Tajnosť

Technické odrody hrozna: opis, vlastnosti a účel

Technické odrody hrozna: opis, vlastnosti a účel


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Technické odrody hrozna sú určené na spracovanie na vínne materiály a na výrobu štiav. Takéto odrody majú vyvážený obsah cukru a kyslosť, vďaka čomu sú obľúbené pri výrobe vína.

Funkcie a účel

Technické odrody hrozna tvoria úplne jedlé a atraktívne bobule, ktoré sa líšia od bežne používaných veľkostí stolov a chemického zloženia. Hmotnosť hrozna takýchto odrôd nebude príliš veľká. Okrem toho, Technické hrozno sa vyznačuje vysokým podielom bobuľovej šťavy, ktorej množstvo môže predstavovať 83 - 85% objemu zrelých bobúľ. Znaky takýchto odrôd sú nenáročný, rovnako ako let, nie príliš vysoký, ale stabilný výnos. Mnoho záhradkárov úspešne pestuje technické hrozno v domácich záhradách a záhradných pozemkoch s čisto dekoratívnym účelom.

Medzi najnovšie a najmodernejšie odrody priemyselného hrozna, domáce aj zahraničné, môžeme rozlíšiť niekoľko odrôd, ktoré vynikajú dobrou chuťou a vysokou zimnou odolnosťou - do -29-30 ° C. Odroda sa odporúča vyberať na osobitné účely alebo podľa požiadaviek vyrábaných vínnych výrobkov.

Pestovateľské výhodyVýkon a vlastnosti
Nenáročnosť, vynikajúce zakorenenie, odolnosť voči mnohým chorobámVyžaduje malé množstvo chemikálií na preventívne ošetrenie kríkov
Vysoká produktivita v podmienkach vysokej poľnohospodárskej technológiePodľa pôvodcov môže výnos mnohých odrôd prekročiť 280 - 310 kg / ha
Najvyššia miera akumulácie cukruNa úrovni 18 - 20% a viac
Majte vysoký stupeň regenerácie šťavyViac ako 70 - 75%
Ľahká údržba a tvarovanie, spracovateľnosťVäčšina odrôd je vynikajúco vyvinutá a pri krátkom prerezávaní vykazujú produktivitu.
Žiadna tendencia k odlievaniu bobúľBobule sa skladujú na kríkoch dlho bez straty chuti a so zvýšeným obsahom cukru.
Univerzálnosť použitia bobúľPlodina je vhodná na sušenie, prípravu štiav a vína. Nové odrody nemajú nižšiu chuť ako odrody stolov

Technické odrody sa veľmi ľahko a rýchlo množia rôznymi metódami vrátane štepenia a vyznačujú sa rýchlym rastom v prvých rokoch po výsadbe.

Funkcie starostlivosti

Pri pestovaní technických odrôd hrozna sú činnosti spojené s údržbou rastlín menej náročné na prácu. Pestovanie takýchto odrôd je veľmi často mechanizované takmer úplne, takže kultivácia sa môže vykonávať v priemyselnom meradle. Prítomnosť hrozna odolnosť proti závažným chorobám a škodcom môže znížiť používanie chemických látok, vďaka ktorým sú výrobky z bobúľ zdravšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.

Technické odrody pestujú amatérski záhradníci a profesionálni vinári takmer vo všetkých zemepisných oblastiach, ale najrozšírenejšie v južných oblastiach. Pestovanie takéhoto hrozna je veľmi dôležité pre územie Krasnodarského kraja a oblasti Čierneho mora.

Technické odrody hrozna

Najlepšie biele odrody

Spotrebitelia požadujú viac bielych odrôd a pestujú sa široko pre biele vína, ako aj pre výber. Úroda je vhodná na výrobu šumivých vín z muškátového orecha, ako aj na značkovú šťavu vysokej kvality.

Názov triedyOpis bobúľObsah cukrukyslosť
"Alikvotná" ( "Aligote")Stredne veľké, okrúhle, žltkasto-zelené, s tmavými bodkami. Pokožka je tenká, pokrýva veľmi šťavnatú a jemnú dužinu. Chuť je jednoduchá. Málo semien14,3 až 23,1 g / 100 ml7,5 - 10,4 g / l
"Sersial" ( "Sercial")Stredne mierne oválne alebo oválne, zelenožlté, pokryté slabou pružinou. Pokožka je hrubá, pokrýva mäkké a šťavnaté mäso. Chuť je jednoduchá, sladká a kyslá22 až 23 g / 100 ml6-7,5 g / 100 ml
"Fatyaska biela"Stredne okrúhle, zelenožlté s modrastým kvetom. Koža je tenká, ale silná. Šťavnatá dužina, harmonická chuť20,8 g / 100 ml4,2 - 10,8 g / l
"Bianca"Malý, okrúhly alebo mierne oválny, žltkasto-zelený20 g / 100 ml7-9 g / l

Najlepšie čierne odrody

Čierne hrozno sa používa nielen v čerstvej, ale aj v spracovanej forme na prípravu stolových a dezertných sladkých vín. Bohatý obsah trieslovín a farbív umožňuje použitie odrôd pri výrobe ovocných štiav a vína.

Názov triedyOpis klastraPriemerný obsah cukru stupňa g / 100 mlKyslosť odrody, g / l
"Aleatico"Cylindrokonická, hustá alebo stredná drobivosť, niekedy s krídlom, s hmotnosťou do 135 - 145 g235-7
"Saperavi"Všeobecne kužeľový, často rozvetvený, drobivý, s hmotnosťou nie viac ako 100 g17-21,17,8-12,5
"Regent"Cylindrokonický, stredný, s hmotnosťou 150 - 180 g, mierne hustý20-228-9
Pinot NoirMalé a stredné, valcovité alebo valcové, niekedy s lalokami, husté alebo veľmi husté, s hmotnosťou nie viac ako 120 g21,47,7

Najlepšie červené odrody

Ružovo-červené sfarbenie bobúľ technických odrôd viniča dáva úrode atraktívny vzhľad a robí ju obľúbenejšou u výrobcov vína i čerstvých. Bobule sa používajú na výrobu vysoko kvalitných kvetinových aróm, suchých a šumivých vín.

Názov triedypopisObsah cukru, g / 100 ml, a kyslosť, g / lproduktivita
"Darček Magaracha"Bobule sú stredne okrúhle, belavo ružové21-24; 8-10120 - 140 kg / ha
"Rkatsiteli Magaracha"Bobule sú stredne okrúhle, belavo ružové21-23; 7-97,9 kg na krík
„Muscat pink“Kríky strednej sily. Hmotnosť strapca je 105 - 205 g17,9-24,2; 4,8-9,160 - 80,3 kg / ha
"Tramínový ružový"Bobule strednej veľkosti, okrúhle alebo mierne oválne, svetloružové, s modrastým jarným plakom22; 6,7Líši sa dramaticky podľa roku

Recenzie vinárov

Intenzita farby bobúľ je priamo závislá od umiestnenia výsadby. Na južných svahoch má hrozno intenzívnejšiu farbu. Niektoré technické odrody sa vyznačujú špecifickou chuťou a arómou, ktoré by sa mali pri pestovaní zohľadniť.

Relatívne nový klon ružového tramínu s názvom Gewurztraminer si zaslúžil najvyššiu pochvalu a veľa pozitívnych recenzií. Okrem vysokého výnosu sa táto technická hrozna vyznačuje dobrou akumuláciou cukru a krásnou farbou, ktorá umožňuje získať víno so svetlou vôňou ruže, čínskeho liči a veľmi výrazným nasýteným odtieňom.

Ako vyrobiť domáce víno

Podľa amatérskych záhradníkov a začínajúcich vinárov sú to technické odrody, ktoré ľahko tolerujú chyby v starostlivosti, a prítomnosť dobrého opelenia umožňuje ročné stabilné rodenie aj za nepriaznivých poveternostných a pôdnych podmienok.