Tajnosť

Zemiaky „Spiridon“: vysoko výnosná a nenáročná odroda

Zemiaky „Spiridon“: vysoko výnosná a nenáročná odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V sezóne boli stolné zemiaky „Spiridon“ pridané do štátneho registra našej krajiny pred desiatimi rokmi a počas tejto doby si získali obľubu tak medzi majiteľmi pozemkov pre domácnosť, ako aj medzi drobnými poľnohospodármi zaoberajúcimi sa pestovaním zemiakov na predaj.

Pôvodcom tejto sľubnej odrody je GNU „Výskumný ústav južného Uralu pre záhradníctvo a zemiaky“. Cenným znakom zemiakov Spiridon je najvyššia predajnosť a vyrovnanosť koreňov zemiakov, ako aj vynikajúca chuť.

Morfologické znaky

Kríky sú vysoké, polopriamené, dobre listnaté, stopková časť je rovnomerne zafarbená charakteristickým antokyanom. Listy sú stredne veľké, stredného typu, tmavo zelené, silne členité. Vlnitosť okraja je zanedbateľná. Corollas kvetov strednej veľkosti, červenkastopurpurový odtieň. Kvetenstvo má strednú veľkosť a šíri sa.

Podľa súboru charakteristík odroda zemiakov Spiridon výrazne prevyšovala odrodu Nevsky, ktorá je rozšírená v domácnostiach usadlostí, a vzorky miestneho chovu z mnohých regiónov.

Ekonomické a biologické charakteristiky

Opis odrody a charakteristík hľúz a ekonomicky významných znakov zemiakov Spiridon umožňuje vyhodnotiť jeho potenciál pre rast na súkromných farmách av priemyselnom meradle:

 • odroda v polovici sezóny;
 • koreňové plodiny majú hladkú pokožku výraznej ružovo-červenej farby a veľmi malé oči;
 • tvar hľúz je oválny;
 • hmotnosť plodu sa pohybuje medzi 110 - 145 g;
 • koreňová vláknina je žltá s obsahom škrobu 11,9 až 15,8%;
 • chuťové vlastnosti zemiakov Spiridon sú vynikajúce;
 • stráviteľnosť hľúz je mierna;
 • buničina nie je náchylná na stmavnutie;
 • účel tabuľky „Spiridon“;
 • komoditné kvality koreňových plodín sú vysoké;
 • mierna odolnosť hľúz proti plesni;
 • nízke riziko poškodenia odrody "Spiridon" cystotvorná háďatka zemiaková.

Ako pestovať zemiaky

Celkový výnos dosahuje 240 - 280 kg / ha. Počet hľúz na zemiakovú ker sa pohybuje od 10 do 16 rokov. Obchodovateľnosť hľúz je 71 - 95%. Indexy udržiavania koreňov dosahujú 95%. Odroda "Spiridon" má strednú odolnosť proti mechanickému poškodeniu a je tiež mierne náchylná na poškodenie zemiakov a chrasty rhizoktóniou.

Poľnohospodárska technológia

Správna poľnohospodárska technika pestovania zemiakov umožňuje dosiahnuť veľmi vysoké výsledky a získať vysoké výnosy v kombinácii s vynikajúcimi chuťovými charakteristikami zozbieraných koreňových plodín.

Pristávacia

Hĺbka zakotvenia sadivového materiálu závisí úplne od zloženia pôdy. Pri pestovaní zemiakov musia byť hľuzy vysadené do hĺbky 6-8 cm. Pestovanie zemiakov na piesočnatých hlinitých pôdach si vyžaduje materiál na výsadbu hlbokých 8-10 cm. Štandardná schéma pestovania zemiakov je 70 x 35 cm. Hľuzy sa pestujú, keď sa pôda zahreje na 10 až 8 stupňov.

Zalievanie

Rastlina potrebuje najmenšie zavlažovacie opatrenia vo fáze klíčenia. V tejto fáze zemiakovej vegetácie dokonca aj malý prebytok vody veľmi často vyvoláva hnilobu hľúz. Bohaté zalievanie je potrebné pre tento druh rastlín iba vo fáze od začiatku pučania do konca kvitnutia. Potom, pred zvädnutím zemiakových šupiek, by sa malo zalievať.

Vrchný obväz

Najvyšší výnos sa pozoruje, keď sa do rastlín pridávajú organické hnojivá s prídavkom minerálnych hnojív, medzi ktoré patrí dusík a draslík pre takúto rastlinnú plodinu, ako sú zemiaky, najdôležitejší. Mikronutričné ​​hnojivá sa používajú na kŕmenie listov počas pučiacej fázy zemiakových kríkov.

Je veľmi dôležité udržiavať výsadbu zemiakov čisté, včasne odstraňovať burinu, uvoľňovať pôdu a vysádzať zemiakové kríky. Je veľmi dôležité meniť sadivový materiál každé tri roky, a to aj pri pestovaní zemiakov vo veľmi úrodných oblastiach, ktoré podliehajú správnym poľnohospodárskym postupom a pri absencii chorôb.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Kombinácia modernej a veľmi sľubnej odrody „Spiridon“ s vysokými výnosovými ukazovateľmi a vynikajúcou chuťou, ktorá je doplnená atraktívnym vzhľadom koreňových plodín, nám umožňuje odporučiť ju ako hlavnú odrodu na pestovanie na malých farmách, ako aj na súkromných záhradných alebo záhradných pozemkoch.

Ako ľahko hľuzy zemiakov

Z dôvodu zvýšenej plasticity životného prostredia pri prísnom dodržiavaní vhodných poľnohospodárskych techník poskytuje odroda zemiakov Spiridon zaručený dobrý výnos v ktorejkoľvek, dokonca veľmi nepriaznivej sezóne. Konzervácia hľúz zemiakov je veľmi dobrá.

Nová odroda zemiakov Spiridon má vysokú obchodnú hodnotu, čo potvrdzuje produktivita a kvalita hľúz, ako aj nízke náklady na pestovanie tejto zeleniny.