa preleje roztokom síranu železa.

Ak sa na mieste vysadí odroda alebo niekoľko odrôd rezistentných voči tejto chorobe, je možné zabrániť výskytu zvädnutia zvislého čeľade:

 • VIR;
 • Redgotlid;
 • fialová;
 • fašiangy;
 • Talisman;
 • Spasskej.

Jahody tiež žltnú, keď sú rastliny príliš nakazené rôznymi škvrnami. Je to kvôli nedostatku rastlinných živín získaných počas rozkladu chlorofylu.

Prečo sú jahodové kríky suché

Slamy škodcovia, vďaka ktorým je žltá

Zo všetkých škodcov jahôd môže žltnutie rastlín spôsobiť iba roztoče (jahody a pavúkovce) a maliny-jahody.

Jahodový roztoč Šíri sa hlavne za mokra a ovplyvňuje iba mladé rastliny. V dôsledku činnosti jahodových roztočov sú čepele listov zdeformované a zožltnú. Roztoč pavúk preferuje rozmnožovanie v suchom počasí a usadzuje sa na rastlinách všetkých vekových skupín. Škůdcov môžete zistiť pod letákmi, na ktorých sa objavilo množstvo svetlých škvŕn s priemerom nie väčším ako 0,5 mm.

Opatrenia na kontrolu roztočov spočívajú v pozorovaní striedania plodín a optimálneho spôsobu výsadby jahôd (30 - 35 x 60 - 70 cm). Rastliny napadnuté škodcami sa ošetria roztokom Karbofos alebo Actellic. Používajú sa aj ľudové liečivá: infúzie púpavy, paradajkových vrcholov a paliny. Pri nepretržitej infekcii sa plantáže polievajú Karbofosom z kanvy a potom sa pokryjú filmom. Asi po hodine sa postele otvoria a rastliny sa kosia a ničia.

Aby sa predišlo tomu, že sa na jahodách objavia kliešte, odporúča sa ohriať mladé sadenice v horúcej (do 45 stupňov) vody po dobu 3-5 minút, potom nasleduje ochladenie v studenej vode.

Malina a jahoda weevil, na rozdiel od kliešťov uprednostňuje poškodenie stopiek a ovocia. Jeho aktivita je zrejmá objavením sa vysychajúcich stopiek so žltými kvetmi alebo vysúšaním vaječníkov. V prípade, že záhradník nereaguje, môže táto malá chyba úplne zničiť úrodu.

Na ničenie škodcov sa používajú infúzie čeľade alebo paliny, ako aj chemikálie - Iskra-M alebo Karbofos.

Nerovnováha stopových prvkov a minerálov

Jahoda v niektorých prípadoch zožltne kvôli prebytku alebo nedostatku stopových prvkov a základných minerálov. Stáva sa to v nasledujúcich situáciách:

 • s akútnym nedostatkom dusíka (celá rastlina je bledá a potom rovnomerne žltne);
 • s nedostatkom draslíka (na listoch listu sa objaví svetložltý okraj);
 • s nedostatkom horčíka a mangánu (hlavne nižšie, dospelé listy listov žltnú);
 • s nedostatkom síry (horná časť výhonku zožltne), ako aj jej nadbytok (listy zožltnú od okrajov platne);
 • s nedostatkom železa a zinku (hlavne mladé listy žltnú);
 • s nadbytkom fosforu (žltnutie pochádza z nedostatku železa a zinku);
 • s prebytkom mangánu (medzi listovými žilami žltne);
 • s nadbytkom vápnika (objavuje sa mesylchická chloróza);
 • s nadbytkom molybdénu (rozšírené mierne zožltnutie listových listov).

Vo väčšine prípadov sa na to, aby sa rastliny vrátili do normálneho stavu, vyžaduje ďalšia aplikácia hnojív (pokiaľ možno zložitých) do pôdy a mikroelementy listovým kŕmením (postrekovaním).

Ak je v pôde nadbytok minerálnych zložiek a stopových prvkov, je potrebné úplne zastaviť aplikáciu minerálnych hnojív, v dôsledku ktorých došlo k zmenám, alebo normalizovať pomer určitých prvkov v pôde zvýšením obsahu antagonistických prvkov v pôde.

Ako chrániť lesné jahody pred šedou hnilobou

Pestovanie jahôd na osobnom pozemku je zaujímavé a veľmi vďačné povolanie. Voňavé sladké bobule poteší záhradníka každú sezónu, ak sa bude predchádzať chorobám a zabráni sa škodcom. Včasné hnojenie pozemku tiež zohráva úlohu bez „predávkovania“ nevyhnutnými živinami.