Nápady

Alpské jahody: najlepšie odrody a jemnosti pestovania zo semien


Jahody - slávny lesný plod, ktorý možno rozoznať podľa charakteristickej sladkokyslej chuti a jedinečnej arómy. Od tejto bobule sa sťahovalo do kultivovaných záhrad niekoľko storočí a stala sa väčšou a menej voňavou. Až v posledných desaťročiach sa chovatelia pokúsili vrátiť slávu najúžasnejších bobúľ do záhradných jahôd a vytvorili jedinečné odrody s drobným ovocím. Taký bobule sa nazýva vysokohorský.

Vlastnosti alpských jahôd

Napriek malej veľkosti plodov má táto odroda nesmierne silnú arómu a dlhodobé ovocie. Šťavnaté aromatické ovocie sa z nej môže zozbierať od prvej dekády júna do konca jesene. Pre normálne ovocné sadenie a dozrievanie je potrebné, aby maliny prestali mať dostatok svetla a živín, pretože plodenie vo vlnách bez nich môže spôsobiť vyčerenie kríkov.

Ďalším znakom vysokohorských jahôd je schopnosť množiť sa semenami. Mimochodom, neopravujúce sa odrody počas množenia semien strácajú vlastnosti, ktoré sú ich predchodcami. Nie je potrebné ich kupovať v obchodoch. Z plodiny môžete nechať pár najlepších bobúľ a zbierať z nich semená, aby si budúci rok mohli sami sadenice pestovať.

Najlepšie odrody alpských jahôd

V súčasnosti existuje mnoho odrôd alpských jahôd, ktoré sa navzájom líšia nielen štruktúrou kríkov a veľkosťou bobúľ, ale aj farbou. Milovníci všetkého neobvyklého môžu pestovať biele alebo žlté bobule, ktorý bude vyzerať skvele v džemoch spolu s klasickou červenou. Okrem toho môžu byť alpské jahody mustachioed alebo bezess, skoro a neskoro.

Pri výbere odrody letný obyvatelia často venujú pozornosť vzhľadu bobúľ, ale pri zvyšujúcich sa alpských jahodách je lepšie zamerať sa na také vlastnosti, ako je zimná odolnosť a náročnosť na svetlo a teplo. V ruských chalupách nemusí zakoreniť žiadna rozmanitosť, ale nasledujúce sa osvedčili ako najlepšie:

akosťDoba zreniaBerry Weight, gOvocná farbaĎalšie vlastnosti
Rügenzavčas2-5červenáBezosusný jahoda, rodiaca celé leto až do začiatku mrazu. Nenápadná odolná známka
Lesný príbehzavčas3-4červenáOdroda bez brady vyznačujúca sa stabilným plodom a dobrou odolnosťou proti mrazu a väčšine chorôb jahôd
September prekvapenieneskoro12-19červenáOdroda bez brady so stabilným ovocím a vynikajúcou chuťou.
Biely lotoszavčas7-10bielaOdroda sa vyznačuje skorou zrelosťou a tvorbou veľkého počtu fúzy na rastline. Pri pestovaní v miestnosti na dcérskych zásuvkách, dokonca aj bez zakorenenia, sa tvoria kvetenstvo a vaječníky. Vytrvalosť v zime je priemerná
Alpský gigantVeľmi skoroDo 25červenáKvety a ovocie sa začínajú koncom mája. Veľmi produktívna odroda so strednou mrazuvzdornosťou
GoldberryPolovica skoro8-11žltýVeľmi voňavá odroda bez fúzov
seasonszavčas4-7červenáTakmer nepretržité rodenie. Odolnosť proti mrazu je dobrá
Alexandriazavčas3-6červenáOdroda bezusny s množstvom kvetov a ovocia. Bobule si môžete vyberať počas leta. Účel - univerzálny

Takmer všetky druhy alpských jahôd sú maloplodé. Iba dve z nich sa líšia veľkou veľkosťou bobúľ - „septembrové prekvapenie“ a „alpský gigant“. Avšak aj tieto odrody majú takú charakteristickú vlastnosť ako silná aróma. Napriek veľkej veľkosti plodu sa ich chuť a vôňa veľmi podobajú lesným jahodám.

Jahody: opis odrôd

Funkcie pestovania jahôd zo semien

Na šírenie semien alpských jahôd postačuje získať semená a trpezlivosť. V skutočnosti pestovanie tejto plodiny semenami neznamená zvláštne použitie sily, v tejto veci existujú jemnosti:

  1. Prvá vec, ktorá sa musí rozhodnúť, je načasovanie siatia. Ak je možné naplniť sadenice fytolampmi, môžete začať siatie od začiatku februára. Ak to nie je možné, budete musieť tento proces odložiť do polovice marca.
  2. Ďalej musíte rozhodnúť o príprave semien. Niektoré zdroje uvádzajú namáčanie osiva, zatiaľ čo iné ho kategoricky odmietajú. V skutočnosti je namáčanie potrebné iba pre staré semená. Čerstvé (zozbierané minulú sezónu) budú klíčiť bez predbežného spracovania.
  3. Tretím krokom je príprava pôdy, sadeníc a priamy výsev. Pôda pre sadenice jahôd by mala obsahovať 3 časti piesku (nemazané a hrubé) a jednu časť záhradnej pôdy a humusu. Rašelinové tablety budú dobrou alternatívou k pôde. Kapacita sadeníc alpských jahôd musí byť plastová s priehľadnými stenami. V takýchto jedlách sa huba nebude množiť, čo bude mať pozitívny vplyv na sadenice. Plnia sa pripravenou pôdnou zmesou alebo sa do nich umiestnia rašelinové tablety, vopred nasýtené vlhkosťou.
  4. Pre dobré klíčenie semien sa odporúča pripraviť ich stratifikáciou, to znamená dočasným ochladením. Navlhčené nádoby s plodinami sa umiestnia na spodnú policu chladničky na 2 až 3 dni a potom sa prenesú na svetlé a teplé miesto. Krabičky so sadbami po celú dobu, čo potrebujete, aby boli uzavreté pohárom, filmom.

S výhradou všetkých týchto bodov, semená alpských jahôd klíčia po 1-4 týždňoch.

Dôležité! Alpské jahodové semená sa ukladajú na povrch pôdy. Pochovanie ani ich kropenie tenkou vrstvou piesku sa neodporúča. Sadenice z dôvodu svojej veľkosti jednoducho nemajú dostatok sily, aby prerazili pôdnu vrstvu.

Sadenice: pravidlá starostlivosti

V počiatočnej fáze vývoja si sadenice alpínskych jahôd vyžadujú pravidelné zavlažovanie, teplo a svetlo. Je lepšie navlhčiť sadenice z postrekovača, aby nedošlo k narušeniu pôdy pri koreňoch jahôd. Ukazovatele teploty v prvých dvoch týždňoch po hromadnom výhonku by nemali klesnúť pod 25 stupňov. Odporúča sa tiež rozsvietiť sadenice od 23:00 do 18:00. Za týchto podmienok sa sadenice ukážu ako zdravé.

Ak sa na rastlinách tvoria dva pravé listy, odporúča sa ich zasadiť do kvetináčov. Tentokrát sa pôdna zmes stane plodnejšou, pričom v rovnakom pomere nahradí 2 časti piesku listovou pôdou a humusom. V tomto čase môžu byť rastliny postriekané rastovými stimulátormi (napríklad Epin), aby sa zvýšila ich odolnosť voči stresu.

Pred výsadbou sadeníc do pôdy sa tiež odporúča zariadiť malé „cvičenie“ pre alpské jahody - dať ho na čerstvý vzduch pri teplote najviac 20 stupňov za hodinu a potom ho priviesť späť do miestnosti. Sadenice si tak zvyknú na slnečné aj teplotné extrémy.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa môžete dozvedieť aj o technológii pestovania jahôd v sudoch.

Starostlivosť o jahody po výsadbe v zemi

Čas výsadby v pôde sa líši v závislosti od regiónu. V strednom pruhu je to začiatok alebo polovica júna. Hlavná vec je, že nehrozí riziko spätných mrazov. Po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve sa starostlivosť tiež skladá z pravidelného zalievania. Okrem toho sa pravidelne kombinujú s orovnávaním s organickými alebo komplexnými hnojivami pre plodiny bobúľ.

Prvých 1 až 2 týždne sa odporúča vysadiť výsadbu krycím materiálom a v noci ho chrániť pred chladom filmom (alebo opäť nechať krycí materiál v záhrade). Aby sa zabránilo vysychaniu z pôdy a tvorbe kôry na nej, treba premýšľať o mulčovaní. Odporúča sa používať drvenú rašelinu alebo dobre hnitý hnoj, lepšie preosiaty. Bude tiež slúžiť ako hnojivo.

Mladú plantáž musíte často nakŕmiť:

  • Predtým, ako sa objavia prvé kvetenstvo, sa alpské jahody kŕmia mulleínovou infúziou (1 až 8) a popolom v množstve 250 g na 10 litrov vody. Stráviť toto množstvo hnojenia je potrebné na 5 lineárnych metrov lôžok.
  • Na začiatku kladenia kvetinových pukov sa do výsadby kŕmia mikroživiny obsahujúce bór, zinok a mangán. Je chovaný v pomere 2 g na vedro vody. Roztok sa postrieka sadbami po západe slnka.

Polievanie a zálievka musia byť sprevádzané uvoľnením ornice a malými kopcami kríkov (je dôležité nespať v obličkách). S nástupom prvého chladného počasia sa postele s vysokohorskými jahodami kompulujú silnou vrstvou (najmenej 5 cm) humusu a rašeliny alebo suchými pilinami.

Ochrana proti škodcom

Alpské jahody sú postihnuté rovnakými škodcami ako ostatné odrody. Najčastejšie sa v mladých výsadbách vyskytujú háďatká, weevil, chrobák listový a kliešte. Boj proti nim určí, ako sa budú v nadchádzajúcich rokoch pestovať dobré výnosy.

lupič vrakovAko bojovaťPrevencia výskytu
hlístyNie je možné bojovať proti tomuto mikroskopickému červa. Jediným spôsobom, ako udržať výsadbu, je zničiť napadnuté rastlinyOhrievanie pôdy pred výsadbou vriacou vodou (najmenej dierami), výsadbou zdravých sadeníc a striedaním plodín
Chrobák listovýSpracovanie výsadby infúziami horkých bylín (palina alebo tabak) trikrát v intervaloch jedného týždňaPravidelné odstraňovanie buriny a uvoľňovanie postelí, najmä bližšie k jeseni
weevilsInfúzne spracovanie horčice, popola alebo opáleného dreva, ručný zber dospelýchHĺbkové vykopávanie, zber úlomkov rastlín a burín
kliešteZahrievanie sadeníc v horúcej vode, chemické ošetrenieČistenie postelí od buriny, jesenné kosenie vrcholov a pálenie

Okrem týchto ľudových liekov na ničenie škodcov môžete používať rôzne chemikálie, ale iba pred rozkvetom jahôd. Napríklad Actellik nielen ničí škodcov dostupných na výsadbách, ale ich tiež odstrašuje od mladých rastlín.

Tajomstvá pestovania jahôd

Alpské jahody, aj napriek exotickému názvu, sú ruskými záhradníkmi už dávno známe. Pestovanie zo semien je skvelý spôsob, ako získať úplne zdravé sadenice pri zachovaní odrodových vlastností.