Inštrukcia

Mrkva "Nantes": vlastnosti pestovania


Mrkva „Nantes“ patrí do kategórie najslávnejších a najpopulárnejších rastlinných plodín u nás. Túto rozmanitosť mrkvy v polovici sezóny získali sovietski chovatelia vo vojnových rokoch. Od úplných sadeníc až po zber trvá asi 80 - 100 dní.

Popri tejto známej odrode sa pozornosť upriamila na podobnú odrodu s názvom „Nantes vylepšená“, ktorú vyvinuli odborníci All-Russian Research Institute for Selection and seed seeding the Vegetable Crops.

Vlastnosti triedy

Napriek tomu, že „Nantes“ a „Nantes vylepšené“ sú rôzne odrody, majú veľké množstvo spoločných charakteristík a ich opisy sú veľmi podobné.

Názov triedyOpis koreňovej plodinyosudrysyproduktivita
"Nantes"Hmotnosti do 100 g, valcové, 14-16 cm dlhé, oranžové farby, so šťavnatou jemnou dužinou, vyznačujúce sa vysokým obsahom karoténuNa čerstvú spotrebu a na spracovanie. Zvýšený obsah karoténu v koreňových plodinách ich robí nevyhnutnými pre výživu detí a terapeutovKomerčná kvalita je vysoká, vynikajúca udržiavacia kvalitaCelkový výťažok najmenej 6,5 kg / m2
Nantes EnhancedPriemerná hmotnosť do 90 - 160 g, valcová, jasne oranžová farba, so šťavnatou a sladkou dužinouNa čerstvú spotrebu a spracovanie, ako aj na zmrazenieStabilný výnos, dlhodobé skladovanieCelkový výnos je najmenej 5-7 kg / m²

Výsevy

Výsev predsadených semien mrkvy sa odporúča, keď je pravdepodobnosť jarného spätného mrazu minimálna a pôda sa zahrieva dobre a rovnomerne. Pri výbere miesta na pestovanie mrkvy by sa malo pamätať na to, že táto zeleninová plodina neznesie ani krátkodobé zamrznutie. Hrebene by mali byť vysoké asi 35 cm a mali by byť umiestnené na dobre osvetlenom mieste.

V oblastiach s hustými, zle kultivovanými pôdami rastú nepravidelné koreňové plodiny, ktoré sa veľmi často rozvetvujú a výnosy a kvalita mrkvy prudko klesajú, takže pri vykopávaní by sa mal pridať humus a rašelina. Pri obohacovaní pôdy je možné humínový hnoj nahradiť kompostom, očistiť od semien burín.

Najlepšie prekurzory mrkvy sú uhorky, cuketa, kapusta, zemiaky, paradajky a cibuľa. Po pestovaní petržlenu, mrkvy alebo fazule sa neodporúča pestovať mrkvu na hrebeňoch.

Starostlivosť

Aby bola plodina bohatá a kvalitná, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel starostlivosti o zeleninu:

  • voda mrkva by mala byť mierna, ale pravidelne, najmenej raz za desať dní v množstve 6 - 8 litrov vody na meter štvorcový;
  • mrkva sa odporúča kŕmiť minerálnymi hnojivami niekoľkokrát za sezónu;
  • na štvorcový meter hrebeňa sa pridá asi 10 g močoviny, 25 g superfosfátu a 15 g draselnej soli;
  • systematické odstraňovanie buriny a uvoľňovanie pôdy medzi riadkami vám umožní získať plodiny najvyššej kvality;
  • postrek ľudovými prostriedkami pomáha chrániť výsadbu mrkvy pred najbežnejšími chorobami a škodcami tejto zeleniny.

Zber mrkvy by sa mal dokončiť najneskôr do tretej dekády septembra, čo vám umožní získať koreňové plodiny v dobrej udržiavacej kvalite.

Mrkva "Nantes": vlastnosti odrody

Recenzie záhradníkov

Mrkva - Nantes a Nantes Enhanced - sú ideálne na celoročné použitie. a podľa záhradkárov sa vyznačujú jednoducho vynikajúcimi ukazovateľmi dĺžky skladovania. Jadro mrkvy týchto odrôd je veľmi malé, takmer nepostrehnuteľné. Odrody sa vysoko oceňujú pre nedostatok sklonu ku kultivácii a nenáročný na kultiváciu. Znakom odrody „Nantes vylepšené“ je vysoký výnos spojený s nedostatočnou rezistenciou voči chorobám, preto sú potrebné včasné preventívne opatrenia.

„Nantes“ a „Nantes vylepšené“ sú veľmi plastické odrody a odporúčajú sa na pestovanie vo všetkých regiónoch našej krajiny.

Pozrite si video: 10 razloga zašto trebate jesti mrkvu svaki dan (Jún 2020).