Tajnosť

Zemiaková „Yanka“: sľubná bieloruská odroda

Zemiaková „Yanka“: sľubná bieloruská odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vysoko výnosné stolové zemiaky „Janka“ sa pomerne nedávno začali pestovať ruskými pestovateľmi zeleniny. Odroda sa priaznivo porovnáva s dobrou odolnosťou proti celému radu chorôb a vyznačuje sa tiež vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami ovocia. Pôvodcom odrody je Národné výskumné centrum bieloruského NAS pre pestovanie zemiakov a záhradníctvo. Zemiaky „Yanka“ sú súčasťou štátneho registra Ruskej federácie pre severozápadný región.

Vlastnosti triedy

Kríky zemiakov strednej výšky, polopriamého typu, dobre listové. Corollas kvetov kvetenstvo sú stredne veľké, biele. Listy strednej veľkosti, otvorené, svetlozelené.

Koreňové plodiny majú oválny tvar, pokryté jemne žltou šupkou s jemnými očami. Priemerná hmotnosť jednej koreňovej plodiny nepresahuje 105 g. Dužina zemiaka je béžovej a smotanovej farby s obsahom škrobu najviac 17,6%. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť koreňových plodín, ktoré podliehajú poľnohospodárskej technológii a priaznivým poveternostným podmienkam, nepresahuje 90 - 110 dní.

Zemiaková „Janka“ sa vyznačuje vynikajúcou chuťou a vysokými cenami komodít. Rastlina má zvýšenú imunitu proti chorobám, ako je napríklad háďatko zemiakové (RO-1), ktorý je obvyklým typom rakoviny (1). Okrem toho existuje vysoká odolnosť proti vírusom X, U, L, M. Odroda je vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu a vykazuje vynikajúce ukazovatele zachovania plodín.

Dostatočne vysoká citlivosť kultivaru na vírus S, ako aj na chrastavitosť obyčajná, znamená zavedenie účinných opatrení na ochranu výsadby pred týmito chorobami. V závislosti od technológie pestovania dosahujú ukazovatele celkového výnosu vysokokvalitných koreňových plodín 62,6 t / ha.

Ako pestovať zemiaky

Pravidlá vykládky

Zemiaková „Janka“ nie je vyberavá na druh pôdy. Rezanie hľúz semien sa neodporúča. Je vhodné pestovať materiál pripravený na výsadbu v plytkej miere, pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

  • hmotnosť hľúz zemiakov určených na pestovanie by nemala byť menšia ako 30 ga viac ako 90 g;
  • hľuzy sa musia podrobiť vizuálnej kontrole na prítomnosť hniloby a iných chorôb a musia byť tiež udržiavané pri dobrom svetle pri teplote +12 ° C;
  • s cieľom zvýšiť produktivitu a urýchliť výskyt sadeníc sa odporúča ošetriť hľuzy roztokom „heteroauxínu“ alebo „epínu“;
  • od jesene by sa mal pripraviť pozemok a na jar sa v prípade potreby vykoná opätovné vyťaženie a čistenie buriny;
  • v závislosti od kvalitatívneho zloženia pôdy sa pristátie môže vykonať na rovnej ploche výkopom alebo hniezdnou metódou a na hrebeňoch alebo hrebeňoch.

Pri výsadbe sa odporúča vykonať miestnu aplikáciu humusu popolom priamo pod zasadené hľuzy v dierach alebo priekopách. Ak je to potrebné, zachovajte vlhkosť v pôde a chráňte predčasné sadenice pred spätným mrazom, nechajte pôdu mulčovať prírodnými zložkami vrátane slamy alebo pilín.

Funkcie starostlivosti

Väčšina pestovateľov zemiakov uprednostňuje zemiaky odrody Yanka kvôli ich nenáročnosti a zaručenému vysokému výnosu. Hlavnou starostlivosťou o rastliny je spravidla udržiavať pôdu v oblasti vo voľnom, priedušnom stave a systematicky ničiť burinu, kým nedosiahne významnú výšku.

Okrem toho je žiaduce používať pri pestovaní zemiakov tieto agrotechnické techniky:

  • v prípade nedostatočných zrážok, ako aj v podmienkach ukazovateľov príliš vysokých teplôt, ktoré spôsobujú významné odparovanie vlhkosti z pôdy, je potrebné zavlažovať výsadbu dva týždne po výskyte, počas tvorby púčikov a vo fáze kvitnutia;
  • použitie veľkého množstva hnojív sa nevyžaduje, ak boli pri príprave miesta na výsadbu splnené všetky pravidlá a ak sa pôda vyznačuje pomerne vysokou úrodnosťou;
  • po celú vegetačnú sezónu by sa mali vykonávať najmenej tri kopce zemiakových plošiek a posledné hájenie sa vykonáva ešte pred stupňom uzatvárania zemiakových zemiakov.

Pravidelné prehliadky výsadieb umožnia včasné odhalenie akýchkoľvek poškodení rastlín chorobami a škodcami a vykonanie najúčinnejších opatrení vrátane chemického ošetrenia.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami zemiakov Tiras.

Recenzie pestovateľov zemiakov

Odroda zemiakov "Janka" je jednou z najsľubnejších pre osobnú kultiváciu. Mnoho pozitívnych hodnotení súvisí s vysokými vlastnosťami hľúz, ktoré majú nielen jasnú zemiakovú príchuť a výraznú arómu, ale sú tiež mierne stráviteľné, čo ich robí vhodnými pre väčšinu kulinárskych pokrmov.

Zemiaky "Yanka": zber

Podľa záhradníkov sú zemiaky tejto odrody vysoko odolné voči háďatkom a vírusom, stredne odolné voči poškodeniu čiernych nôh, mokrej hnilobe a neskorému plesni. Takéto vlastnosti môžu významne znížiť úroveň použitia insektofungicídov a výsledkom je získanie ekologickejších rastlinných výrobkov. Okrem toho sa táto odroda vyznačuje vysokou obchodovateľnosťou a dobrou udržiavacou kvalitou a je tiež schopná čo najúčinnejšie využívať prirodzenú úrodnosť pôdy.