Rastliny

Funkcie záhradnej architektúry


Pokračujeme v publikovaní materiálov záhradnej architektky Kariny Solodovnikovej. V tomto článku bude odborník s mnohoročnými skúsenosťami hovoriť o pravidlách a jemnosti navrhovania záhradných návrhov.

Dobrý deň, milí čitatelia portálu!

Volám sa Karina Solodovniková, som záhradná architektka, riaditeľka spoločnosti Novosibirsk "Easy Summer", ktorá vyvíja projektové lokality po celom Rusku. Od roku 2010 sa venujem krajinnej tvorbe a podarilo sa mi zúčastniť sa na mnohých zaujímavých a zložitých projektoch: vytvorili sme parky, vysadili rekreačné strediská v Altaji, rozvíjali terénne úpravy a terénne úpravy celého bloku ... na streche!

V poslednom článku sme sa dozvedeli, ako analyzovať lokalitu, a dnes sa budeme baviť o dizajne, alebo skôr o hľadaní krajinných foriem a záhradného dizajnu.

Je ťažké tomu uveriť, ale my sme už 50% práce vykonali naposledy. Uvidíme, čo sa stalo:

Umiestnenie stránok, ktoré poznáme. Ako sa budeme pohybovať medzi všetkými týmito zónami?

Základy krajinného dizajnu

Pozeráme sa na pohybové cesty:

Skvelé, táto stránka sa ukázala byť ľahká! Sám nám diktuje svoje formy! Hlavná kompozičná os definuje pohyb z garáže do domu, z domu do altánku, z altánku do športového areálu. Toto rozloženie vám umožňuje:

  1. Nastavte dynamiku a vizuálne zväčšite oblasť
  2. Ušetrite dlažbu zarovnaním trás s slepou oblasťou
  3. Vizuálne skombinujte, „zbierajte“ všetky rozptýlené časti webu do jedného


Toto je predbežný náčrt stránky. Podrobnosti sa samozrejme objasnia a plocha dlažby sa pravdepodobne z ekonomických dôvodov zníži, ale náčrt už môže byť zákazníkovi ukázaný - páči sa mu také kompozičné riešenie? Po prijatí súhlasu a pripomienok podrobnosti upravíme. Na dobre viditeľné miesta umiestňujeme kvetinové záhony:

Ako urobiť záhradu nádherným miestom na oddych?

Najťažšou úlohou každého projektanta a architekta nie je podrobne sa zapadať do podrobností, nezaťažovať projekt. Z nejakého dôvodu sú krajinní dizajnéri obzvlášť nadšení. „A nakreslime ďalšie kruhové stopy!“ Myslia si a bez logiky preťažujú miesto zbytočnými klikatými chodníkmi. Možno sa domnievajú, že takto bude projekt vyzerať krajší a harmonickejší? Toto je veľká chyba.

Takáto technika je dobrá v rozsiahlych oblastiach, kde vzhľad prechádza do diaľky a prirodzené ohyby trás sú kombinované s výhľadom na prírodné krajiny. Pozrite sa na plány starých majetkov - vchod, ohraničená plocha bola vždy rozdelená v pravidelnom štýle - široké pohodlné chodníky, symetrické uličky; a za budovou začal rozľahlý park v prírodnom, krajinárskom štýle. Na ceste do domu nikto nenútil hostí, aby sa prepletali po úzkych oblúkoch.

Harmónia - v súlade s projektovým rozhodnutím existujúceho územia a zariadení. Slávny anglický dizajnér John Brooks vo svojej knihe „Záhradný dizajn“ na jednoduchom diagrame jasne ukázal, čo sa stane, keď dizajnér web nevidí a nechápe:

Vľavo - cítite harmóniu, mier, proporcionalitu, ale napravo ... uznávate to? Takto vyzerá väčšina záhrad, keď ich navrhli nekompetentní dizajnéri krajiny. Ak máte malý pozemok, predstavte si, že ide o byt. V byte sa každý meter štvorcový používa racionálne - obdĺžniky stolov, štvorce stoličiek. V malej kuchyni v Chruščovovom nevkladáte jedálenský stôl. Rovnakým spôsobom by na stránke malo byť všetko racionálne a harmonické.

Pozrime sa na príklady dobrého riešenia pre malé stránky, Ako vidíte, v jednom prípade dizajnér stále používa zakrivené tvary. Ak naozaj chcete - môžete! Ale veľmi elegantné.

A tu je naše riešenie pre malú oblasť:

Aby sa našiel „rytmus“ záhrady, John Brooks odporúča používať modulárne mriežky, to znamená rozdeliť oblasť na štvorce a pozdĺž nich nakresliť základné čiary a usporiadať objekty podľa mriežkových buniek. Takto čerpať pauzovací papier a či písať na list v bunke - dopadá to hladko a presne. Veľkosť námestia by mala byť zviazaná s hlavnými prvkami domu - ak máte veľký dom, nemedzte.

Úprava terénu

Príkladom nižšie je návrh mriežky. Vstupná plocha je kompaktnejšia, tam je bunka mriežky malá. Za domom začína rozľahlá záhrada, sieť sa zväčšuje. Vidíte, aký elegantný, organický a krásny plán sa ukázal? Pekné videnie, pohodlná chôdza.

Poďme teda vyvodiť závery. Pri navrhovaní stránok nezabudnite na tri dôležité veci:

  1. Zvýraznite hlavnú vec. Nájsť hlavné spôsoby a smery, oni sami podnietia dizajn webu.
  2. Pamätajte na proporcionalitu a harmóniu. Malá plocha - elegantný dizajn. Zbavte sa prebytku.
  3. Modulárna mriežka vám pomôže nájsť rytmus a harmóniu.

Až nabudúce budeme hovoriť podrobnejšie o plánovaní veľkých plôch - parkov, námestí, terénnych úprav obytných oblastí.

Krajinný dizajn je veda a veda je zložitá. Ak nemáte trpezlivosť na to, aby ste ju pochopili a chcete mať krásnu záhradu už túto sezónu, kontaktujte nás! Spoločnosť „Easy Summer“ vyvíja projekty na diaľku pre všetky regióny Ruska. A ak žijete v Novosibirsku, vždy sa môžete zaregistrovať na kurzy a majstrovské kurzy u nás.