Návrh

Hruška „Obľúbené“: opis odrody a základná starostlivosť


Hruška "Favorite Klappa" ("Favorite Klappa") označuje letné odrody, ktoré sú populárne a žiadané pri záhradníctve. Charakterizáciu a opis odrody dal pred viac ako sto rokmi T. Clapp, chovateľ z USA, ktorý túto hrušku choval zo semien odrody Forest Beauty.

V súčasnosti sa odroda hrušiek s názvom „Obľúbené“ považuje za jednu z najlepších letných odrôd a často sa pestuje na záhradných pozemkoch a pozemkoch pre domácnosť, ako aj v priemyselných komplexoch a na farmách.

Opis stupňa

Strom je stredne vysoký alebo vysoký. Koruna je riedka, pyramidálna u mladých stromov a široko guľatá u dospelých rastlín. Hlavné vetvy sú silné, siahajú od kmeňa stromu v pravom uhle.

Kôra na trupe so slabým peelingom, na konáre je hladká, sivohnedá. Výstrely sú rovné, silné, tmavohnedé, s množstvom šedej šošovky. Listy sú oválne alebo oválne, s výrazným zaostrením v spodnej časti, lesklé, bez dospievania, s jemne zúbkovanou hranou. Kvitne vo veľkých dvojitých froté bielych kvetoch, ktoré sa zhromažďujú v kvetenstvo šiestich alebo siedmich kusov.

Plody sú veľké, majú podlhovastý alebo oválny tvar, sú pokryté tenkou, hladkou, žltou pokožkou. Na slnečnej strane je svetlo červenej karmínovej farby. Charakteristická je prítomnosť mnohých malých čiernych bodiek na koži. Buničina zrelého ovocia je biela, jemná a topiaca sa. Vyznačuje sa šťavnatosťou, kyslou sladkou a veľmi príjemnou chuťou.

Obdobie odstrániteľnej splatnosti začína v druhej dekáde augusta. Skladovateľnosť hrušiek tejto odrody nepresahuje dva týždne. Pri predčasnom zbere sa pozoruje vylučovanie ovocia. Prenosnosť úrody je pomerne vysoká. Hrušky sa môžu konzumovať čerstvé a môžu sa tiež používať na konzervovanie a výrobu duseného ovocia.

Hruška „Clapp's Favorite“ sa vzťahuje na kategóriu samostatne neplodných, Preto sa odporúča zasadiť blízke opeľovače, ako sú Williams alebo Bere Gifar. Strom začína prinášať ovocie približne sedem rokov po výsadbe na trvalom mieste. Priemerný výnos dospelej rastliny s náležitou starostlivosťou je najmenej 34 - 36 kg.

Ako zvoliť správnu odrodu hrušiek

Pravidlá vykládky

Hruška „Klappa“ nie je na pestovateľské podmienky príliš náročná, ale s výhradou technológie výsadby a pestovania je možné dosiahnuť maximálnu produktivitu a kvalitné ovocie.

  • Pri priemernej úrovni pôdnej úrodnosti by sa malo na každý štvorcový meter výsadbovej plochy ročne pridať asi 3 až 3,5 kg organických látok s prídavkom 35 g dusičnanu amónneho alebo 15 g močoviny.
  • Kvalitná pôda na sadenie hrušiek by mala mať dostatočnú drobivosť, ktorá zabezpečí optimálnu cirkuláciu vzduchu pre koreňový systém ovocných stromov.
  • V južných oblastiach našej krajiny by sa mali sadenice hrušiek vysádzať vo veku jedného alebo dvoch rokov. Na sadenie rastlín v strednom Rusku sa používajú sadenice, ktorých vek presahuje dva roky.
  • Hĺbka štandardnej výsadbovej jamy pre ovocné sadenice v oblastiach s ílovitou pôdou by mala byť približne 1-1,2 ma jej priemer by nemal byť menší ako 0,6 - 0,8 m. Pri výsadbe rašelinovej pôdy je možné vysádzať menšie jamy.
  • Je nevyhnutné vykonávať vysokokvalitné uvoľňovanie dna výsadbovej jamy do hĺbky asi 10-15 centimetrov, čo uľahčí zakorenenie sadenice a skráti dobu adaptácie rastliny po výsadbe.

Ak sa výsadba hrušiek vykonáva na jar, potom by sa výsadbová jama mala zbierať od pádu. Sadenice je potrebné opatrne umiestniť do jamy a uistiť sa, že koreňový systém je vyrovnaný a krk koreňa je umiestnený asi tri centimetre nad povrchom pôdy.

Ihneď po výsadbe sa musia sadenice veľmi zalievať. Za každý strom musíte minúť asi tri vedrá vody. Aby sa dosiahli stabilné a vysoké výnosy, ďalšia starostlivosť o rastliny nemá malý význam.

Funkcie starostlivosti

Balíček starostlivosti o hrušky Favorit Klappa obsahuje polievanie, prerezávanie, hnojenie, uvoľnenie a pravidelné mulčovanie ornice okolo stromov:

  • rastliny je potrebné zalievať takým objemom, aby voda prenikla asi 75-85 cm do pôdy;
  • hrušky je potrebné zalievať v prvom roku po výsadbe asi štyrikrát za sezónu, pričom každý mladý strom minú asi pár vedier;
  • Rastliny by sa mali počas vegetačného obdobia niekoľkokrát hnojiť a dusíkaté hnojenie je povolené približne do polovice septembra.

Kmene stromov by nemali obsahovať burinu. Okrem toho sa vykonáva ročné tvarovanie a sanitárne orezávanie rastlín, ktoré sú dôležité pre tvorbu pravidelnej a produktívnej koruny.

Recenzie záhradníkov

Podľa mnohých záhradníkov je hruška kultivaru Lubimitsa Klappa porovnateľná s väčšinou odrôd v absolútne nízkych nárokoch na pôdu. Dlhodobé pozorovania však ukázali, že prítomnosť výživnej a ľahkej pôdy v záhrade znižuje čas čakania na úrodu. Naopak, ak sa pestuje v oblastiach s ťažkými alebo ílovými pôdami, vstupné obdobie do obdobia plodenia sa oneskorí.

Vďaka vysokej odolnosti voči zimám a suchu je odroda vhodná na pestovanie vo väčšine regiónov našej krajiny. Poznamenáva sa, že v suchých oblastiach sú plody výrazne menšie a tinnitus je tiež masívny. Malo by sa pamätať na to, že táto odroda je náchylná na poškodenie chrasty.

Ako prerezávať hrušky

Hruška „obľúbená“ je veľmi obľúbená vďaka pravidelným a veľkým zberom úrody, ktorú záhradníci vysoko oceňujú pre svoju nenáročnosť, vynikajúce ukazovatele chuti ovocia a obchodný vzhľad plodiny.