Dom a záhrada

Raspberry Gusar: opis odrody, pestovania a starostlivosti, recenzie záhradníkov

Raspberry Gusar: opis odrody, pestovania a starostlivosti, recenzie záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Maliny sú najviac voňavé zo všetkých záhradných plodov. Veľké a veľmi šťavnaté plody tejto kultúry sa považujú za dobrý zdroj mnohých vitamínov a minerálov a tiež sa bežne používajú v ľudovom liečiteľstve. Rané letné odrody malín, ktoré dokážu potešiť množstvo sladkých bobúľ, ocenia najmä letní obyvatelia. Jednou z týchto odrôd je Gusar, veľmi plodná skorá odroda malín, ktorá je vhodná na pestovanie v celom Rusku.

Opis stupňa

Odroda Gusar je opravárenská odroda skorých zrelých malín. Výška kríkov tejto rastliny dosahuje 2,5 ma bobule sú veľké a veľmi husté. Tvar ovocia je podlhovasto-kónický a farba pripomína rubín. Chuť je zvyčajne malinová - sladká, s jemnou kyslosťou.

Samotná malinová krík Husar je veľká, stredne rozšírená a veľmi vysoká. Tí, ktorí ju vysadili na svojich stránkach, poznamenávajú, že táto odroda úplne zdôvodňuje svoj názov hrdinským článkom a nepružnosťou. Napriek svojej veľkej veľkosti neleží prakticky pod silným vetrom a neohýba sa pod váhou bobúľ (ktoré mimochodom získavajú z jedného kríka 3 kg alebo viac!).

Rastová sila kríkov je vynikajúca. Krík po úplnom prerezávaní od jesene už do polovice júna je sviežej sviečka jeden a pol metra, úplne pokrytá tmavými listami smaragdového listu a prvými kvetmi. Stonky sú prakticky bez tŕnia a výhonky z koreňov sú málo (nie viac ako 10 výhonkov na rastlinu).

Odroda je vysoko odolná proti zamrznutiu pôdy, jej vysychaniu a infekcii vírusovými a inými infekciami.

Malina: výber odrôd

Fotogaléria

Výhody odrody a jej nevýhody

V prípade malín Gusar môže opis odrody veľa povedať o výhodách a nevýhodách tejto rastliny. Hlavnou vecou pri hľadaní výhod je zvážiť každý odsek opisu z praktického hľadiska:

 • Malé množstvo dopotomkovia plavá uľahčuje starostlivosť o výsadbu a šetrí miesto na mieste. Zahŕňa to tiež úplnú neprítomnosť tŕnia na stonkách, čo do istej miery bráni starostlivosti o úrodu a výsadbu.
 • Vysoký výnos dosiahnuté niekoľkými vlnami plodu, ako aj skorým vstupom do plodu. Úroda dokáže dozrieť aj v oblastiach s nepriaznivými klimatickými podmienkami.
 • Hustota bobúľ Husar má veľmi vysoké maliny, takže sa môžu bez obáv prepravovať na veľké vzdialenosti. Okrem toho sa prakticky nerozpadnú z kríkov, čo vám umožňuje úrodu nie denne, ale s intervalom až 4 dni.

Spolu s tým sa opravný malinový Gusar líši od ostatných odrôd svojou vynikajúcou odolnosťou proti vírusovým, hubovým a bakteriálnym chorobám, ktoré postihujú maliny.

Z nevýhod tejto odrody nie je podľa záhradníkov a spotrebiteľov iba sladká chuť bobúľ. Sú však vhodné na sušenie, výrobu džemov, želé a duseného ovocia.

Dátumy a pravidlá pestovania malín Gusar

Napriek tomu, že sa odporúča, aby sa odrody výsadby vysadili na stálych miestach na jeseň, výsadba malín Gusar by sa mala začať na jar. Pravda je taká korene tejto odrody nemôžu tolerovať polevu koreňov, ktoré sa často vyskytujú počas jarných topení. Výsadbový čas je začiatok alebo polovica mája (v severných oblastiach - začiatok júna), keď sa pôda zahrieva a topí sa do hĺbky najmenej 30 cm.

Keďže malinové kríky Husaru sú veľmi veľké a pre normálny rast vyžadujú veľké množstvo živín, mala by byť schéma výsadby takáto: medzi rastlinami v rade - najmenej 80 cm, medzi radmi - najmenej 100 cm.

Na jeseň sa musia pripraviť jámové jamy. Ich veľkosť zvyčajne nepresahuje 50 x 50 cm a hĺbka 55 cm. Spodok výsadbových jám je vyplnený úlomkami rastlín a polohnitým hnojom a na vrch sa naleje vrstva úrodnej pôdy s veľkosťou najmenej 30 cm. Počas zimy sa zemina mierne usadí a na jar sa do jam umiestnia sadenice a do jamiek sa doplnia otvory s pridaním humusu.

Starostlivosť o pristátie

Raspberry Gusar je klasickým zástupcom svojej rodiny (prispôsobený skutočnosti, že odroda je oprava), Preto zoznam agrotechnických opatrení pre normálny vývoj kríka a plodu zahŕňa:

 • hojné a pravidelné zavlažovanie v lete;
 • vrchné obväzy na jar av lete;
 • prerezávanie kríkov, aby sa vytvorilo viac kvetov a ovocia;
 • ochrana proti škodcom a chorobám.

Na zavlažovanie použite usadenú vodu, ktorá bola vo vzduchu najmenej 12 hodín. Tým sa ochránia korene malín pred extrémnymi teplotami. Množstvo vody naliatej pod jednu krovu je 7-9 litrov. Polievanie musí byť pri koreni!

S nástupom teplého počasia a rastom nových listov sa začnú kŕmiť. Prvý by mal pozostávať výlučne z organických látok - infúzie mulleínu alebo kuracieho trusu. Po rozmrazení pôdy je tiež možné do jej vrchnej vrstvy zaviesť zhnitý hnoj (vedro pod jedným puzdrom). Na začiatku kvitnutia sa opakuje vrchný obväz, ale k infúzii organických látok sa pridávajú hnojivá draselné a fosforečné (každá po 10 g na 10 l infúzie). Ak je to potrebné, na jeseň sa takéto vrchné obväzy opakujú. V lete sú navyše posypané dreveným popolom (najviac 0,5 l plechoviek na meter štvorcový).

Na rozdiel od iných opravárenských odrôd, ktoré sú úplne rezané pred zimou, maliny Gusar takýto postup nepotrebujú. Na jar musíte starostlivo preskúmať minuloročné stonky a nechať ich najsilnejšie a rezať suché a slabé bez zanechania pňov. Nevyhnutným predpokladom - nechať 5-6 nových výhonkov omladiť krík.

Prvé orezanie sa uskutoční v polovici júna. Súčasne sa všetky stonky, ktoré dosiahli výšku jeden a pol metra, skrátia o 35 - 50 cm, pričom stonky zostanú vysoké. Prispieva to k redistribúcii živín zo stoniek do pukov kvetov, čo zvyšuje produktivitu. Do polovice júla sa uskutoční druhé skrátenie plodiny. Tentoraz sa nedotknú hlavných stoniek, ale bočné výhonky sa skrátia o 10 - 15 cm.

Škodcovia malinového husára a ochranné opatrenia proti nim

Opravy malín sú nakazené chorobami a škodcami najmenej často ako obyčajné maliny, ktoré prinášajú ovocie raz za sezónu. Aby sa predišlo strate úrody a zachovala sa výsadba, je dôležité ich odhaliť a zničiť v krátkom čase.

Kmeňová malinová muška

Prvým škodcom, ktorý sa môže usadiť na stopkách malín Husar, je kmeňová muška. Tento malý hmyz kladie larvy na vrcholky mladých stoniek a uhryznú do hrúbky nelignifikovaných konárov, čo vedie k ich vysychaniu a smrti.

Existujú dva spôsoby, ako zabrániť znehodnoteniu výhonkov:

 • vyhľadávanie a manuálny zber lariev;
 • spracovanie kríkov s roztokom Aktellik.

Druhá metóda sa môže použiť na prevenciu, ale iba pred začiatkom kvitnutia malín.

Malinová žlčová horúčka (žlčová horúčka)

Tento škodca žije v horných vrstvách pôdy. Larvy odložené na jar s nástupom tepla začnú pohybovať hore malinovými výhonkami a pod svojou kôrou nahlodávajú pasáže. Škodcu môžete odhaliť popraskanými časťami kôry v spodnej časti stoniek.

bohužiaľ, je nemožné zničiť malinovú žlčovú mechu chemickými prostriedkami. Škodcu možno vyčistiť iba úplným odstránením infikovanej kríky (s kusom zeminy) z maliny a následným spálením. Záhradu môžete chrániť pred výskytom škodcov iba výberom úplne zdravého výsadbového materiálu.

Malinový chrobák

Škodlivý organizmus sa aktivuje začiatkom leta a poškodzuje listy a púčiky malinových kríkov. Tento škodca sa dá zistiť výraznými „dierami“ na listoch listov a absenciou vaječníkov, napriek hojnému kvitnutiu.

Na ničenie škodcov sa vykonáva pravidelné uvoľňovanie pôdy v malinách a burina sa ničí v blízkosti kríkov pestovaných rastlín. Rovnaké opatrenia pomáhajú zabrániť útokom chrobáka. Pred kvitnutím môžu byť ošetrené aj aktelické kríky.

Ponúkame vám tiež informácie o technológii správneho množenia malín.

Recenzie na malinový husár

Takmer všetky recenzie malinového husára sú pozitívne. Záhradníci oceňujú najmä tieto vlastnosti:

 • nenáročnosť a ľahkosť kultivácie;
 • vynikajúci výnos a kvalitné bobule;
 • dobrá odolnosť voči zamrznutiu;
 • vynikajúca odolnosť proti väčšine chorôb malín, vrátane hniloby a špinenia.

Ako pestovať maliny

Vo všeobecnosti sa táto odroda malín v mnohých ohľadoch priaznivo porovnáva s jej „kongenérmi“. Je veľmi ľahké pestovať veľké maliny Gusar vo vašej oblasti: na implementáciu je preto potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel opísaných vyššie.