Dom a záhrada

Zemiaky „Skarb“: sľubná bieloruská odroda


Strednodobá zrelosť zemiakov Scarb si z dôvodu veľkého počtu pozitívnych vlastností zasluhuje pozornosť záhradkárov. Opis odrody vyšľachtenej Bieloruským výskumným ústavom záhradníctva a zemiakov charakterizuje zemiaky Skarb ako veľmi sľubné pre poľnohospodárske usadlosť.

Vlastnosti triedy

Zemiaky „Skarb“ tvoria kríky strednej výšky a stredného typu. Kvetinové koruny sú biele, stredne veľké. Listy sú stredne veľké, otvorené, tmavozelené. Obdobie od výskytu prvých sadeníc po tvorbu hľúz v štádiu technickej vyspelosti nie je dlhšie ako 80 - 85 dní. Produktivita je asi 7 kg na meter štvorcový.

Koreňové plodiny majú hladkú žltú kožu s povrchovými očami. Tvar hľúz je zaoblený ovál alebo veľmi vyrovnaný ovál. Buničina na reze je krémovo žltá. Obsah škrobu nepresahuje 16,5%. Hmotnosť koreňovej plodiny je 160 - 210 g. Plody sú vhodné na výrobu suchých a krehkých zemiakov.

Hodnota tejto odrody je vysoký výnos, vynikajúca chuť hľúz, rovnako ako zvýšená odolnosť proti poškodeniu rastlín a vynikajúce skladovanie. Je zaznamenaná vysoká odolnosť proti rakovine zemiakov, nematódam zemiakov a hlavným bakteriálnym a najbežnejším vírusovým chorobám. Avšak vrcholy sú citlivé na neskoré plesne. V niektorých rokoch je postihnutá hniloba prsteňa.

Výsadba zemiakov

Zemiaky „Skarb“ by sa mali pestovať osivom alebo hľuzami strednej veľkosti. Ako sadivo je nežiaduce používať veľké hľuzy rozrezané na niekoľko častí pretože v tomto prípade sa vývoj klíčkov často zastaví.

Pred výsadbou by sa mali hľuzy vybraté na výsadbu ekologizovať a klíčiť vo svetlej a teplej miestnosti. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby klíčky neboli príliš dlhé. Ich maximálna dĺžka by mala byť približne 3,5 cm, v opačnom prípade sa sadenice môžu počas výsadby zlomiť.

Odporúča sa umiestniť pristávacie otvory podľa schémy 60 x 35 cm, pričom hĺbka otvorov by nemala presahovať polovicu bajonetového bajonetu. Výsadbový materiál nemôžete prehĺbiť o viac ako 8 až 10 cm. Do každej výsadbovej jamky by ste mali pridať hrsť drevného popola a humusu.

Pristátie sa vykonáva počas zahrievania pôdy do +9-10 9С. Je veľmi dôležité, aby si pôda v čase výsadby udržala optimálne hodnoty vlhkosti. Príliš suchá pôda bude brániť zakoreneniu hľúz a spomalí tvorbu klíčkov. Výsadbové rady by sa mali nachádzať od severu k juhu, čo zlepšuje osvetlenie rastlín.

Semenné zemiaky: príprava na výsadbu

Funkcie starostlivosti

Bieloruské zemiaky odrody Scarb sa vyznačujú svojou citlivosťou na vysokú poľnohospodársku technológiu, sú však nenáročné a prinášajú veľmi dobrú úrodu aj pre začínajúcich pestovateľov zemiakov. Hlavnými činnosťami pri starostlivosti o túto zeleninu sú:

  • okamžite po výskyte sadeníc by sa malo vykonať rozmiestnenie riadkov a vydutie vrcholov, čo umožňuje zlepšenie prúdenia vzduchu do koreňového systému, ako aj zachováva vlhkosť v pôde a chráni výsadbu pred neočakávaným poklesom teploty;
  • plnohodnotná starostlivosť nie je možná bez včasného vykonávania burín, ktoré by sa malo kombinovať s uvoľňovaním pôdy;
  • zalievanie sa odporúča vykonávať najmenej raz mesačne a dopĺňať ich zavádzaním vysokokvalitných hnojív, z ktorých najúčinnejšie sú nitrofoska, používaná v množstve 5 kg na stotinu, a nitroammophoska, používaná v množstve 3 kg na stotinu;
  • ako organické hnojivo sa odporúča používať kuracie hnoj, ktorý je známy svojím veľmi rýchlym účinkom na rast zemiakových kríkov, v množstve 1 liter infúzie na krík;
  • na ochranu zemiakov sa odporúča používať insekticídy patriace do skupiny pyretroidov, z ktorých karate, Arrivo, Decis, Fastak, Sonnet, Kinmix, Bulldok a Fury vykazujú dobré výsledky.

Aby sa dosiahlo rýchlejšie a úplnejšie dozrievanie hľúz zemiakov, je potrebné kosiť vrcholy asi pár týždňov pred zberom. Hlavnou podmienkou dlhodobého skladovania je dôkladné vysušenie koreňových plodín, ako aj dodržiavanie ukazovateľov teplotného režimu a vlhkosti v skladoch zeleniny.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Názov „Scarb“ sa prekladá ako „poklad“ alebo „bohatstvo“ a túto rozmanitosť plne charakterizuje. Koreňové plodiny odrody Skarb, ktorých recenzie sú väčšinou chváliace, majú také veľmi dôležité vlastnosti ako mäso, ktoré počas tepelného spracovania nestmavne. Spotrebitelia oceňujú túto odrodu pre jej príjemnú vôňu zemiakov, veľmi výraznú a svetlú chuť, zachovanie integrity počas procesu varenia, výsledkom získania drobivých zemiakov príjemnej zlatej farby.

Odroda klíčí veľmi pomaly a pred výsadbou je potrebné povinné klíčenie. Je potrebné pripomenúť, že zemiak Scarb má pôsobivú dobu odpočinku, ktorá trvá štyri mesiace.

Profesionálni agronómovia sa táto odroda odporúča na pestovanie v severozápadných oblastiach našej krajiny, kde výnos môže dosiahnuť 65 ton na hektár vysadenej plochy. Odroda "Skarb" si zaslúži čestné miesto na mnohých pozemkoch.

Ako pestovať zemiaky