Dom a záhrada

Kapusta "Kale": opis, odrody a pravidlá pestovania

Kapusta "Kale": opis, odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kapusta „Kale“ alebo kučeravá kapusta je mnohým známa ako „Grünkol“, „Braunkol“ alebo „Brunkol“. Táto plodina zeleniny, ktorá v našej krajine ešte stále nie je veľmi rozšírená, sa považuje za najbližší druh k divej kapuste medzi domácky chovaných domácich. Kale nevystupuje a prelamované listy môžu byť zelené alebo môžu mať atraktívnu fialovú farbu.

Opis rastlinnej kultúry

Kapusta "Kale" z Latinskej Brassica oleracea var. sabellica je jednoročná zeleninová rastlina, odroda druhu Cabbage garden cabbage family.

rastlinaStopkaolisteniepoužitie
Ročné, trávnatéskrátenáStopkaté. Čepeľ listu má veľa záhybovKonzumujú sa iba listy. Povolené rásť ako krmoviny a okrasné plodiny

Zelený kel nie je v súčasnosti medzi ruskými záhradníkmi dostatočne populárny, jeho pestovanie však nie je ťažké a jeho výhody sú zrejmé.

Užitočné vlastnosti a nutričná hodnota

Kapusta Kale Curly obsahuje významné množstvo bielkovín, ako aj deväť esenciálnych a osemnástich esenciálnych aminokyselín vrátane Omega-3. Chemické zloženie sa vyznačuje zvýšeným obsahom uhľohydrátov, vlákniny a popola, vyznačuje sa vysokými indexmi v zložení vitamínov a množstvom minerálnych látok vrátane medi, železa, fosforu, sodíka, horčíka, vápnika a draslíka.

Názov výživnej látkyObsah na 100 g výrobku
voda84,46
sacharidy8,01
Potravinová vláknina2
tuky0,7
proteíny3,3
alkohol0
cholesterol0
popol1,53

Vedci stále vykonávajú výskum v oblasti prospešných vlastností kapusty tohto druhu, ale už Teraz existujú dôkazy, ktoré potvrdzujú výhody tejto zeleniny pre množstvo chorôb:

 • onkologické choroby;
 • otrava a toxická infekcia;
 • očné problémy, vrátane degenerácie očnej sietnice a glaukómu;
 • oxidačný stres;
 • rôzne chronické zápalové procesy.

Priaznivé vlastnosti tejto kapusty sú takmer neobmedzené. Jesť pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje tráviaci systém. Kalorický obsah tejto kapusty je iba 50 kcal na 100 g výrobku, takže jedlá z Kale sú veľmi dôležité pre stravu zameranú na chudnutie. Pre osoby s individuálnou intoleranciou kapusty je však takýto produkt kontraindikovaný.

Fotogaléria

Kapusta "Kale": užitočné vlastnosti

Najlepšie odrody

V súčasnosti sa pestuje pomerne obmedzený počet odrôd kapusty "Kale", ktoré majú významné rozdiely nielen vo vzhľade, ale aj v zrení, ako aj vo výťažku. V súčasnosti na obrábaných pozemkoch a záhradných pozemkoch:

 • nízko rastúce odrody, ktorých výška nepresahuje 35 - 40 cm;
 • stredne veľké odrody, vysoké 40 - 60 cm;
 • vysoké odrody, ktoré pri správnej starostlivosti dosahujú výšku 70 - 80 cm.

Všetky odrody sú vhodné na pestovanie vo väčšine regiónov našej krajiny.

Názov triedyOpis zariadeniaDoba zrenia
"Reflex f1"Rozeta je polovislá, listy sú vysoko zvlnené. Výška rastliny až 80 cmMid-late hybrid tmavo zelenej farby
Redbor f1Dosahuje výšku 70 - 150 cm, listy sú gaštanové a majú tvar palmy.Stredne neskoro
Čierna ToskánskoListy tejto odrody sú tmavozelenej farby podobné listom kapusty SavoyÚroda od júna do konca jesene
Scarlett alebo Kale ScarletAtraktívna rastlina s tmavozelenými a fialovými listami. Intenzita zafarbenia sa zosilňuje po prvom mrazestredná
„Modrý trpaslík“ alebo „Trpasličí modrá škótska stočená“Kompaktný, veľmi dekoratívny a ľahko pestovateľný v odrode záhradkárstvaSkoré zrenie

Funkcie vykládky

Kapusta "Kale" označuje pomerne stabilnú zeleninu v chladných klimatických podmienkach. Semená produkujú viaceré domáce podniky vyrábajúce semená a nie je ťažké ich kúpiť. Základné pravidlá výsevu sú:

 • sejba sadivového materiálu pre sadenice sa vykonáva približne 5 až 7 týždňov pred výsadbou na hrebeňoch na otvorenom priestranstve;
 • prehlbovanie semien kapusty tohto druhu by nemalo byť väčšie ako 1-1,5 cm;
 • pôda s pH pod 5,5 musí byť obohatená kompostom a všetky zložky, ktoré znižujú kyslosť, by sa mali pridať do pôdy s hodnotami pH nad 6,8;
 • pôda v sadeníc musí byť udržiavaná v stabilnom vlhkom stave počas celého vegetačného obdobia;
 • teplota pôdy na kultiváciu by mala byť najmenej 15-20 ° C.

Starostlivosť o kapusty

Po výskyte sadeníc sa uskutoční prvé riedenie a už pestované sadenice by sa mali zhadzovať do samostatných výsadbových sadeníc. Po výsadbe na hrebeňoch otvoreného terénu sa vykonáva štandardná starostlivosť o plodiny zeleniny. Malo by sa pamätať na to, že rastlinná plodina dosahuje s náležitou starostlivosťou výšku 1-1,5 m, čo vám umožňuje získať vyššiu a kvalitnejšiu plodinu.

opatreniatechnológie
zalievanieAk je v prvom štádiu vegetačného obdobia zalievanie mierneho množstva a objemu, potom je vhodné tento stupeň kapusty denne zalievať v štádiu intenzívneho rastu listov. Zalievanie je potrebné večer, ktorý chráni listy pred tvorbou úpalu a zachováva obchodný vzhľad
Vrchný obväzKŕmne rastliny by sa mali nachádzať iba na vlhkej pôde, aby nedošlo k spáleniu koreňového systému. Niekoľko dní pred výsadbou sadeníc na konštantnom mieste sa rastliny kŕmia komplexným hnojivom. Po výsadbe by sa mali počas celého vegetačného obdobia vykonávať iba dve vrchné dresingy
Uvoľnenie a obrábaniePravidelné uvoľňovanie pôdy, najmä po dažďoch a zavlažovaní, ochráni pred tvorbou pôdnych kôr a zlepší výživu koreňov. Na získanie silnejšieho koreňového systému sa používa hillingová rastlina.
odburinenieKapusta tohto druhu je veľmi náročná na čistotu hrebeňov, zvlášť dôležité je odstraňovať burinu na hrebeňoch mladých rastlín.
Ochrana proti škodcom a chorobámCharakteristická je porážka hlavných chorôb a parazitov rastlín, ktoré sú nebezpečné pre všetky kapusty. Odporúča sa používať ľudové liečivá vo forme infúzií a odvarov, ktoré počas sezóny niekoľkokrát rozstrekujú kapustu.
Použitie na varenie

Listová kapusta alebo kučeravá kapusta „Kale“ je oceňovaná nielen pre svoju vysokú dekoratívnosť, nenáročnosť a značné množstvo užitočných vlastností. Tento typ zeleninovej kultúry má vynikajúcu chuť a je vhodný na prípravu veľkého množstva jedál vrátane neobvyklých kombinácií, ako je kel s konzervovanými bielymi fazuľami, teplý tekvicový šalát s kel a občerstvenie z kale s borovicovými orieškami. Mrazené listy sú vynikajúce na prípravu tradičných polievok z populárnej stredomorskej kuchyne, ako aj jedál, ako je talianska fazuľová polievka a horúca červená repa.

Kapusta "Kale": znaky pestovania

Kale je ideálny pre použitie v chladných a teplých šalátoch. Čerstvé listy sa môžu pečiť, dusiť a používať ako prísada na plnenie koláčov. Hrubé listy môžu byť fermentované alebo nakladané, čo vedie k veľmi chutnému a zdravému doplneniu takmer každého druhého cyklu.