Návrh

Zemiaky "Sonny": vlastnosti a pravidlá pestovania


Zemiaky „Sonny“ patria do kategórie stredne neskorých odrôd a vyznačujú sa vysokým a stabilným výnosom. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť hľúz je 120 - 140 dní.

Opis stupňa

Zemiakové „Sonny“ tvoria kompaktné kríky so vzpriamenými alebo polopriamenými stonkami. Koreňové plodiny zaobleného plochého tvaru pokryté ružovo-smotanovou kôrou zo sieťoviny. Oči sú malé, povrchné a malé.

Odroda má tieto hlavné vlastnosti:

 • Priemerná hmotnosť hľúz komodity je od 75 do 85 g.
 • Dužina bieleho sfarbenia nestráca počas procesu rezania a po tepelnom spracovaní.
 • Priemerný obsah škrobu v zemiakovej dužine je 13,4 až 14%.

Pravidlá vykládky

Rastliny s dobrým osvetlením po celý deň by sa mali prideliť na pestovanie zemiakov odrody Sonny. Mali by ste sa rozhodnúť pre výsadbu týchto kultúrnych oblastí s vysokou podzemnou vodou, ako aj tých, ktoré sú vystavené silným nárazom vetra. Pôda by mala byť ľahká a úrodná a mala by mať dobrú prevzdušňovaciu schopnosť.

Pred výsadbou musí byť sadivo upravené a klíčené za podmienok intenzívneho osvetlenia a teploty na úrovni 12 - 16 ° C. Spravidla stačí dva týždne, aby sa vytvorili najsilnejšie a najzdravšie klíčky, po ktorých by sa hľuzy mali ošetrovať vysoko účinným moderným činidlom Epin-Extra, aby sa zlepšili rastové procesy, zvýšil sa celkový a obchodovateľný výnos a tiež sa zvýšila odolnosť rastlín voči chorobám.

Ako pestovať zemiaky

Príprava pôdy na výsadbu spočíva v týchto činnostiach:

 • hlboké vykopávanie lokality na jeseň so zavedením organických a minerálnych hnojív;
 • uvoľnenie pôdy na jar značením výsadbových radov podľa schémy výsadby osiva 70 x 40 cm s hĺbkou výsadby 8 až 10 cm;
 • ručné odstraňovanie burín alebo ich postrek pomocou „tajfúnu“, ktorý pôsobí proti vegetatívnym burinám vrátane jednoročných a trvaliek vrátane pšeničnej trávy.

Veľmi dobrý výsledok sa dosiahne pri výsadbe miestneho hnojiva s použitím zmesi humusu a drevného popola. Semená zemiakov by sa mali umiestňovať do dobre zahriatej a vlhkej pôdy.

Funkcie starostlivosti

Kľúčom k úspechu v pestovaní odrôd zemiakov Sonny je nielen dodržiavanie agrotechnických opatrení, ale aj používanie vysoko účinných regulátorov rastu a rastu rastlín. Odporúčania pre pestovanie zemiakov tejto odrody sú tieto:

 1. Je dôležité udržiavať pôdu vlhkú a uvoľnenú a pravidelne ničiť burinu.
 2. Keď sadenice zemiakov dosiahnu výšku 15 - 18 cm, vyžaduje sa prvé pestovanie rastlín. Hĺbka uzemnenia na ťažkých pôdach je 10 - 12 cm a na ľahkých pôdach 13 - 15 cm.
 3. Zavlažovanie zemiakových kríkov na ľahkých pôdach je často, ale v menších dávkach a na ťažkých pôdach by sa malo uprednostňovať zriedkavejšie, ale hojnejšie zavlažovanie rastlín.
 4. Na zvýšenie tuberizácie a tvorby koreňov, ako aj na zvýšenie výnosu, zníženie morbidity, zvýšenie udržiavacej kvality, zvýšenie obsahu uhľohydrátov a zníženie obsahu dusičnanov v hľúzach by sa mali zemiakové vrchy postriekať Krezacinom v množstve 3 l / 100 m.2.
 5. Postrek zemiakov počas vegetačného obdobia 0,4% pracovným roztokom prípravku „HOM“ chráni výsadbu pred plesňou a alterariózou.
 6. Vrchná úprava listov postrekom na list by sa mala vykonávať niekoľko týždňov po objavení prvých výhonkov a potom pred fázou kvitnutia a niekoľko týždňov po kvitnutí. Rozprašovací roztok sa musí pripraviť bezprostredne pred použitím. Na tento účel je potrebné pridať 10 ml prípravku „Ekolist-potato“ a 100 g karbamidu v 10 litroch vody.

Po každom zalievaní alebo daždi sa na sadení zemiakov povoľujú, čím sa zabráni tvorbe pôdnej kôry, ktorá znižuje prevzdušňovanie pôdy a znižuje tvorbu hľúz.

Recenzie pestovateľov zemiakov

Zemiaky „Sonny“ sa vyznačujú mnohými profesionálnymi pestovateľmi zeleniny a záhradníkmi v našej krajine ako veľmi nenáročný, ľahko prispôsobiteľný nepriaznivým poveternostným podmienkam a produktívnej rozmanitosti. V závislosti od technológie pestovania sa z každého vysadeného vedra zemiakov dá získať približne deväť vedier plodín.

Zemiaky: starostlivosť, top dressing, mulčovanie

Chuť zemiakovej dužiny je veľmi dobrá. Odroda je vhodná na prípravu väčšiny jedál a zároveň vykazuje dobrý ochranný výkon v zimnom období. Z väčšej časti pestovatelia zeleniny dávajú tejto odrode pozitívne hodnotenie, pričom zemiaky „Sonok“ charakterizujú ako sľubné pre pestovanie na domácich pozemkoch.